Maminka.czPředškolák

7 způsobů, jak zastavit dětský záchvat vzteku za 5 vteřin

Lucie Kořistová 7.  4.  2016
7 způsobů, jak zastavit dětský záchvat vzteku za 5 vteřin
Je jedno, zda jste v supermarketu nebo chcete mít doma klid, dětské záchvaty vzteku jsou prostě nepřijatelné. Co ale možná nevíte, tyto záchvaty plné pláče a křiku mohou mít trvalé následky pro vás i dítě.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Nech ji (ho) vybrečet, neublíží jí (mu) to a časem se uklidní,“ říkají často prarodiče, když vidí, jak se současní rodiče snaží utěšit své vztekající se potomky. Jenomže to není tak úplně pravda, poslední studie ukazují, že maličcí, kteří dlouho a usilovně pláčou, jsou desetkrát více ohroženi vznikem ADHD, tedy poruchou pozornosti s hyperaktivitou, která vede ke špatným studijním výsledkům a antisociálnímu chování. Vědci tvrdí, že jednou z příčin této poruchy může být i necitlivý postoj rodičů vůči svým dětem.

Kromě toho - další výzkum ukázal, že pláč a kňourání jsou dva nejhorší zvuky na této planetě, alespoň pro rodiče. Zvuky mají dramatické účinky na naše tělo, snižují produktivitu, brání učení a soustředění, zvyšují pocity úzkosti a deprese. Pokud se vaše dítě vzteká nebo usedavě pláče, vaším prvním krokem by vždy měla být snaha utišit ho a zklidnit.

„Každý záchvat vzteku je výsledkem neuspokojené potřeby, nebo touha vyjádřit negativní pocity, se kterými si dítě neumí poradit. I když to můžete vnímat jinak, záchvaty vzteku nepředvádí dítě proto, aby vás potrestalo, že jste mu něco nedovolili, nebo aby se vám pomstilo,“ vysvětluje expertka na výchovu dítěte Jordan Schachterová.

Takže místo toho, abyste to brali jako útok na sebe a reagovali podobně, tedy také křikem, snažte se dítě pochopit a v jeho řádění mu zabránit. Nejdřív ze všeho ho ale musíte uklidnit, protože ječící a vztekající se potomek nevnímá ani slovo z toho, co mu říkáte. Až se zklidní, teprve potom má cenu mu něco vysvětlovat. Máme pro vás několik skvělých způsobů, jak lze dítě utišit během několika sekund. Některý z nich určitě zabere i na vašeho vzteklouna.

1. Rozptylujte

Tento trik je jednoduchý, najděte v rychlosti něco, cokoliv, co může rozptýlit jeho pozornost. Například jakoukoliv hračku, kterou máte na druhé straně místnosti. Stačí říct: „Podívej se, co je to tam? Pojďme se na to podívat, myslím, že je to tvá oblíbená hračka (doplňte).“ Asi to nezabere na dlouho, ale důležité je rozptýlit ho v jeho současném utrpení a tak změnit jeho emocionální stav.

2. Dejte mu kousnout

Ach, to jídlo! To dokáže přinutit každého, aby na chvilku zmlknul a užíval si chutí. I děti. Mějte po ruce chutné občerstvení jako tajnou zbraň, kterou můžete na dítě vytáhnout v okamžiku nouze. Platí, že čím oblíbenější pochoutka, tím účinější. Na druhou stranu není vhodné tento trik zneužívat, protože by si dítě mohlo vytvořit návyk, že každé trápení bude léčit jídlem. To je nejkratší cesta, která vede k budoucím poruchám potravy.

3. Zrcadlete

Tento trik je velice účinný, nemůžete ho však předvádět všude, nechte si jej až na doma. Trik totiž spočívá v tom, že předvedete stejný záchvat vzteku jako vaše dítě. Ne, neztrácejte kontrolu, ale vědomě zrcadlete jeho chování a předvádějte, co dělá. Chcete-li, aby to bylo ještě účinnější, násobte jeho výrazy exponenciálně.

Bijte pěstmi do země a vztekle křičte, dělejte přehnané obličeje a velká, rozmáchlá gesta. Dítě bude tak šokováno, že pláč skončí. Je to způsob, jak dítěti ukázat, že jeho reakce jsou nepřiměřené. Nesmíte to však opakovat příliš často, protože jinak to dítě pochopí jako vzorec chování a bude ve svých záchvatech vzteku zvesela pokračovat.

Vyhrajte nad dětským vztekem

4. Vyhoďte ho do vzduchu

Létání vzduchem má v sobě něco kouzelného, děti si nemohou pomoct a musí se smát a radovat se. Nejednejte násilně, prostě dítě s úsměvem vezměte a vyhoďte ho do vzduchu, nebo se s ním zatočte. Odvedete jeho pozornost od trápení a vykouzlíte na jeho tváři úsměv. Až bude v lepší náladě, budete si moct promluvit o jeho předchozím, nepřijatelném chování.

5. Obejměte jej

Objetí léčí. Záchvaty vzteku jsou často znamením, že dítě má pocit, že se mu nedostává pozornosti a náklonnosti. Mnozí rodiče dělají tu chybu, že dítě během jeho záchvatu ignorují, to ale ve finále zhoršuje jeho chování. Jednoduché objetí uklidní situaci a přinese vytoužený klid. Dejte dítěti přesně to, co požaduje – empatii a lásku.

6. Dejte mu na výběr

Když váš potomek dostane záchvat vzteku, protože ho celý den taháte z místa na místo a nedopřejete mu ani chvilku odpočinku, řekněte mu, že si může vybrat další místo, kam půjdete. Ať už to bude na hřiště, do cukrárny nebo do zverimexu na zvířátka, jde o to, že se mu okamžitě změní nálada. Představte si, jak by bylo vám, kdyby vás někdo tahal na místa, kde vás to ani trošku nebaví. Vaše dítě si přeci zaslouží třeba 30 minut v parku.

7. Šeptejte mu do ouška

Přitáhněte si své zuřivé dítě a šeptejte mu, že ho naprosto chápete. Že víte, proč pláče, a že jste tady, abyste mu pomohla. Požádejte ho, aby vám řekl, co se děje. Je vlastně jedno, co přesně budete říkat. Dítě potřebuje cítit vaši blízkost, když je rozrušené. Kvůli pláči vaše slova neuslyší, a tak je pravděpodobné, že se ztiší, aby slyšelo, co mu říkáte.

Až vašeho potomka opustí vztek, vemte ho stranou a vysvětlete mu, proč jeho chování bylo nevhodné a že takové chování má následky. Musí pochopit, že každý se někdy cítí frustrovaný, ale existují lepší způsoby, jak své pocity vyjádřit. Nemůže se svého vzteku zbavovat křikem a předváděním se.

Většinou se omluví a bude litovat svých činů. Dejte mu znát, že ho máte rádi, bez ohledu na to, že se zrovna zachoval ošklivě, a ujistěte ho, že ho naučíte kontruktivně vyjádřit své pocity. Nikdy se nechovejte tak, aby dítě považovalo své chování za selhání a cítilo se kvůli tomu špatně. Musí vědět, že každá chyba je šance se něco nového naučit.

VIDEO: Odvaha nebo šílenství? Podívejte se, jak tito rodiče vychovávají své děti.

Témata: Děti, Předškolák, Batole, Chování a vztahy, vztek, Jak, Poslední studie, Dětský vztek, Vzorec chování, Oblíbená hra, Skvělý způsob, Způsob, Dětský záchvat, Negativní pocit, Kňourání, Zac, Záchvat vzteku, Záchvat
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Jako by jim z oka vypadli! 12 potomků slavných, kteří vypadají ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
Dominika Mesarošová má jasno: Druhé dítě nechci. Úkol stát se mámou jsem si už splnila
Mrázková Dita
Slavné maminky
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec