Maminka.czNovorozenec

Čekáte miminko? Nenechte se po porodu zaskočit. 7 zvláštních věcí na novorozencích, které jsou ale úplně normální

Simona Formánková 11.  3.  2024
Stane se z vás za pár týdnů maminka? Chvíli, kdy váš potomek vykoukne na svět, jste si jistě představovala už nesčetněkrát. Protože však nic není černobílé, máme pro vás 7 věcí, které by vás na novorozenci mohly nemile zaskočit.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Malý růžový uzlíček klidně spící v matčině náručí – takto si s největší pravděpodobností představují první dny s miminkem všechny nastávající maminky. Čím víc se blíží příchod děťátka na svět, tím jsou tyto představy intenzivnější. Ve chvíli, kdy bezprostředně po porodu obejmou celé pomačkané a špinavé miminko, ta tam je iluze usměvavého a dokonale symetrického drobečka. Na takovém vzhledu nebo podivném chování však není nic neobvyklého. Vybrali jsme pro vás 7 věcí, které jsou u novorozenců naprosto normální.

VIDEO: Zdají se kojencům sny? A proč se ve spánku smějí?

1. Je to mimozemšťan? Ne, to je tvoje dítě!

Klepněte pro větší obrázek

Ihned po narození bude vaše dítě pokryto porodními tekutinami a krví, což mu dodá poněkud zvláštní vzhled. Nebude to nic takového, jako jste si představovali. Ale není se čeho bát. Sestřičky se o vaše miminko postarají, otřou ho a hned bude vypadat lépe.

2. Děsivé první hovínko

Některé maminky bývají vyděšené, když se jejich miminko poprvé vykaká. Hovínko má totiž tmavě zelenočernou barvu. Jedná se však o smolku neboli mekonium, která se skládá ze spolykané plodové vody, lanuga, žlučových barviv, hlenu a odloupaných kožních a střevních epitelií. 

Klepněte pro větší obrázek

3. Podivné flíčky na hlavičce

Některá miminka se s podivnými skvrnkami na temeni hlavy už rodí. Tento jev je známý jako seboroická dermatitida a dochází k ní v důsledku plísňové infekce. To obvykle odezní pravidelným čištěním vlasové pokožky jemným šamponem a kartáčováním vlásků měkkým kartáčem.

Klepněte pro větší obrázek

4. Suchá, šupinatá kůže

Kůže miminka se začne brzy po narození loupat. Poté, co strávilo 9 měsíců v plodové vodě, je jeho pokožka velmi vysušená. Je to přirozený proces odlupování starší kůže. Udržujte děťátko hydratované, pokožku promazávejte vhodným krémem a vše se brzy srovná.

Klepněte pro větší obrázek

5. Malé chlupaté tělíčko

Po narození může mít miminko chloupky po celém těle, ale neděste se! Je to zcela normální! Říká se tomu lanugo a časem to samo odezní. 

Klepněte pro větší obrázek

6. Šilhání

Novorozenci otevírají oči brzy po narození. Protože ještě pořádně nevidí, neumí ani dobře zaostřit. Může se proto také zdát, že šilhají. Ale nebojte se, toto se zlepší během 2 až 3 měsíců. 

Klepněte pro větší obrázek

7. Neklidný spánek

Nenechte se zmást ideální představou miminka klidně spinkajícího ve své postýlce. Jak už asi víte, děti toho v klidu moc nenaspí. Přitahují nožičky k hrudníku, hýbou se ze strany na stranu nebo mávají ručičkama (pokud nejsou zavinuté). 

Klepněte pro větší obrázek
Témata: Porod, Kojení, Novorozenec, Miminko, Dítě je na světě, Miminko, Praktické rady, Šestinedělí, Po porodu, Spánek, pokožka, iluze, Maminka, Dermatitida, Narození, Suchá, Zvláštní věc, Vzhled, Hovínko, Kůže

Video