Maminka.czMateřství

8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí

Simona Procházková 7.  1.  2021
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí
Ano, je hodně zábavné (a také poučné) přemýšlet a dozvídat se o tom, co vše se během let v přístupu k výchově malých dětí změnilo, kolik rodičovských trendů se objevilo a zase bylo skoro zapomenuto, které z obecně uznávaných pravidel a norem již dávno vzaly za své. Pojďte si některé připomenout!

„Ještě dlouho předtím, než jsem držela v náručí svou dceru, jsem byla bombardována záplavou nejrůznějších rad a doporučení od svých rodičů a spousty dalších lidí ze širokého okolí. Měla jsme pocit, že každý člověk, se kterým jsem se potkala v supermarketu, v čekárně u lékaře nebo během cestování hromadnou dopravou, měl v zásobě nějaká moudra, která měl potřebu předat dále.

Teprve ve chvíli, kdy jsem porodila prvorozenou dceru (a později ještě další dvě děti), jsem naplno pochopila, co mi všichni chtěli říci a proč umírali touhou radit. Mít děti je ten nejúžasnější a drahocenný zážitek a každý z nás je plný pochyb a obav, aby je dokázal vychovat „tím správným směrem“. Takže je přirozené, že každý, kdo už má dospělé potomky, cítí potřebu sdělovat své zkušenosti a postřehy dalším rodičům,“ vypráví trojnásobná maminka Ivona (39).

To myslíš vážně, mami?

„Nedávno jsem si povídala s mojí maminkou o tom, co ona a její přátelé prováděli s námi, když jsme byli malé děti, a kolik se toho za tu dobu až neuvěřitelně změnilo. Ano, hodně jsme se spolu nasmály, některé z jejich „kousků“ by se totiž v dnešní době už prostě nemohly přihodit, aniž by dotyční rodiče nebyli považováni za podivíny nebo by o ně neprojevil zájem sociální odbor právní ochrany dětí. Díky tomu mohu se svými vlastními potomky vtipkovat o tom, jak dobré to (oproti nám) dnes mají. A třeba mi moje dcera za dvacet let nachystá podobný seznam „šíleností“, které pod mým dozorem musela absolvovat a které už budou v té době považovány za nemorální či životu nebezpečné „úlety“, kdo ví,“ směje se Ivona. Přečtěte si osm doporučení, na která nedaly dopustit naše maminky. Nad některými se od srdce zasmějete, u jiných zase nejspíše budete s údivem nebo pohoršením zvedat obočí.

TIP NA VIDEO: Podívejte se na tipy, jak být dobrým rodičem?

Témata: Batole, Miminko, Péče o dítě a jeho výchova, Mateřství, Psychomotorický vývoj, Potomek, Divná věc, Ivona, Lékař, Trůn, Údiv, Doporučení, Pavlína, Autosedačka, Trend, Maminka
Mohlo by vás zajímat
Domácí porod? Vždy jsou nutné dvě porodní asistentky, radí Alžběta Samková
kog
Porod doma
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Porod