Maminka.czMateřství

8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí

7. 1. 2021
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí
Ano, je hodně zábavné (a také poučné) přemýšlet a dozvídat se o tom, co vše se během let v přístupu k výchově malých dětí změnilo, kolik rodičovských trendů se objevilo a zase bylo skoro zapomenuto, které z obecně uznávaných pravidel a norem již dávno vzaly za své. Pojďte si některé připomenout!

„Ještě dlouho předtím, než jsem držela v náručí svou dceru, jsem byla bombardována záplavou nejrůznějších rad a doporučení od svých rodičů a spousty dalších lidí ze širokého okolí. Měla jsme pocit, že každý člověk, se kterým jsem se potkala v supermarketu, v čekárně u lékaře nebo během cestování hromadnou dopravou, měl v zásobě nějaká moudra, která měl potřebu předat dále.

Teprve ve chvíli, kdy jsem porodila prvorozenou dceru (a později ještě další dvě děti), jsem naplno pochopila, co mi všichni chtěli říci a proč umírali touhou radit. Mít děti je ten nejúžasnější a drahocenný zážitek a každý z nás je plný pochyb a obav, aby je dokázal vychovat „tím správným směrem“. Takže je přirozené, že každý, kdo už má dospělé potomky, cítí potřebu sdělovat své zkušenosti a postřehy dalším rodičům,“ vypráví trojnásobná maminka Ivona (39).

To myslíš vážně, mami?

„Nedávno jsem si povídala s mojí maminkou o tom, co ona a její přátelé prováděli s námi, když jsme byli malé děti, a kolik se toho za tu dobu až neuvěřitelně změnilo. Ano, hodně jsme se spolu nasmály, některé z jejich „kousků“ by se totiž v dnešní době už prostě nemohly přihodit, aniž by dotyční rodiče nebyli považováni za podivíny nebo by o ně neprojevil zájem sociální odbor právní ochrany dětí. Díky tomu mohu se svými vlastními potomky vtipkovat o tom, jak dobré to (oproti nám) dnes mají. A třeba mi moje dcera za dvacet let nachystá podobný seznam „šíleností“, které pod mým dozorem musela absolvovat a které už budou v té době považovány za nemorální či životu nebezpečné „úlety“, kdo ví,“ směje se Ivona. Přečtěte si osm doporučení, na která nedaly dopustit naše maminky. Nad některými se od srdce zasmějete, u jiných zase nejspíše budete s údivem nebo pohoršením zvedat obočí.

TIP NA VIDEO: Podívejte se na tipy, jak být dobrým rodičem?

Témata: Batole, Mateřství, Miminko, Péče o dítě a jeho výchova, Psychomotorický vývoj, Maminka, Potomek, Doporučení, Autosedačka, Ivona, Pavlína, Trůn, Divná věc, Lékař, Trend

Mohlo by vás zajímat
Víte, co je to kineziotaping? A proč je užitečný i v těhotenství?
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Těhotenství na antidepresivech i porod porodní asistentky. Začínají Malé lásky
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Hysterický záchvat: Zvládněte ho bez stresu! Tohle na vzteklouny platí
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!

Horoskopy

Panna Ať už se v týdnu stane cokoliv, udržujte si dobrou náladu. Jakmile podlehnete panice a depresivním…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Nataša, Timea

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné