Maminka.czJen pro maminku

8 knižních hitů, které by vám neměly uniknout

redakce 9.  11.  2012
Kdy jste naposledy opustili neútulnost digitálního světa a začetli se do dobré knížky? Ať už to pojmete jako inspiraci pro dlouhé zimní večery, nebo tipy na vánoční dárky pro vaše blízké, přinášíme vám teď napříč literárními žánry osm knižních novinek tohoto podzimu, které stojí za přečtení.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Podváděná

Stačí velmi málo a naše životní jistota může přijít vniveč. Na to přijde i Cecilie Lundová, hlavní postava nového románu Kateřiny Janouchové. Je to napínavý román o vztazích a o různých způsobech, jak se lidé mohou navzájem podvádět.

Název knihy naznačuje, že hlavní zápletkou příběhu je nevěra. A samozřejmě že zde na nevěru narazíme. Avšak podvádět může člověk mnoha různými způsoby, dodává autorka. Vylíčit nevěru i to, jak působí na všechny zúčastněné a jak je ovlivňuje, už se chystala dlouho. A nyní to dělá způsobem, ze kterého nám běhá mráz po zádech; popisuje, jak podezření a drobné stopy postupně vystupují na povrch a rozrůstají se v pravdu, která člověka téměř zničí.

Hlavní hrdinka si vlastně žije velmi dobře. Má čtyři děti, hezkého muže, útulný domek na předměstí Stockholmu a práci, která je sice vyčerpávající, ale také neuvěřitelně přínosná. Přesto však není se svým životem úplně spokojená. Jednoho dne zničehonic zazvoní neznámý mladý muž, který se představí jako syn jejího manžela. A rázem dostane život Cecilie a její rodiny jiný směr…

Kniha Podváděná je jednou z 26 knížek zařazených do podzimního projektu s názvem Knihománie, v němž by měly být představeny publikace, které podle vydavatelů patří k tomu nejzajímavějšímu, co se na podzimní knižní sezonu chystá.

Knihu Podváděná můžete zakoupit v knižním e-shopu

Příběhy ve znamení touhy

Soubor patnácti povídek českých a slovenských autorů spojených touhou a kávou. Z některých příběhů je cítit jen slabá vůně, spíše závan kávy, jiné připomínají silné espresso, které probudí smysly, když otupí.

Kniha vznikla ve spolupráci s jistým výrobcem kávy. Proč právě káva? Napadlo by Vás spojovat si touhu třeba s čajem? Káva, snad díky povzbuzujícím účinkům kofeinu, snad díky své temné barvě a specifické chuti, vyvolává pocit něčeho lákavého, a zároveň zakázaného. Možná by se dala spojit i s touhou po lásce. Vždyť první schůzka se často odehrává poté, co zazní: „Můžu tě pozvat na kávu?“. Kamarádky se nad kafem svěřují se svými problémy a nesplněnými touhami.

Všechny tyto situace najdete i v Příbězích ve znamení touhy. V jednom z nich káva lásku přímo vyvolává, v jiném se v kavárně potkávají dva dávní přátelé a v dalším sledujeme osobní touhy a sny návštěvníků kavárny z pohledu kávového hrníčku. Každodenní situace a události vám budou připadat známé a důvěrné jako oblíbený stolek v kavárně nebo hrnek, do kterého si ráno uvaříte první ranní kávu. Nebo vám ji přinese člověk, po kterém jste toužili…Přečtete si první příběh, druhý, třetí… a najednou zjistíte, že toužíte číst dál a dál.

Knihu Příběhy ve znamení touhy můžete zakoupit v knižním e-shopu

Mámin seznam

Odchod blízkého člověka je jednou z nejtěžších situací, které nás potkávají, a my se s nimi musíme vyrovnat. Příběh, který se před dvěma roky odehrál v Británii, Vám možná v těchto momentech pomůže. Jeden z nejdojemnějších příběhů, které jste kdy četli se stal téměř ihned po vydání nejprodávanější knihou na e-shopu Kniha.cz.

Singe a Kate Greenovi byli spolu se svými syny Reefem a Finnem spokojená anglická rodina. Hodně cestovali, hráli si s dětmi, navštěvovali se s přáteli. Byli šťastní až do chvíle, kdy do jejich poklidného života vstoupila rakovina. Nejprve se objevila u staršího syna Reefa. U něj se podařilo nad nemocí zvítězit, ale vzápětí přišla další rána. Tentokrát se zhoubná nemoc objevila u Kate. A nyní v nevyléčitelné formě. Kate se musela vyrovnávat nejen s vlastní blížící se smrtí, ale také s tím, co bude s její rodinou…

Začala si sepisovat všechno, co své rodině chtěla zanechat – co měla ráda, jak vychovávat kluky a vůbec, jak žít dál, až tady nebude. Krátce po její smrti Singe sepsal všechny tyto poznámky z útržků papíru, esemesek a diáře na jeden seznam. A ten nadepsal Mámin seznam.

Není to seznam úkolů, které se musí splnit, ale připomíná spíše nástěnku, na niž se připínají pohlednice, vstupenky z divadla, fotky z oslavy, výtvarná díla potomků i vzkazy, a stává se tak kronikou všedních okamžiků celé rodiny. Na nástěnce, kterou zanechala Kate, si můžeme přečíst, aby Singe naučil děti chodit včas, říkat, co mají na mysli, slavili narozeniny ve velkém stylu nebo vzal kluky na Silvestra do Švýcarska, aby se podívali „na to zvláštní místo, kde tatínek požádal maminku o ruku“...

Singe, který svou ženu velmi miloval, se s jejím odchodem vyrovnal tak, že svůj životní příběh sepsal. Začtěte se do dojemného vyprávění o ztrátě, bolesti, ale také obrovské síle, odvaze a mateřské lásce, který vám dokáže, že se lze vyrovnat s jakoukoliv bolestí. Důležité je nezapomenout a žít dál…

Knihu Mámin seznam můžete zakoupit v knižním e-shopu

Atlas mraků

Na začátek si pojďme udělat jasno – Atlas mraků není jednoduchá kniha na jedno použití (rozumějte přečtení). Možná se v ní budete občas ztrácet. Stejně jako její vypravěči touží po moci, štěstí a lásce. Jsou jako my, přestože jeden z nich žije v polovině 19. století, další v Kalifornii někdy v šedesátých, sedmdesátých letech 20. století a jiný se ocitne téměř na konci světa.

Jednotlivé kapitoly jdou po sobě tak, jak plyne čas. Z dávné minulosti se přesouváme do vzdálené budoucnosti a zpátky, ale už poučenější o vypravěčích, jejich životech a tom, co je spojuje. Jako by se hrdinové, autor i my sami pohybovali ve spirále. Na konci knihy se ocitneme zase na jejím začátku...

David Mitchell byl za nevšední Atlas mraků nominován na cenu Man Booker Prize, Její filmová adaptace do kinosálů dorazí v listopadu stejně jako nové české vydání do knihkupectví.

Knihu Atlas mraků můžete zakoupit v knižním e-shopu

Temný rytíř povstal

Byli jste někdy v šatně netopýřího muže? Aspoň jednou jste se chtěli projet v jeho Batmobilu? Máte rádi původní komiksy, filmy, ale zároveň jste nadšenými čtenáři? Pak zbystřete pozornost, z města Gotham se k vám blíží dvě knižní novinky o Temném rytíři…

Bojovník se zločinem, který sice nemá nadpřirozené schopnosti kromě pronikavé inteligence a fyzické kondice, si získal fanoušky po celém světě. Původně komiksová postava se logicky velmi brzy ocitla na plátnech kin. Byli jste z filmu nadšení (nebo možná zklamaní), ale některé pasáže vás zmátly? Pak právě vy oceníte knihu Temný rytíř povstal, tvůrci filmu posvěcenou novelizaci stejnojmenného filmu. Klasická otázka, zda kniha či film, není v tomto případě na místě. Beletrizace scénáře filmu sice nemůže nabídnout vizuální efekty. Ale ty doma většina z vás neocení tak jako na velkém plátně s bezchybným zvukem. V knize se naopak můžete k mnoha scénám vracet nebo je naopak přeskakovat a nemusíte při tom hledat zapadlý ovladač. A možná, že v knize objevíte i něco, co filmu chybělo…

Dáváte přednost původní komiksové podobě? Rádi se díváte do zákulisí, pátráte po tom, jak mistrně je Batmanův oblek zkonstruován, a lákají vás technické detaily. Tvůrci mysleli i na vás! Druhá kniha nese poněkud tajemný název Tajná akta – Filmové album. Přísně důvěrná fakta o Batmanově arzenálu i veškeré detaily o jeho jeskyni, městě Gotham a přehled všech Batmanových soupeřů, kteří se mu postavili do cesty, vše s nezbytnou fotografickou dokumentací. Stejně jako má Bruce Wayne (což by měl Batman v občance) svůj Batmobil, měli byste i vy mít filmové album Temného rytíře.

Výkvět mužství

„Ohromně plodný autor H. G. Wells vydal stovky knih a ‚spal se stovkou žen‛. Kdo by to počítal? David Lodge.“ Těmito slovy začíná recenze zatím posledního románu britského prozaika Davida Lodge v listu New York Times. Rozsáhlé dílo o vášni a posedlosti se nyní dostává i k českým čtenářům pod názvem Výkvět mužství v překladu Richarda Podaného.

Když náš vlastní život není jen o faktech, datech a stručných heslech, proč by tomu tak mělo být i u světových literátů? Prozaik David Lodge přiřkl úlohu hrdiny románu Výkvět mužství klasikovi žánru science fiction H. G. Wellsovi. Ten měl vedle psaní ještě jednu vášeň – ženy. Malý, obtloustlý, pánovitý a umíněný Wells rozhodně nebyl ideálem krásy, přesto si na nezájem žen nemohl stěžovat. Přitažlivost volné lásky objevil dřív, než si hippies vpletli květiny do vlasů a zamířili do Woodstocku.

Lodge jako zatvrzelý realista pracuje se skutečnými postavami manželek a milenek H. G. Wellse. Svůj přístup k realitě si zachovává i při líčení Wellsových postelových hrátek. Přestože je román biografický, můžeme se ptát, zda jsou detaily z intimního života a zejména pasáže, kdy Wells rozmlouvá sám se sebou a je k sobě i čtenářům nejupřímnější, skutečně autentické. Jenže je opravdu důležitější vědět, zda si Wells myslel právě tuto větu v tomto přesném znění?

Dědečku vyprávěj

Také máte problém svým ratolestem vysvětlit, že mají zdravit, říkat „prosím“ nebo „děkuji“ a umývat si ruce před jídlem a zuby po něm? O něco náročnější to může být ve všemi rodiči tolik oblíbeném období „Proč…?“.

Na pomoc přichází osoba nejpovolanější, která etiketu všedního dne i tu slavnostní, přiblížila nám dospělým. Ladislav Špaček už naučil manažery oblékat se na obchodní jednání i večeři s prezidentem, vysvětlil, jaké záludnosti mohou čekat na rautu, a poradil, jak elegantně vyklouznout z trapné situace. Teď vám pomůže vštípit základní pravidla chování vašim dětem prostřednictvím knížky Dědečku vyprávěj. Na pomoc si vzal kouzelného dědečka, který sice neumí přičarovat princeznu nebo začarovat zlého čaroděje, ale poradí vnučce Viktorce, jak se chovat k rodičům i ostatním dětem.

Řadu věcí, které se naučíme, zapomínáme. Pokud je ovšem nepřijmeme za své. A čím dříve se tak stane, tím lépe. Když dětem vysvětlíme základní pravidla chování, budou je předávat dál tím nejlepším způsobem – vlastním příkladem. Tyto hodnoty je budou provázet po celý život a do značné míry budou rozhodovat o tom, jak budou v práci i soukromí úspěšné. Pro děti chceme to nejlepší, tak proč jim vstup do společenského života neusnadnit?

Knihu můžete zakoupit v knižním e-shopu

Mrtví neznají klid

Co odlišuje průměrnou detektivku od výjimečné? Míra napětí? Počet mrtvol? Postava detektiva? Když neodhalíte vraha dřív než detektiv? Spisovatelé si se svými čtenáři pohrávají podle vlastní chuti, připravují jim různá překvapení, a nakonec, když už jásáte, že jste nad autorem vyhráli, jedinou větou vás autor vyvede z omylu. Přitom na tuto hru ochotně stále ochotně přistupujeme…

Celý příběh začíná tam, kde detektivky končívají – v soudní síni a posléze na popravišti. Fakta jsou na první pohled jasná – mrtvý muž svou ženu celá léta podváděl. Jednoho dne této ženě, Rosemary, trpělivost došla a manžela v návalu zuřivosti zabila. Jeho tělo rafinovaně zabalila do muzejního exponátu mířícího do Německa a předpokládala, že až tělo někdo objeví, bude v takovém stavu, že identifikace bude nemožná. Za obzvlášť brutální způsob vraždy si zaslouží trest smrti. Jediný, kdo má pochybnosti, že smrtící injekci dostala nevinná žena, je zkrachovalý detektiv, kterému vyšetřování případu zničilo kariéru i manželství. A ten stále nemá klid… A nebudete ho mít ani vy, dokud knihu nedočtete až do poslední strany.

Knihu můžete zakoupit v knižním e-shopu

Témata: Jen pro maminku, hit, Mužství, První schůzka, LADISLAV ŠPAČEK, Vypravěč, Stockholm, Zuřivost, Záludnost, Espresso, Filmová adaptace, Batman, Vrah, Finn, Hlavní hrdinka, Hlavní postava, Zvláštní místo, Mitchel, Science Fiction, Únik, New York Times, Každodenní situace, Jíst muž
Mohlo by vás zajímat