Maminka.czTěhotenství

8 nejčastějších těhotenských mýtů. Neuvěříte, co se stále ještě traduje!

Aneta Petroušková 11.  12.  2023
Samozřejmě chcete vědět, co v těhotenství můžete a nemůžete. A chcete dělat všechno správně. Čím se ale stresovat opravdu nemusíte?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Možná vám právě vyšel pozitivní těhotenský test a… už to začalo. Každá příbuzná, počínaje matkou a konče pratetou z třetího kolene, kamarádky, známé kolegyně i sousedka z druhého patra, ty všechny mají najednou v zásobě spoustu dobrých rad, co byste jako těhotná měla a hlavně neměla dělat. Cože, vy pijete kávu, barvíte si vlasy, běháte a hlídáte se v jídle? A dokonce se natahujete až úplně nahoru do knihovny? To přece nesmíte!! Nebo že by to bylo jinak? Seznamte se s nejčastějšími těhotenskými mýty, které vám pravděpodobně budou někteří lidé předkládat jako léty prověřené pravdy.

VIDEO:  Sny o těhotenství a porodu - Olga Plíčková

Musíte jíst za dva

Ano, potřebujete spoustu energie, abyste zvládla dovést těhotenství do zdárného konce, dodala dostatek živin sobě i miminku a následně se poprala s náročnou jízdou novopečené matky. Podle výživové poradkyně Martiny Jandové byste se ale měla zaměřit spíše na kvalitu přijímané potravy: „Rozhodně není dobrý nápad jíst za dva, jak se dříve doporučovalo. V prvních dvou trimestrech není třeba zvyšovat objem jídla vůbec, ve třetím trimestru ano, ale v průměru jen o 1500 až 2000 kJ denně, což odpovídá jedné svačině nebo lehčímu obědu navíc. Může to být například jeden krajíc chleba namazaný čerstvým sýrem, k tomu dva plátky sýra a jeden banán.“ Dopřejte si rozumné množství čerstvé zeleniny a ovoce, bílkovin a zdravých tuků. A poslouchejte svoje tělo. Je možné, že v prvním trimestru budou jeho chutě hodně omezené a že se vám z mnoha jídel bude zvedat žaludek. Kolem patnáctého týdne  se to většinou srovná, ale může se taky stát, že vám budou chutnat úplně jiné věci než před těhotenstvím. No, proč ne – aspoň si rozšíříte své gastro obzory.

Nesmíte věšet záclony

Další z těhotenských legend praví, že když zvednete ruce nad hlavu, vašemu miminku se omotá pupeční šňůra kolem krku. Měla byste tedy raději nechat ruce celé těhotenství připažené? „Ne, v tomto případě se skutečně jedná o pověru,“ uklidňuje gynekolog MUDr. Lukáš Tichý. Ani jako těhotná tedy nemusíte stěhovat talíře a hrnky do spodních pater linky a můžete dál klidně věšet i to prádlo.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Jak je to s kávou?

Co barvení vlasů?

Musíte přestat běhat?

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Těhotenství, Porod, Od těhotenství k porodu, Tipy a rady v těhotenství, jídlo, Káva, Zdraví žen, Sex, Vlasy, mýtus, Olga Plíčková, Martina Jandová, Tichý, BMI, Zdeňka, Trimestr, Google, Káva na Heureka.cz