Maminka.czVýživa a stravování

8 největších mezníků v krmení

, Časopis Maminka
29. 10. 2013
8 největších mezníků v krmení
Krmení dítěte patří k největším výzvám v životě každé maminky. Nebavíme se teď o kojení, ale o přechodu na tuhou stravu, rozpoznávání chutí a akceptaci novinek – to je teprve zábava. Jaké milníky vás čekají, a měla byste jim věnovat pozornost?

Strava a otazníky kolem ní. Jak se orientovat v tom, co je správné? Odkdy může dítě lepek? A jak na potravinové alergie?

Mezník číslo 1: Přechod na tuhou stravu

Doba, kdy se kojenec seznamuje s jinou než mléčnou stravou, je pediatry oficiálně stanovována na rozmezí mezi čtvrtým a šestým měsícem věku. Je to proto, že právě v této době dítěti postupně mizí sací reflex, díky kterému vyžaduje potravu ve správnou dobu.

Kromě toho do šestého měsíce věku je kojení dostatečným způsobem výživy, takže nemusíte přemýšlet nad tím, kolik máte mléka. V šestém měsíci věku už ovšem požadavky na rozvoj organismu dostatečně nepokrývá, začněte proto s příkrmy.

Mezník číslo 2: Pyré střídají kousky

Naučit dítě kousat je dlouhodobější proces, kterému byste měla věnovat pozornost. Je zjevné, že od rýžové kašičky se těžko přesunete rovnou k otrubám. Po prvních týdnech přizpůsobování se tomu, že potomek jí a pije odděleně, nikoli jedno mléko z láhve, by mohl pomalu ochutnat zajímavější texturu jídla než pyré.

Dobrým začátkem je rozmixovaná vařená mrkev, brambora, brokolice.
Po pár dnech přizpůsobování můžete sáhnout po skleničkách s připraveným jídlem, které už na kousky myslí a neobsahuje jen pyré. Přesnídávky jsou dokonce odlišeny tak, že v nich jsou větší a větší kousky přesně podle toho, jakou fází zvykání si na příkrmy dítě právě prochází. Pokrmy pro zkušená batolata přicházejí na řadu až kolem roku věku.

Mezník číslo 3: Sezení ve velké židličce

Od okamžiku, kdy dítě jí pevnou stravu, byste měla pracovat i na tom, aby sedělo během jídla ve své židličce. Sice ho přitom můžete držet na klíně, ale není to pohodlné ani pro vás, ani pro potomka. Ten navíc nemá možnost trénovat stravování lžičkou. Ratolest můžete do speciálně upravené židličky dát kolem pěti měsíců věku, ale bude v ní spíš ležet než sedět. Jak si zpevňuje svaly, a začíná sedět, je její schopnost jíst samostatně větší a větší. Dítě si během doby, kdy trénuje sezení i krmení, rozšiřuje obzory, vy ale dbejte na jeho bezpečí a vždy ho v židličce poutejte.

Mezník číslo 4: Až dojde na finger foods

Děti mezi sedmým a jedenáctým měsícem věku se snaží dosáhnout na jídlo a dát si ho do úst samy. Prsty, protože lžička není pohodlná, tudíž je nezajímá. Většina zdravých a výživných jídel má jemnou texturu, kterou malí strávníci milují, jsou příjemnými finger foods. Například těstoviny, malé kousky vařené zeleniny (mrkev, hrášek, cuketa), maličké kousky kuřecího masa… Kukuřičné cereálie mohou být také dobrou volbou. Nikdy však nenechávejte svého potomka během jídla bez dozoru. Zpočátku bude přece jen potřebovat vaši asistenci.

Mezník číslo 5: Začínáme se lžičkou

Pro děti mladší jednoho roku je lžička spíš než transportérem potravy hračkou, se kterou se dají dělat skvělé věci. A že by šlo zrovna o přepravu jídla na trase miska–ústa? V to nedoufejte. Až později si dítě uvědomí spojitost. Zkuste mu například dát během doby, kdy ho krmíte, do ruky další lžičku. A používejte ochranné oblečení...

Mezník číslo 6: Začínáme testovat vysoce alergenní potraviny

Někteří pediatři stále doporučují vyčkat s jejich zaváděním do stravy alespoň do jednoho roku věku. Jde například o vejce, ryby, rajčata a podobně. Poslední výzkumy ale ukazují, že čím dříve se nezralý dětský organismus začne s alergeny potkávat, tím lépe se s nimi vyrovná. Samozřejmě pokud trpíte intenzivní alergií, a tedy jsou předpokládané predispozice, měla byste postup konzultovat s pediatrem.

V opačném případě začněte po malých kouscích zkoušet, co by mohlo stravu vašeho zlatíčka obohatit. Neexistuje důkaz, který by jednoznačně potvrdil, že pokud se v jídelníčku dítěte mladšího než rok ocitnou alergeny, bude reagovat přehnaně, případně mu poškodíte zdraví. Jistě, oříšky dítěti nedávejte – ne proto, že jsou alergenem, ale proto, že při jejich konzumaci hrozí nebezpečí. Kromě toho vynechejte z jídelníčku korýše. Lokální ovoce i zelenina ke stravě dětí patří a měly by se s nimi setkávat od nejútlejšího věku.

Mezník číslo 7: Začínáme s pitím

Prvních šest měsíců života, tedy v době, kdy jsou plně kojené, děti nepotřebují dodatečné pití – vodu. Tu přidávejte, pokud přecházíte na kojeneckou mléčnou formuli, případně začínáte s příkrmy. Neservírujte ji v lahvičce, ale v trénovacím hrnečku pro batolata. Usnadníte si práci. Jestliže vaše starší dítě projeví zájem ochutnat, co máte ve sklence vy, pokud se nejedná o dětem zakázané látky, bylinkový čaj, případně vodu nabídnout můžete.

Mezník číslo 8: Umí nakrmit samo sebe

Teoreticky se dá říci, že bez vás přežije, protože je na vás nezávislé a jí samostatně. Samozřejmě potřebuje servis a přípravu, stravování se s kuchyňským náčiním tak, aby to po jídle v místnosti nevypadalo jako po výbuchu. Pár těstovin ve vlasech, případně jogurt na tričku nic neznamenají. Schopnost vašeho dítěte samostatně se najíst kolem roku a půl je obrovským úspěchem, ke kterému nezbývá než gratulovat.

povleceni
Témata: Časopis Maminka, Výživa a stravování, Krmení, Šestý měsíc, Bylinkový čaj, Dostatečný způsob, Nejútlejší věk, Sací reflex, NEJ, Vařená mrkev

Mohlo by vás zajímat
Rouška bez šití: Jednoduchý návod! Stačí kus látky a gumičky
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Holčička se narodila s jizvou na tváři. Zranili ji lékaři při císaři
Rouška z trička: Jednoduchý návod bez šití! Video s postupem
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Co pořád vařit dětem? Kuře na paprice zbožňují, zkuste náš recept
Matka rodila na zahradě, kde si hrály děti. Porod natočila a zveřejnila
Zveřejňuje fotky dcery na sítích, ale neukáže ji! Jak to dělá?

Horoskopy

Lev Pod vlivem pátečního úplňku ve Střelci byste měli hodně zabojovat v práci. Kreativita ani odvaha vám…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Norbert, Sidonie, Norman

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné