Maminka.czKam s dětmi

8 skvělých tipů, kam s dětmi za kulturou. Nový animák v kině, výprava do Bradavic, Hurvínek či Muzeum stavebnice Merkur?

Simona Procházková 22.  10.  2023
Výletům do přírody aktuálně počasí příliš nepřeje, to ale v žádném případě neznamená, že byste museli sedět doma. Přinášíme vám inspiraci na výlety za kulturními zážitky, kterými uděláte radost dětem v každém věku. Vydáte se do divadla, kina, muzea nebo raději na zámek?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Do kina na novou pohádku Strašidlo cantervillské

Do kin právě přichází zbrusu nová animovaná pohádka pro celou rodinu, která pobaví malé i velké diváky. Pokud milujete povídku Oscara Wildea Strašidlo cantervillské, rozhodně byste si tento film neměli nechat ujít. Příběh vás zavede do starobylého anglického zámku, kde se dějí věci, nad kterými zůstává rozum stát… Po tři staletí strašil sir Simon de Canterville ve svém sídle Canterville Chase a vskutku dobře se u toho bavil. Jednoho krásného dne se však do jeho panství nastěhuje moderní rodinka Američanů, která se duchem nenechá jen tak zastrašit.

V tu chvíli začíná boj o post pána domu doprovázený humorem a ztřeštěnými událostmi. Podaří se siru Simonovi nevítanou návštěvu vyhnat ze svého sídla, přestože na ni staré dobré čáry už neplatí? Za animovanou pohádkovou adaptací stejnojmenné knižní předlohy od Oscara Wildea stojí režisérské duo Kim Burdon a Robert Chandler. Robert Chandler byl mj. producentem úspěšného animovaného snímku Úžasný Mauric z dílny režiséra Terryho Pratchetta. Premiéra této filmové novinky proběhne 26. října. Do české distribuce ji uvádí společnost Bohemia Motion Pictures.

VIDEO: Kam se vydat v Jeseníkách

Vydejte se za kouzelníky do Bradavic

V pražském nákupním centru Westfield Chodov můžete ještě dnes na poslední chvíli prozkoumat umělecké interpretace ikonických míst z oblíbené filmové série Harry PotterKromě prohlídky interaktivních prostředí se můžete těšit na tematické aktivity, které vás ještě více vtáhnou do světa kouzel. Celá akce vznikla ve spolupráci se společnostmi Warner Bros, Discovery Global Themed Entertainment a Eventbox a přináší jedinečnou příležitost prohlédnout si například stylizovanou repliku vlaku Bradavický expres, projít si Hagridovou chatrčí nebo si vyzkoušet famfrpál, kouzelnickou soutěž v házení slavným camrálem do obruče.

Třikrát během dne si vychutnáte taneční představení waltzu známého ze čtvrtého dílu filmové série. Do představení se navíc sami můžete zapojit a naučit se jeho kroky, následně potom své znalosti můžete prověřit ve vědomostním kvízu. Motivací pro účast v soutěži jsou ceny s tematikou Harryho Pottera. Vstup je zdarma jako odměna pro návštěvníky obchodního centra, kteří zde utratí nad 500 Kč nebo si zakoupí dárkovou kartu ve stejné hodnotě.

Karol a Kvído v Divadle Lucie Bílé

V září bylo slavnostně pokřtěno nové autorské CD dětské hudební dvojky Karol a Kvído. Dětmi zbožňovaná Karol neboli zpěvačka Karolina Neuvirthová je hlavní hvězdou nového divadelního kousku s názvem Karol a Kvído: Dobrodružství začíná. Nejbližší představení můžete v Divadle Lucie Bílé navštívit právě dnes, další možnost pak máte v neděli 5. 11., od 10 hodin dopoledne.

V příběhu se dozvíte, jak se Karol, Kvído, Lůca a Naty potkali v našem světě. Kvídovi se v pohádkovém světě zdál sen o místě, kde vše vypadá jinak. O našem lidském světě. Kvído se vydává na cestu za námi. Lůca a Naty Kvída hledají. Všichni tři zažijí v našem lidském světě spoustu zážitků a zábavy. Jak to všechno dopadne? 

Uniknout byste si neměli nechat též představení Karol a Kvído: Vánoční příběh (26. 11., 10. 12., 17. 12.) plné písniček a českých tradic a zvyků. V kouzelném světě Karol a Kvída se slaví Vánoce. Příběh začíná den před Štědrým dnem, Kvído se těší na Vánoce a Karol mu společně s Naty a Lůcou ukazují, jak probíhají takové přípravy v našich rodinách. Kvído píše dopis Ježíškovi a věří, že mu Ježíšek donese to, co si nejvíce přeje...

Výstava dýní v trojské botanické zahradě

Trojská botanická zahrada v Praze připravila velmi oblíbenou výstavu dýní, kterou můžete navštívit do 31. října. Expozice návštěvníky zavede až do daleké Asie a k vidění bude opět i gigantická dýně (její velikost zatím zůstává tajemstvím). Přehlídku plodů dýní všech barev, velikostí a tvarů doprovodí interaktivní prvky a hry s dýněmi. Dýňové dekorace, které připravili studenti České zahradnické akademie Mělník, připomenou kulturu různých koutů Asie. K vidění budou drak, gejša, rikša, vrcholky Himálaje, lampiony a další motivy.

Celý tento víkend patří Dýňovým hrátkám a na poslední víkend 28. a 29. října jsou připraveny dlabání dýní a výroba dýňových luceren. Celou výstavu uzavřou 31. října oslavy Halloweenu a večerní lampionový průvod zahradou.

Záhada hlavolamu v Divadle Minor

Kdo by neznal Rychlé šípy, tajemného Širokka a Stínadla plná zlomyslných Vontů? Foglarovy legendární příběhy opět ožívají, představte je svým dětem. Co vás na tomto představení čeká? Na Druhé Straně se na oprýskané zdi objevila tajemná kresba znázorňující hlavolam. Kdo ji tam nakreslil a proč? Rychlé šípy se odhodlají překročit Rozdělovací třídu a vydat se do temných Stínadel, aby tam té záhadě přišly na kloub. Co se tam asi dozvědí? Kdo byl tajemný Jan Tleskač?

Podaří se Rychlým šípům získat plány k jeho podivuhodnému vynálezu? Odhalí totožnost záhadné postavy s maskou? A kdo bude zvolen Velkým Vontem? To jsou jen některé z celé řady otázek, které už zase čekají na zodpovězení. Program a termíny představení najdete na minor.cz.

Kam na výlet s dětmi? ZOO je sázkou na jistotu. Tady je 12 tipů na ty nejkrásnější

Pohádkové prohlídky na zámku v Náchodě

Zámek hravě, tak zní motto oblíbené akce pro děti na náchodském zámku. O tomto a příštím víkendu máte poslední příležitost před ukončením letošní sezony zámek navštívit a vydat se na pohádkovou prohlídku zámeckých prostor. Společně s dvorními dámami, komornými či komorníky můžete vy i vaše ratolesti vyrazit za neobvyklým dobrodružstvím, které vás může potkat na náchodském dvoře vévodském! Pro malé návštěvníky je připravena interaktivní prohlídka, kde děti spolu s kostýmovanými průvodci řeší drobné úkoly, se kterými se potýkali sloužící na dvoře vévodském, a dozvědí se, jak to na náchodském zámku za Petra Birona, otce "paní kněžny" z Babičky, fungovalo. Dětské prohlídky budou začínat dnes v 10.15, 12.15 a ve 14.15 hodin.

Do divadla za legendárním Hurvínkem

Přijměte pozvání do slavného Divadla Spejbla a Hurvínka. Pokud nostalgicky vzpomínáte na dřevěné loutky, které jsme všichni jako děti milovali, a rádi byste jejich svět přiblížili i svým potomkům, zajděte s nimi na představení Hurvínkův popletený víkend. Hraje se dnes, v neděli, od 10.30 a ve 14 hodin (a ve stejném čase i příští neděli 29. 10.). Příběh o jednom zamotaném víkendovém odpoledni, ze kterého jde hlava kolem nejen Hurvínkovi, Máničce, panu Spejblovi a paní Kateřině, ale i dvěma medvíďatům, která utekla z cirkusu, je plný písniček a groteskních situací a potěší i ty nejmenší diváky.

Další úžasné představení má název Hurvínek a král Blecha. V této hře se dozvíte, co všechno se stane, když vládce země zestárne, začne se nudit, moci se ujme proradná krvežíznivá blecha a rádcové odsouhlasí cokoliv, jen aby si udrželi svá místa. V království zavládne zmar a tupost. Dokáže paní Kateřina uvařit repelent proti hlouposti?

Muzeum stavebnice Merkur: ráj pro všechny kluky (i tatínky)

Muzeum legendární kovové stavebnice Merkur najdete v Polici nad Metují. Jde o naprosto unikátní místo, kde se seznámíte s historií i současností této originální české stavebnice, jedné z nejznámějších hraček pro děti. K vidění jsou i nejstarší stavebnice z roku 1920, nezapomínají tu ale ani na nejmodernější trendy, jako je například práce s virtuální realitou. Prohlédnete si zblízka vůbec největší postavenou stavbu z této stavebnice, tzv. "Ocelové Město" stavitele Jiřího Mládka, který se inspiroval stejnojmenným románem Julese Verna.

V muzeu objevíte dále obří kolejiště Merkur O v měřítku 1:45 nebo Petřínskou rozhlednu. Nemusíte se ale jen dívat, můžete popustit uzdu své kreativitě a zkusit si sestavit vlastní dílko. V historickém sklepě budovy muzea vznikla před dvěma lety expozice zaměřená na důlní techniku, kde nechybí vysoká pec či důlní rypadlo. Více najdete na merkurpolice.cz.

Osm nejlepších aquaparků v Česku: Sem rozhodně musíte o prázdninách s dětmi vyrazit!
Témata: Děti, Kam s dětmi, zábava, Tipy na výlet, Vánoce, praha, Za zábavou, Harry Potter, kultura, Halloween, Cestujeme, Výlety, Ježíšek, kam s dětm, Atrakce, kino, zámek, Stavebnice, Karol a Kvído, Vědomostní kvíz, Petřínská rozhledna, Merkur, Jeseníky, Asie, Představení