Škytavka je otravná u dospělých natož u malých dětí. Pohled na škytajícího kojence trápí mnoho matek. Přečtěte si rady, jak se škytavkou u kojenců zatočit.
Dobrou zprávou pro všechny maminky škytajících miminek je, že otravná a nepříjemná kojenecká škytavka opravdu není nebezpečná. Některá miminka škytají velmi často, jiná minimálně. Škytání se nejčastěji objevuje v souvislosti s krmením a pitím, všímavé maminky navíc vysledovaly, že jejich miminka se nejednou rozškrtají i během přebalování nebo převlékání, tedy ve chvíli, kdy je dítěti chladněji.
Úporná škytavka souvisí s trávením
Jako škytavka se označují opakované, obvykle rytmické stahy bránice, svalo-šlachové blány oddělující orgány hrudního koše a břicha. (Bránice též plní nezastupitelnou funkci při dýchání; je hlavním dýchacím svalem.) Předpokládá se, že tyto stahy jsou vyvolané drážděním bráničních nervů. Nicméně teorií příčin vzniku škytavky existuje celá řada.
Zatímco u dospělých je velmi častou příčinnou konzumace studených šumivých nápojů, horkých a studených jídel nebo nápojů bezprostředně po sobě, dále též příliš rychlé stravovací tempo, zažívací problémy (pálení žáhy) a leknutí, u miminek je pravděpodobně nejčastějším viníkem hltavost při pití mléka a někteří pediatři tvrdí, že snad i sklony k přejídání. Žaludek se zkrátka rychle roztáhne, razantně zvětší objem, což může způsobit podráždění bránice – hlavního dýchacího svalu.
Svou roli pravděpodobně hraje i náhlý chlad a snad i nervové napětí. Ke škytavce jsou též náchylnější děti s vrozeným tzv. gastroezofageálním refluxem, při němž se žaludeční šťávy dostávají zpět ze žaludku do jícnu, kde dochází k dráždění jeho sliznice. Jak miminko roste, ve většině případů mizí reflux, a tedy i četnost výskytu škytavky.
8 tipů, jak se zbavit škytavky u novorozenců a miminek
- Dejte děťátku napít mateřského mléka, nebo jiné tekutiny.
- Dojde-li ke škytání během kojení, pokuste se v kojení pokračovat dál, pravidelné dýchání v součinnosti s polykáním mléka může škytavku přerušit. (Nezapomeňte nechat miminko po krmení odříhnout!)
- Pochovejte miminko ve vzpřímené poloze, některým dětem to uleví.
- Děťátku foukněte do obličeje, to zadrží dech nebo změní rytmus dýchání, což může škytavku zastavit.
- Místo fouknutí lze využít i proud chladnějšího vzduchu z otevřeného okna či dveří na zahradu nebo balkónu.
- Pokud umí miminko přijímat tekutiny lžičkou, dejte mu kávovou lžičku studené vody s malou kapkou citronové šťávy.
- Máte-li doma nějaký aromaterapeutický olej, dejte miminku čichnout, možná na chvíli změní rytmus dýchání a přestane škytat.
- Pokud nepomohlo nic a škytavka trvá dál, prostě se snažte se, aby se miminko cítilo dobře, uvolněně. V některých případech se osvědčuje i jemná kojenecká masáž, kdy se děťátko uvolní. Podle některých teorií je škytavka spojena i s psychickou nepohodou.
Přečtěte si také