Maminka.czTipy na výlet

8 tipů na letní výlety za kulturou, které budou bavit celou rodinu

Simona Procházková 4.  8.  2023
Noční prohlídky na hradech, festival plný hvězd, koncerty na zámku, světelná show nebo třeba výstava unikátních fotografií přírody? Vyberte si podle svého gusta.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Festival Hrady – Rožmberk nad Vltavou: Na Lipno za hudebním zážitkem

Vyrazte na Lipno nejen za koupáním nebo cyklistikou, ale i za skvělou hudbou! V pátek 4. a v sobotu 5. srpna zavítá na hrad Rožmberk festival Hrady 2023. Na co všechno se můžete těšit? Ještě dnes vystoupí mimo jiné Anna K., Michal Hrůza nebo kapela Kryštof, zítra to na pódiu rozbalí další hvězdy jako Kurtizány z 25. Avenue, Mirai, Tomáš Klus, No Name, Wanastowi Vjecy a nakonec Kabát. V místě festivalu je možné zdarma stanovat, součástí bude také VIP kemp se sociálním zařízením, cateringem nebo úschovnou kol či zavazadel (za poplatek).

Občerstvit se bude možné po oba dva dny přímo v areálu festivalu, kde nebude chybět pestrá nabídka kiosků a stánků s jídlem a pitím. Na své si přijdou i děti, pro které bude nachystán doprovodný program. A pokud byste měli na Lipno namířeno o něco později, v sobotu 26. srpna máte příležitost užít si tady, na Rožmberku, v rámci Hradozámecké noci večerní prohlídky hradu a věže Jakobínky, a to včetně hudebního doprovodu na nádvoří.

VIDEO: Prázdniny v ČR: Západní Čechy vás okouzlí hrady, zámky, horami i lomem

Středověké slavnosti purkrabího Půty na hradu Loket

Přijeďte v sobotu 12. srpna nasát atmosféru starých časů na hrad Loket v Karlovarském kraji. Zde můžete hradní branou vstoupit do časů gotiky, přihlížet rytířskému klání, bavit se u divadelních taškařic, obdivovat kejklířské kousky nebo se zaposlouchat do tonů středověké hudby. Projděte si řemeslný trh, naberte inspiraci a vyzkoušejte si řemesla našich předků. Všechny tyto zážitky pak můžete zajíst pořádným kusem pečeně. Podle legendy stihl purkrabího Půtu z Illburka krutý trest, proklela ho vdova prosící o odpuštění dluhu.

Zlověstný správce hradu měl totiž srdce z kamene, a to se mu stalo osudným. Nad Loktem se strhla bouře, udeřil hrom a místo krutého purkrabího stál na nádvoří kámen. Dnes víme, že šlo o nejstarší známý meteorit na světě, jenž dopadl na území dnešního Lokte někde kolem roku 1422. Zkamenělého úředníka si dodnes připomíná Loket právě každoročními srpnovými Slavnostmi purkrabího Půty.

Noční divadelní prohlídky hradu Lipnice

Pokud máte rádi historii, divadlo a noční dobrodružství, pak zavítejte v sobotu 19. srpna na divadelně zpracované noční prohlídky na hradě Lipnice na Vysočině. Chronologicky vás zavedou do bohaté historie tohoto místa. Letos s názvem "Lipnické noční prohlídky aneb, když Hašek prováděl".

Setkáte se tady s majiteli hradu a panství, ale zejména s Jaroslavem Haškem, který má letos významné výročí, a který se právě zde ujal role průvodce. Výrazem a způsobem sobě vlastním vám povypráví o dějinách místa, kde dopsal své nejzásadnější dílo. Tušíte správně, noční prohlídku navštíví sám Švejk. Užijte si 90 minut plných divadla, šermu, tance, hudby v neopakovatelné atmosféře tajemného místa, kterým se lipnický hrad pyšní. Prohlídky začínají ve 20:00 a v 22:30.

Magická noc na Dolní Moravě: Vzhůru do oblak

Nebojíte se výšek, vyhledáváte neobvyklé zážitky a jste noční sovy? Pak je Magic Sky Night na Dolní Moravě pro vás to pravé ořechové. Pod hvězdnou oblohou si zde můžete v sobotu 5. a pak ještě 19. srpna vychutnat procházku po osvětlené Stezce v oblacích i nejdelším visutém lanovém mostě na světě Sky Bridge 721. Těšit se můžete na noční procházku ve výšce až 95 metrů nad zemí i osvětlenou Stezku v oblacích s podmanivou hudbou, která dokreslí tajemnou atmosféru.

Součástí zážitku je také animační program Noční ptáci pro děti a živá hudba v podání Acoustic Live Marek Soldán v panoramatické restauraci Skalka s možností posezení a občerstvení uvnitř restaurace.

Havajské léto v Aquapalace Praha roztančí Lollipopz

Letní zábava je ve vodním světe Aquapalace Praha v plném proudu a během druhého prázdninového měsíce se budou konat kromě každodenních animačních programů, tobogánů a skluzavek, či mořského vlnobití a Divoké řeky v prostorách aquaparku také oblíbené koncerty, které si užijí děti i dospěláci. V rámci tropického Havajského léta je na neděli 6. srpna připraveno nezapomenutelné odpoledne nejen pro všechny fanoušky dívčí skupiny Lollipopz, která roztančí celý Aquapalace Praha. Koncert začíná ve 13 hodin a pak od 14 hodin se zájemci mohou navíc osobně s Lolllipopz pozdravit a vyfotit na Meet and greet přímo v natáčecím studiu Lollymánie.

Ať jsou tropické teploty nebo prší, Havajské léto v Aquapalace Praha nabízí moře zábavy za každého počasí. To své si tu najdou každý prázdninový den opravdu všichni. V celém komplexu je nad rámec standardně celoročně dostupných atrakcí a tobogánů denně na výběr z velkého množství animací, pravidelně každý čtvrtek se tu konají hudební večery, ve většině restaurací a barů je nabízena havajská gastronomie. Tak pokud jste letos ještě nebyli u moře, přijďte si vyzkoušet sílu vln či příliv na simulátoru mořského vlnobití.

Kam na výlet? Krkonoše jsou sázkou na jistotu. Objevte 10 nejlepších míst pro děti

Open air festival hudby a Jaroslav Svěcený na zámku Dobříš

Romantický středočeský zámek Dobříš rozezní od 10. do 13. srpna třetí ročník hudebního festivalu pod širým nebem. Celovečerní koncertní projekty doprovodí exkluzivní výstava historických evropských houslí a také dopolední víkendový program s pohádkovými představeními pro celou rodinu. Za dramaturgií festivalu stojí opět houslový virtuos Jaroslav Svěcený a herečka Dejvického divadla Zdeňka Žádníková Volencová. Vstupenky jsou k prodeji on-line přes portál Goout nebo na pokladně zámku Dobříš.

Každý koncert bude originální, v premiéře tu budou uvedeny i programy, které ještě nebyly k vidění. Jednou z perliček bude například divadelně-koncertní představení Bach Forever aneb Johanku, zahraj mi… Netradiční setkání žánrů a dva koncerty v jediném večeru zažijí diváci v představení Beatles v Argentině v sobotu 12. srpna. Unikátní budou i Barokní fanfáry, jediný koncert uvedený pod střechou – konkrétně pod střechou kostela Nejsvětější Trojice naproti zámku Dobříš. Tam se spolu s trubkou a houslemi představí nedávno zrekonstruované varhany. Program festivalu cílí také na nejmladší kulturní osůbky: v sobotu 12. a neděli 13. srpna od 11 hodin proběhne na nádvoří zámku divadelní představení pro děti od 3 let. V sobotu uvede divadelní soubor LokVar pohádku Brouček na motivy známé knížky Jana Karafiáta. V neděli uvede stejný soubor pohádku Sněhurka. V neposlední řadě se mohou návštěvníci těšit také na doprovodný gastro program.

Výstava Czech Nature Photo v botanické zahradě v Troji

V novém výstavním sále botanické zahrady jsou právě nyní k vidění nejlepší fotografie rostlinného světa. Soutěž a výstava Czech Nature Photo od roku 2017 každoročně shromažďuje nejlepší snímky přírody celého světa pořízené českými a slovenskými fotografy.

Botanická zahrada Praha ve spolupráci s organizací Czech Photo představuje ty nejlepší a zcela unikátní fotografie z kategorie Rostliny a houby z minulých ročníků této prestižní soutěže. Na přehlídku zařadila i několik snímků od mladých fotografů do 18 let. Výstava bude k vidění do 1. října. Při prohlídce výstavy i procházce expozicemi botanické zahrady se zde můžete na vlastní oči přesvědčit a ukázat dětem, že ochrana přírody má smysl.

Výlet za vesmírnými galaxiemi

Víte, jak vypadá vesmír? V pražském nákupním centru Westfield Chodov vyrostla Galaxie barev, unikátní zábavní prostor, kde se moderní technologie pojí s digitálním uměním. Svým vzhledem připomíná nekonečný vesmír plný hypnotizujících barev a zářivých světelných efektů. Na ploše 1225 metrů čtverečních návštěvníci naleznou nejen největší robotickou show svého druhu na světě, ale také prostory plné interaktivního umění, které si sami mohou dokonce vyzkoušet. Na vlastní kůži tu můžete zažít vesmír prostřednictvím velkého množství chodeb, místností a instalací, které podněcují k fantazii nejen malé, ale i velké diváky a aktivně je zapojují do tajů interaktivního umění.

Dohromady se zde přitom nachází 600 metrů čtverečních zrcadel a 250 milionů pixelů. Mezi další instalace patří například kaleidoskop v nadživotní velikosti, do kterého je možné vstoupit, zrcadlový tunel s barevnou řekou nebo obrovské šestihranné LED televize ve tvaru krychle, které mají úhlopříčku přes tři metry a k tomu všemu se ještě točí. Děti si mohou vyzkoušet i digitální malování na velkých obrazovkách a své výtvory následně vytisknout na hrnek, tričko, obraz nebo puzzle.

Léto s dětmi

Hledáte inspiraci, co podniknout a kam vyrazit s dětmi  o prázdninách? Kde si užijete sport, zábavu a dobrodružství? Přinášíme spoustu inspirativních nápadů, praktických tipů a rad. Dozvíte se, kde najdete nejkrásnější místa na výlety, rodinné cyklo a pěší turistické stezky, kam se vydat za kulturou, kde objevíte zajímavá místa. Nechybí ani praktické tipy a důležité informace, týkající se dovolené a cestování, které potřebujete vědět.

Témata: Dovolená s dětmi, Rodina, Cestování, Kam s dětmi, Tipy na výlet, Za zábavou, Prázdniny, Cestujeme, Výlety, Léto s dětmi, Tipy redakce, kultura, Tomáš Klus, výstava, festival, zámek, koncert, Atrakce, Dejvické divadlo, Lipno, Rostliny, Zámek Dobříš, Výlet, Hrad, Prohlídka