Maminka.czRodina

8 tipů na to, jak zařídit dokonalý dětský pokojíček

23. 4. 2014
8 tipů na to, jak zařídit dokonalý dětský pokojíček
Zařizování dětského pokojíčku není jen tak. Máme pro vás několik osvědčených tipů, jak ho zařídit, aby byl bezpečný pro vaše dítě, praktický pro vás a útulný pro celou rodinu.

Už i ty nejmenší děti potřebují nějaké své útočiště,kde budou mít svůj klid, kde se později skryjí před světem, když budou chtít být sami nebo kde si mohou schovávat své poklady. Při jeho zařizování byste měli dodržet několik zásad.

Jednotný styl

Pokud začínáte od nuly, tedy bez jakéhokoli stávajícího nábytku či zařízení, popřemýšlejte, do jakého stylu chcete pokojíček ladit a toho se snažte držet. Zda půjdete do vyloženě dětských – barevných – skříněk, nebo zda se rozhodnete pro umírněnější bílý či hnědý nábytek, je samozřejmě jen na vás. Z hlediska praktičnosti můžeme doporučit spíše druhou variantu. Jednak nevyjde z módy, neokouká se a hravost jí můžete propůjčit veselými nálepkami.

Ekologická barva

I když se rozhodnete vymalovat dlouho před plánovaným příchodem z porodnice, stejně si vyberte kvalitní ekologickou barvu od zavedeného výrobce. To poslední, co byste chtěli, je dětský pokojíček páchnoucí chemií ještě týdny po malování.

Obměnitelné dekorace

Obrázky, které vám nyní připadají roztomilé, se vám možná za pár měsíců okoukají. Nebo prostě dostanete chuť změnit téma a poetické kytičky vyměnit za něco řekněme méně růžového - třeba za zvířátka z džungle. Nebo změnu si vymůže samo dítě, když se jeho nejoblíbenější knížkou stane ta o dinosaurech. Ať tak či onak, pro tento účel jsou k nezaplacení samolepky na stěny, které můžete kdykoli sloupnout a zeď zůstane nepoškozená.

Veselé barvy

Zářivé, veselé, kontrastní barvy by neměly chybět v žádném dětském pokojíčku. Miminka stará jen několik týdnů už se je učí rozlišovat a dokáží strávit dlouhé minuty pozorováním svého okolí, pokud jejich oku dostatečně lahodí. I přes to, že dětský pokojíček (a miminkovský/batolecí zvlášť) by měl působit hlavně uklidňujícím dojmem, veselé barvy by tu neměly chybět. Na obrázcích na stěnách, na koberci, na povlečení, na hrací dece, na hračkách v postýlce,…

Správné feng-shui

Neříkáme nastudovat tuto čínskou filozofii od základu celou, ale při nejmenším byste si měli dát pozor na to, kam postavíte postýlku. Určitě by to nemělo být pod okno ani příliš blízko ke dveřím, kde by se mohla ocitnout v průvanu.

Bezpečné hračky

Hračky zvlášť pro ta úplně nejmenší miminka by měly být extra extra bezpečné. Nakupujte jen osvědčené značky jen u osvědčených prodejců. Zkontrolujte si, že výrobek prošel testy, neobsahuje žádné škodlivé látky a je vhodný pro ty nejmenší.

Napevno přidělaný nábytek

Rozkládací přebalovací pult se vám sice nyní může zdát jako dobrý nápad, ale až vaše miminko začne lézt a podnikat první výpravy do okolního světa, stane se jeho prvním terčem. A věřte nám, vratké nožičky vašeho batolete, jeho nenechavé ručičky a nábytek, co není napevno přidělaný ke zdi, je nebezpečná kombinace.

Skříňky, poličky a úložné prostory

Pečlivě srovnané komínky plenek a čistých bodíček na poličce půl metru od země, roztomilý košíček s krémy na opruzeniny, tělovými mléky a vitaminem D tamtéž. Vypadá to sice moc hezky, ale co nebude uklizené, zavřené ve skříni či vystavené alespoň metr nad zemí, stane se v prvních měsících lezení vašeho miminka jeho okamžitým cílem. Vyhraďte mu jednu poličku, kterou může vždy nadšeně vyházet, ale předměty s ostrými hranami, rozbitné a zdraví nebezpečné věci raději vůbec do jeho dosahu nedávejte.

Přejeme vám příjemné chvíle při zařizování „vašeho“ pokojíčku a ještě příjemnější chvíle strávené v něm s vaším miminkem.

Témata: Děti, Rodina, Hračky pro děti, Váš domov, Tip, Krém na opruzeniny, Září, Dětský pokojíček, Pokojíček, Košíček, Dětský pokoj, Pokoj, Jak

Mohlo by vás zajímat
Na věku nezáleží, otěhotním i ve 40! Jaké jsou další největší mýty o neplodnosti?
Kdysi a teď: Po letech se znovu nafotili, veselé i dojemné snímky vás dostanou
Hračky, které se nepovedly. Výběr z těch nejšílenějších
25 vychytávek, které vám ulehčí život s dětmi a vy je možná neznáte
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Dětství před rokem 1989. Pamatujete tyhle stavebnice, panenky a autíčka na ovládání?
Kdy jsem selhala jako máma? Tohle přiznaly maminky!
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!

Horoskopy

Panna Na začátku nového pracovního týdne jste sami sebou. Z minulého období si s sebou nesete sebevědomí a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Miloš, Milouš, Saul

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné