Maminka.czTipy na výlet

8 tipů na zábavné i dobrodružné výlety, kde si parádně užijete konec prázdnin

Simona Procházková 2.  9.  2023
Ještě je čas na nezapomenutelné prázdninové dobrodružství s dětmi, tak si ho nenechte proklouznout mezi prsty a vydejte se mu naproti. Přinášíme spoustu inspirace, co můžete podniknout o posledním prázdninovém víkendu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Děti zdarma na Stezce korunami stromů Krkonoše

S blížícím se koncem léta vyhlásila Stezka korunami stromů v Krkonošském národním parku speciální akci pro rodiny. V týdnu věnovaném prázdninovým dobrodružstvím (od 28. srpna do 3. září) mají děti do 14 let vstup na stezku zcela zdarma. Pozvánka na cestu za nezapomenutelnými zážitky v srdci přírody přichází těsně před jejich návratem do školních lavic. Aby si poslední volné dny co nejvíce užily, vyzkouší si zde nejen výstup korunami stromů, ale i výlet po nedalekých přírodních krásách, prostě den plný zážitků v okolí malebného městečka Janské Lázně.

VIDEO: Tady to bude děti bavit! Které hrady a zámky musíte navštívit?

Pokud se do „Jánek“ vydáte a budete tam chtít strávit celý den, začněte vyhlídkovou jízdou lanovkou na Černou horu. Čekají vás dechberoucí panoramatické výhledy. Z Černé hory se pak můžete vydat směrem k Černohorskému rašeliništi, největšímu lesnímu rašeliništi v této oblasti. Samotná Stezka korunami stromů nabízí nejen vzdělávací, ale také kulinářské zážitky a její restaurace je ideálním místem pro posilnění před výstupem do korun stromů. Pro milovníky adrenalinu a pohybu nabízí zdejší Skiresort Černá hora možnost půjčit si koloběžku.

Objevujte nová místa schovaná v okolí Prahy

Ať už hledáte cíl pro poslední prázdninové výlety nebo plánujete, kam budete vyrážet během podzimních víkendů, nevynechte tato úžasná místa, která se skrývají nedaleko hlavního města. Celoročně přístupnou rozhlednu Radovič najdete na stejnojmenném vrchu u Velvar. Má sice jen tři metry, přesto nabídne krásný výhled právě na Velvary, ale také na České středohoří, horu Říp, Mělník a Kladno, za jasného počasí odtud můžete spatřit i Krušné a Lužické hory a Krkonoše. Je také perfektním místem pro piknik, na její plošině je totiž i stůl s lavicemi.

Zdymadlo Hořín na Vltavě je chráněná a nově zrekonstruovaná technická památka, která určitě stojí za vidění. Pochází z konce 19. století a díky renovaci si udržela svůj někdejší půvabný vzhled. Zdymadlo překonává Vraňanský jez a je nejvyšším plavebním stupněm v úseku Praha–Mělník. V roce 1996 tu vznikla ještě malá vodní elektrárna, jejíž kanál bývá využíván také pro veslařské závody.

Na východním okraji Přírodního parku Kersko-Bory pak najdete unikátní a dodnes pohyblivou písečnou dunu, která tu vydržela od čtvrtohor. Tehdy s sebou proud řeky Labe přinášel nánosy štěrku a písku a jejich nejjemnější části vítr nafoukal do tvaru tohoto přesypu. Tahle zvláštní „pláž“ je však výjimečná také několika pískomilnými živočišnými druhy, které tu žijí – například tu jsou mravkolvi nebo svižník lesní. Nádherná podívaná. Další tipy a zajímavosti najdete na videích seriálu Po Česku z produkce české Toyoty, které vás těmito místy provede a zároveň vám ukáže praktickou trasu, díky níž je můžete všechna pohodlně zvládnout i během jediného dne.

Bazén, vláček, botanická, dobré jídlo… Užijte si Teplice

Nejstarší lázně ve střední Evropě obklopené hřebeny Krušných hor, to jsou Teplice. Přijeďte si prohlédnout takzvanou „malou Paříž“ s krásnými lázeňskými budovami, rozlehlými parky, zahradami, skvělými restauracemi a také moderním Aquacentrem. Teplice jsou ideálním místem pro celou rodinu.

Pokud si myslíte, že historické lázeňské město není ideálním místem pro děti, mýlíte se. Celé centrum projedete turistickým vláčkem Humboldt, který udělá z objevování města dobrodružství. Doveze vás k Zámecké zahradě, která je oblíbeným místem pro odpočinek v zeleni, procházky a pikniky. Nemusíte se ale bát, že tu bude za hezkého počasí příliš mnoho lidí. Jde totiž o rozsáhlý areál se staletými stromy a dvěma rybníky. Nenechte si ujít také teplický zámek se zajímavými expozicemi. Pokračovat z historického centra můžete až k jediné botanické zahradě v celém Ústeckém kraji. Prohlídku zvládnou i malé děti a dá se projet také s kočárkem. Zajímavostí botanické zahrady je křížovkářský záhon, kde se pěstují rostliny známé z tajenek.

Pokud se chcete spíše procházet, vyrazte na trasu Za prasátkem, léčivými prameny a pohádkovým lesem dlouhou asi pět a půl kilometru, během které děti budou plnit tematicky zaměřené úkoly a která vás provede po nejzajímavějších částech města. U botanické zahrady v Janáčkových sadech se zastavte v Pohádkovém lese. Na děti tu čeká 11 velkých dřevěných pohádkových postaviček a lehké úkoly ke splnění. Celá trasa je rozdělena na dvě části, první vede prakticky jen po rovince a zvládnete ji i s kočárkem, na druhé už vás čekají horší terén a dvě náročnější stoupání. Tajenka má proto také dvě části: abyste si mohli vyzvednout odměnu v turistickém informačním centru, stačí projít a splnit úkoly z kratší trasy.  

Kam na výlet? Krkonoše jsou sázkou na jistotu. Objevte 10 nejlepších míst pro děti

Dalším velkým lákadlem je Thermalium, komplex největších a nejteplejších bazénů s čistě termální vodou v Čechách. Je tu nainstalováno celkem 101 masážních a rehabilitačních prvků a užít si můžete také nejrůznější sauny. Termální vodu má také teplické Aquacentrum, kde najdete atrakce jako tobogán, vodní hřib, divokou řeku, houpací jeskyni, lezeckou síť, širokou skluzavku s dojezdem, masážní lehátka a lavice, chrliče vody i brouzdaliště pro nejmenší a nově venkovní slunění s brouzdalištěm a herní zónou pro děti.

F.O.O.D. piknik: Pohodové odpoledne pro celou rodinu

Milujete jídlo? Pak v neděli 3. září, těsně než dětem znovu začne škola, si můžete užít gastronomický festival F.O.O.D. piknik s esencí neutuchající energie moderátora Lukáše Hejlíka, známého herce, gastronauta a autora unikátní Gastromapy. S sebou v podstatě nic nepotřebujete. Jakmile se brány festivalu v 11 hodin otevřou, můžete si rovnou zakoupit za speciální festivalovou cenu jeden z devíti set připravených piknikových košů navršených dobrotami.

O skvělé jídlo se potom postará na 120 stánků a food trucků, ve kterých si vybere každý bez ohledu na věk či stravovací preference, takže jak je dobrým zvykem, bude to z Ladronky vonět do daleka. Nemohou chybět dokonalé burgery a hranolky, dobroty z grilu, tradiční ryby Isabel, slané křupání jako Bohemia Chips, cizokrajné pokrmy včetně  „asie“. Samozřejmě že si den osladíte muffinky, dortíky, koláči z Pekárny Kabát, zmrzlinami. Žízeň potom zaženou domácí a také italské limonády Limmi i nezbytná Coca-Cola. Dospělí si mohou dopřát skvělá vína, pivo z Budvaru a třeba koktejly z Becherovky. 

Silně zastoupeným trendem budou na festivalu pestré saláty, vegetariánské i veganské suroviny a jídla, která přinesou mnohá příjemná chuťová překvapení. Letošní festival je totiž zaměřen na rostlinnou stravu a zdravější jídelníček. Jak dobrá a přitom dostupná taková kuchyně může být a proč stojí za to ji přijmout do svého života, o tom vás přesvědčí moderátorka podcastového studia LIVE Veronika KOKO Šmehlíková, vynikající kuchařka, blogerka a hvězda internetové televize Stream. Určitě okuste bezmasé pokrmy uvařené týmem šéfkuchaře Romana Pauluse v Lidl zóně nebo rostlinné steaky od Pâtifu & Vegi Steak.

Lidl zóna je místem, kde se vždy pamatuje na děti. I s dospělými si mohou na speciálním kole vyšlapat vlastní smoothie a hlavně se mohou zabavit a hodně naučit ve školičce vaření. Tentokrát si budou na workshopech připravovat zdravé svačiny jako zeleninové špízy s celozrnným toastem s pažitkovou nebo mrkvovou pomazánkou, ovocné špízy opět s celozrnným toastem s arašídovou či tvarohovou pomazánkou, mini chlebíčky s pomazánkou z červené čočky či cizrny a tak dále.

Rodiče i děti potom může zajímat i projekt Jedlé školní zahrady podporovaný Lidlem, nebylo by divu, kdybyste zatoužili po tom, aby byla podobná vybudována u vaší školy, zvláště když zjistíte, jak na to. Vedle Lidl zóny na děti čeká speciální zóna časopisů Sluníčko a Mateřídouška s velkou zábavnou hrou, bezpečnými dílničkami a hernami. A kdo se bude chtít vyřádit, ať si zacvičí – Hejbni kostrou s Mateřídouškou je jedním z programů na hlavním pódiu.

Vyšlápněte si na první bosou trasu v Česku

V neděli 3. září se v pražském Klánovickém lese slavnostně otevře osmikilometrová značená trasa určená ke zdravé, zajímavé a pohodové turistice bez bot, naboso. Je to historicky první trasa svého druhu v České republice i v Evropě. Česko patří díky Klubu českých turistů ke světové jedničce, co se týče značených turistických tras, což dokazuje i tímto unikátním projektem.

Okružní trasa vede po stávajících turistických značkách mezi rozcestími Zálesí, Klánovický les a Cyrilov. Kromě atraktivní cesty jsou na každém rozcestí umístěny naučné tabule, kde se dozvíte informace o této (staro)nové formě pěší turistiky. Slavnostní zahájení proběhne od 14 hodin u turistického rozcestí Zálesí (u dotyku ulic Habrovská a Mechovka v Klánovicích) a návazně bude startovat hromadný bosý výlet s lekcí zdravé chůze.

V neděli 3. září se zároveň koná již 7. ročník turistického pochodu Za loupežníkem Drholcem a letos organizátoři využili možnosti propojení pochodu právě s otevřením první bosé trasy v České republice. Všechny trasy turistického pochodu startují v muzeu v Praze-Újezdě nad Lesy a mají cíl v Masarykově základní škole. Nejkratší, pětikilometrová Kvídova stezka vede po naučné stezce pojednávající o lesních zvířátkách kreslených dětmi. Další trasy 7, 11 a 25 km vedou místy bosé trasy. Na kratších trasách budou moct děti plnit loupežnické úkoly. V cíli dostanou účastníci pamětní list a medaili pochodu. Budou zde také drobné občerstvení a zajímavé aktivity, jako jsou dílna bosé nohy, glasswalking a prezentace bosé obuvi.

Vyrazte na vinobraní, slavnosti vína nebo na vinařské stezky na kole či pěšky. A děti vezměte s sebou

Rozlučka s Havajským létem ve vodním světě

Zpestřete dětem poslední bezstarostný víkend před začátkem nového školního roku dováděním v aquaparku. Finále prázdnin a slavnostní zakončení Havajského léta v Aquapalace Praha si užije celá rodina, a to s bohatým programem dnes i zítra (tedy v neděli 3. září) a s plnou parádou. Kromě vodních radovánek čeká na děti kouzelnická bublinová show, spousta her a soutěží, dospělí si můžou pochutnat na havajských gurmánských specialitách a letních míchaných drincích. Užijte si všichni společně tobogány a skluzavky, mořské vlnobití, divokou řeku či virtuální realitu na tobogánu Magic Tube nebo zajděte do některé ze 14 saun v saunovém světě. Nejmenší se vyřádí na mini skluzavkách a pirátské lodi.

Zámek v Náchodě zve do pohádky

Oblíbené pohádkové prohlídky pro děti na náchodském zámku budou probíhat také dnes a zítra (a následně pak každou sobotu a neděli až do 29. října). Průvodci po interiérech zámku budou nejmenším návštěvníkům vyšňořené dvorní dámy nebo elegantní komorníci. Prohlídky jsou interaktivní, aby děti zaujaly, připraveny jsou drobné úkoly a hádanky. Zjistěte, jaká dobrodružství můžete zažít na náchodském dvoře vévodském. Kostýmované dětské prohlídky se konají v září o víkendech a ve svátek v 10:15, 12:15 a v 15:15, v říjnu pak o víkendech a ve svátek v 10:15, 12:15 a v 14:15.

Ztraťte se v největším kukuřičném bludišti

Vyjeďte si do přírody, dokud počasí přeje. Kukuřičné bludiště v Roseči na jihu Čech (Třeboňsko) bude bavit malé i velké. Letos slaví již 10. sezonu a jeho popularita stále roste. Herní areál je určen pro celou rodinu a věřte, že tady bez problémů strávíte celé odpoledne. Komu by to nestačilo, může prozkoumat okolní malebnou krajinu, která je protkaná cyklostezkami i turistickými cestami pro pěší. Bloudění v kukuřici doplňuje také velký slámový hrad, ve kterém jsou zabudovány čtyři velké trampolíny, k dispozici jsou bazén, badminton, fotbal, ping-pong, beachvolejbalové hřiště, motokáry i populární laser game, za vyzkoušení stojí rovněž bosý chodník. Můžete zde i přespat, a to dokonce ve stylovém teepee.

Praktické tipy pro nadšené výletníky

Chcete vyrazit na výlet, ale zrovna vás nenapadá kam? Super bezplatná aplikace Úžasná místa vám plánování usnadní.

  • Vybrat si můžete z více než 1000 tipů na dechberoucí místa v Česku a pomocí filtru si snadno vyhledáte místa v cílovém regionu. Zadáním atributu snadno najdete vhodný výlet pro děti, rodiče s kočárky, psy, ale také třeba pro vozíčkáře a starší osoby.
  • V nabídce je 13 různých kategorií od hradů a zřícenin přes jezera a vodopády až po historická města. Součástí jsou užitečné popisky o konkrétních místech, informace o vstupném a díky skupině Moneta, která se na aplikaci podílí, se také dozvíte, zda se tam dá platit kartou. Pokud ne, dovede vás to k nejbližšímu bankomatu.
  • Aplikaci si můžete zdarma stáhnout do svého chytrého telefonu pro iOS i Android.
Klepněte pro větší obrázek
Témata: Rodina, Cestování, jídlo, Tipy na výlet, Lukáš Hejlík, inspirace, Výlety, Cestujeme, léto, Za zábavou, aquapark, Bazén, zámek, Atrakce, vodní svět, Roseči, Stezka koruna stromů, Magic Tube, České středohoří, Mateřídouška, Ústecký kraj, Kladno, Krkonošský národní park, Náchod, LIVE, Bazény na Heureka.cz