Maminka.czKroužky

8 důvodů, proč by vaše děti měly chodit do skautu

Vanda Stöckbauerová 24.  4.  2023
Hledáte kroužek, který bude děti bavit? Vyzkoušejte skauting! Právě dnes, 24. dubna, slaví skauti a skautky každoročně svůj svátek. Svatý Jiří, který symbolizuje boj dobra proti zlu, je jejich patronem už více než 100 let. Proč ho vybrat mezi záplavou volnočasových aktivit?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

1. Je to osvědčený kroužek, který baví děti po celém světě

Zažívat skautská dobrodružství, trávit čas s dobrými kamarády, všestranně se rozvíjet a učit se, jak udělat svět kolem lepší. Tak tohle je skaut. Skautské hnutí má na celém světě přes 50 milionů členů a prošlo jím přes půl miliardy lidí. V České republice to byl téměř milion, z toho mnoho významných osobností, například Václav Havel, František Nepil, Miloš Forman nebo Aňa Geislerová. Počet členek a členů Junáka (českého skauta) letos překročil hranici 75 tisíc.

VIDEO: Jak vybrat vhodný sport pro dítě?

2. Je pestrý a rozvíjí v různých oblastech

Na rozdíl od jednostranně zaměřených kroužků si ve skautu můžou děti vyzkoušet širokou paletu aktivit a činností. Hry, při kterých si protáhnou svaly nebo vyzkouší pozornost, rukodělné aktivity procvičující jemnou motoriku, zpěv, tanec i divadlo. Skauti jezdí na výpravy a poznávají bližší i vzdálenější kraje, zkouší různé sporty a technické vychytávky, zapojují fantazii, poznávají historii a přírodu, pomáhají v okolí. Skaut přináší každému možnost najít oblast, ve které vyniká, a rozvíjet se v ní.

3. Díky skautu si děti najdou dobré kamarády

Skauting je postaven na fungování v malých týmech (družinách) a trochu větších (oddílech). V každém případě se děti pohybují ve skupině lidí, které dobře znají a kteří mají společné zájmy. Ve skautu vznikají díky společným zážitkům zdravé a silné přátelské vztahy, často na celý život. A obzvlášť v období dospívání je dobrá parta, která člověka podrží za každých okolností, k nezaplacení.

Zájmové kroužky pro děti: Které jsou momentálně největším hitem a jak správně vybrat?

4. Je v něm prostor pro každého

Skauting je postaven na spolupráci a podpoře druhých, ne na soutěži. I děti, které jsou třeba trošku nemotorné, zakřiknuté nebo mají nějaké znevýhodnění, v něm najdou pevné a bezpečné místo. Stejně jako ty, které se perou s přemírou nadání. Kluci a holky dostávají ve skautu důvěru, díky které si budují přirozenou míru sebevědomí.

5. Posiluje dovednosti, díky kterým se děti neztratí

Od těch praktických, jako jsou přišití knoflíku nebo sekání dřeva, po ty nehmatatelné, jako jsou týmová spolupráce, komunikace nebo porozumění druhým. Skauting vede kluky a holky k samostatnosti, zodpovědnosti a schopnosti poradit si v každé situaci. Zároveň staví výchovu na postojích a hodnotách a přispívá k rozvoji charakteru a touze na sobě pracovat. Skauti a skautky se umí postarat o sebe i o ostatní a o svoje okolí se aktivně zajímají. A v dospělosti to možná ocení i zaměstnavatelé.

6. Dokáže kluky a holky odpojit od obrazovky mobilu

Skauting přináší opravdové zážitky s opravdovými kamarády ve světě mimo obrazovky. Jeho základem je pobyt v přírodě, díky které se i obyčejné činnosti stávají dobrodružstvím. Spolu s atraktivním a pestrým programem je to spolehlivý recept, jak klukům a holkám ukázat, že i realita stojí za to.

Skautští rodiče často volají po blahořečení zakladatele skautingu A. B. Svojsíka. Proč? Mají díky němu třeba volné víkendy nebo dva až tři týdny prázdnin.

7. O děti se starají zapálení a vzdělaní vedoucí

Kluky a holky ve skautu vedou o něco starší kamarádi s přirozenou autoritou, kteří se učí postupným přebíráním odpovědnosti. Junák – český skaut – klade na své vedoucí vysoké nároky s cílem držet vysokou kvalitu programu i zajistit bezpečné prostředí pro děti. Znalosti si starší skauti a skautky průběžně rozšiřují prostřednictvím vzdělávacích akcí a kurzů i zkoušek akreditovaných Ministerstvem školství ČR.

8. Nezruinuje vaši peněženku

Skautští vedoucí jsou dobrovolníci, odměnou je jim jen dobrý pocit a radost dětí – i díky tomu je skauting finančně dostupný. Jako rodiče skauta nebo skautky vás čeká platba nevysoké členské registrace a jednotlivých jedno- i vícedenních výprav. Ani základní výbava na skautská dobrodružství není na pořízení náročná a v začátcích se dá půjčit nebo koupit z druhé ruky. Skautské tábory jsou obvykle podstatně levnější než tábory komerční.

A kde najít nejbližší oddíl? Koukněte na mapu oddílů

Kozoroh na dramaťák, Beran na kolektivní sport. Vyberte dítěti zájmový kroužek podle hvězd!
Témata: Předškolák, Školák, Dětství, příroda, Kroužky, svátek, Volný čas, Aňa Geislerová, Skautka, Ministerstvo školství ČR, Česká republika, Záplavy, Dobrodružství, Junák, Václav Havel, Milia, Skauting, Děti, Skauti, Holka, Miloš Forman
Mohlo by vás zajímat

Video