Maminka.czTěhotenství

9 důvodů, proč může být těhotenství rizikové

, Časopis Maminka
12. 3. 2009
9 důvodů, proč může být těhotenství rizikové
Každá budoucí maminka by si chtěla své čekání na děťátko bezstarostně užít. Ne vždy je to ale možné. V některých případech je nutné těhulku pečlivě sledovat, jestli se vše vyvíjí tak, jak má.

Příčin, kvůli kterým existuje důvodná obava, že by mohlo být zdraví plodu a matky ohroženo, je celá řada. Pokud se pak komplikace v těhotenství skutečně objeví, hovoří se o patologické graviditě.

Laická veřejnost obvykle pro obě skupiny používá termín rizikové těhotenství. Přinášíme vám přehled nejčastějších rizik.

=====1. =====Věk nad 35 let Ačkoli většina žen je v tomto věku v dobrém zdravotním stavu, častěji se mezi nimi vyskytují ženy s chronickým onemocněním, které může mít vliv na průběh těhotenství. Se zvyšujícím věkem se také zvyšuje riziko potratu a/nebo vzniku geneticky podmíněné vrozené vady.

MAMINKY TAKÉ ZAJÍMÁ: Příliš dlouhé těhotenství aneb Když nechcete přenášet

=====2. =====Diabetes Cukrovka je onemocnění, kdy se v těle produkuje buď nedostatečné množství hormonu inzulinu nebo tělo nedokáže vytvořený inzulin využít. Inzulin napomáhá buňkám využívat glukózu (krevní cukr). Glukóza je v podstatě „palivem“ pro všechny buňky lidského těla. V případě cukrovky dochází k hromadění glukózy v krvi, hyperglykemii. Pokud není tento stav dlouhodobě regulován (např. dietou, léky nebo inzulinem), může i mimo těhotenství vést k závažným komplikacím. V graviditě navíc může způsobovat špatně léčená cukrovka vážné komplikace rostoucímu plodu (vrozené vývojové vady, nadměrný růst plodu, nitroděložní úmrtí plodu, aj.) a novorozenci (kolísání krevního cukru po porodu, obtíže s dýcháním). Kromě cukrovky 1. a 2. typu, které jsou obvykle přítomny již před těhotenstvím, existuje i tzv. těhotenská cukrovka.

Ta se vyvíjí až v průběhu těhotenství, a proto je k jejímu odhalení prováděn obvykle mezi 24.-28. týdnem zátěžový test (oGTT - orální glukózový toleranční test). Po těhotenství je většina žen bez obtíží, ale u některých z nich existuje riziko pro vznik cukrovky v pozdějším věku.

=====3.===== Srdeční onemocnění Komplikují asi 1 % těhotenství a patří k těm nejzávažnějším rizikům. Mohou být přítomna a známa již před graviditou anebo k jejich manifestaci dochází až v jejím průběhu. Patří sem především vrozené a získané vady srdečních chlopní. K častým projevům patří dušnost, závratě, časté bušení srdce aj.

V těhotenství se zvyšuje objem cirkulující krve a na srdce jsou kladeny mnohem větší nároky než mimo něj, proto je těhulky nutné sledovat.

=====4. =====Preeklampsie Toto onemocnění se vyskytuje pouze v těhotenství nebo v časném šestinedělí. K jeho hlavním projevům patří zvýšený krevní tlak a zvýšený únik bílkovin do moči, na rozdíl od těhotenské nebo chronické hypertenze.

Dalším příznakem může být intenzivní bolest hlavy, nevolnost, bolest okolo žaludku, poruchy vidění. Nerozpoznaná a neléčená preeklampsie může vést až ke křečovitému stavu a bezvědomí těhotné (eklamptický záchvat), který ohrožuje bezprostředně na životě matku i plod.

=====5. =====Onemocnění jater V těhotenství plní játra detoxikační funkci navíc i pro plod, kterému se játra teprve vyvíjejí. V těhotenství pak může někdy dojít k porušení jejich funkce a v krajním případě i k jejich poškození.

Kromě toho existuje skupina onemocnění jater charakteristická pro těhotenství, z nich nejvýznámější je tzv. HELLP syndrom. Jedná se o onemocnění, při kterém dochází k výraznému nárůstu jaterních enzymů, poklesu krevních destiček a rozpadu červených krvinek. Klinicky se projevuje obvykle trvalou bolestí okolo žaludku.

=====6.===== Hrozící předčasný porod Když se novorozenec narodí mezi 24. a neukončeným 37. týdnem, hovoří se o předčasném porodu. Riziko závažných dlouhodobých komplikací je pro novorozence tím vyšší, čím nižší je týden gravidity při jeho narození.

V současnosti bohužel neexistuje spolehlivá metoda, která dokáže toto riziko včas odhalit. Většina žen proto přichází do porodnice s příznaky už bezprostředně hrozícího nebo dokonce probíhajícího předčasného porodu. Čím dříve se rodička dostaví k ošetřujícímu lékaři, tím větší je šance porod zastavit nebo ho oddálit.

=====7. =====Vícečetné těhotenství Také maminky, které čekají dvojčata, patří do rizikové skupiny.

V průběhu vývoje a růstu plodů jsou totiž na mateřský organismus kladeny mnohem větší nároky a pochopitelně se zvyšuje i procento komplikací. K nejčastějším logicky patří předčasný porod a nižší porodní hmotnost dětí, ale také např. vyšší riziko rozvoje preeklampsie, těhotenské cukrovky nebo předčasného odlučování lůžka. U jednovaječných dvojčat existuje velmi specifická a vážná komplikace, tzv. twin-to-twin syndrom, kdy jedno z dětí dostává ze společné placenty více krve a je tím pádem proporčně větší, zatímco druhé růstově zaostává.

=====8. =====Nepravidelné polohy plodu Nejčastější polohou, kterou na konci těhotenství zaujímá více než 95 % plodů, je poloha podélná hlavičkou, tzn., že páteř plodu je v rovině rovnoběžné s páteří matky a současně hlavička plodu směřuje dolů. Pokud je hlavička otočená vzhůru, tzn. že je uložená a hmatná pod žebry maminky, jde stále o polohu podélnou, ale tentokrát koncem pánevním. Takto uložených jsou asi 3 % miminek na konci těhotenství. Vzácně může plod na konci těhotenství zaujímat i další nepravidelné polohy, které jsou obvykle důvodem k císařskému řezu.

=====9. =====Intrauterinní růstová retardace (IU GR) Dosud normálně rostoucí plod svůj růst zpomaluje nebo ho úplně zastaví, a ultrazvukový odhad jeho váhy je menší než u 95 % všech plodů v odpovídajícím týdnu těhotenství. Příčinou je obvykle snížená funkce placenty.

Mluví se o asymetrické růstové retardaci a obvykle se objevuje až v poslední třetině těhotenství.


Maminčin odborník MUDr. Miroslav Verner Ústav pro péči o matku a dítě, Praha 4-Podolí, atestace I. stupně v oboru gynekologie-porodnictví 2005, specializační atestace z gynekologie a porodnictví 2007

Kdy a proč je nutná hospitalizace? „V současnosti je snahou pečovat i o ženy s rizikovým těhotenstvím ambulantně. Tato péče je srovnatelně bezpečná s péčí poskytovanou v porodnicích a pro těhotnou je obvykle pohodlnější a přijatelnější. Jen asi u 10-15 % žen dochází v průběhu těhotenství k tak závažným komplikacím, že vyžadují hospitalizaci. Komplikace mohou nastat jak ze strany matky (chronická onemocnění, těhotenská cukrovka, preeklampsie), tak ze strany plodu (předčasný porod, nitroděložní tíseň plodu). Hospitalizace v porodnici může mít buď význam diagnostický (vyšetření komplikace a navržení dalšího postupu) a/ nebo terapeutický (řešení komplikace). Někdy jde o hospitalizaci preventivní, u žen, jejichž těhotenství byla opakovaně zatížena závažnými komplikacemi nebo které trpí vážným onemocněním. Pobyt v porodnici bývá jen po dobu nutnou k dovyšetření či vyřešení komplikace, protože dříve obvyklé dlouhodobé hospitalizace nepřinesly očekávané lepší výsledky pro matku a plod.“

povleceni
Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Důvod, Hlavní projev, Jaterní enzym, Častý projev, Mateřský organismus, Vážná komplikace, Byt, Nedostatečné množství, Předčasné odlučování, Nitroděložní úmrtí, Nadměrný růst, Muž, Riziko, Intenzívní bolest, Laická veřejnost

Mohlo by vás zajímat
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Jak si ušít roušku? Kdy ji kvůli koronaviru nosit?
Co pořád vařit dětem? Kuře na paprice zbožňují, zkuste náš recept
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Matka rodila na zahradě, kde si hrály děti. Porod natočila a zveřejnila
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát

Horoskopy

Váhy Nikdy jste nebyli moc dobrodružná povaha, ale momentálně vás nebaví ani stereotypní úkoly. Nejraději…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Norbert, Sidonie, Norman

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné