Maminka.czZajímavosti

9 faktů o pupících, které vás šokují a překvapí

Lenka Knápková 1.  10.  2023
Někteří ho spíše schovávají, jiní hrdě ukazují. O čem je řeč? Přece o pupíku. Toto malé místo uprostřed našeho břicha má nejen řadu symbolických významů (podle tvaru pupíku se prý dá určit například osobnost), ale je velmi zajímavé i samo o sobě. Co jste o svém pupíku pravděpodobně nevěděli?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Každý ho má na těle, pupík je pozůstatek pupeční šňůry, která nás spojovala s naší matkou. Zjistěte několik zajímavých faktů o pupíku, které jste určitě nevěděli.

Každý pupík je unikátní

Jde vlastně o místo, kde kdysi bývala připojena pupeční šňůra, která nás spojovala s placentou matky. Po porodu se pupeční šňůra obvykle přeruší, pupeční pahýl po několika dnech uschne, odpadne a zanechá po sobě jizvu – pupík. Stejně jako otisky prstů máme každý jedinečný pupík, nenajdete dva stejné.


Video: Průšová s výstřihem až k pupíku: Vyzývavost ke mě patří!

Ráj bakterií

Podle mikrobiologů z univerzity v Severní Karolíně, kteří u dobrovolníků analyzovali obsah pupíku, lze nalézt v malinkatém prostoru pupíku až na 1400 různých druhů bakterií. Přičemž přes 600 z nich prý dosud vědci nikdy neidentifikovali.


Magnet na žmolky

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč máte v pupíku neustále žmolky z oblečení? Mohou za to chloupky v jeho okolí. Tento problém je typický zejména u mužů s větším množstvím ochlupení na těle. Tyto chlupy mají drobné „ostny“, které vyčnívají a třou se o oblečení, čímž způsobují odírání malých vláken. Chloupky jsou uspořádány do jakýchsi soustředných kruhů, které fungují jako trychtýř, a uvolněná vlákna tak míří přímo do pupíku.


Podceňovaná erotogenní zóna

Samotný pohled na odhalený pupík je v mnoha civilizacích považován za smyslný. Vzhledem k tomu, že jde o místo, které je protkané celou řadou nervových zakončení, je někdy považován za neprávem podceňovanou erotickou zónu.


Pupík a nutkání jít na toaletu

Lechtání pupíku je pro mnoho lidí spojeno s nutkáním jít na toaletu. Je to proto, že dotyk na tomto místě stimuluje vlákna vystýlající vnitřní stranu břicha, ta pak vysílají zprávu do míchy. Vzhledem k tomu, že mícha na této úrovni také přenáší signály z močového měchýře a močové trubice, náš mozek to často interpretuje stejně.


Lidé bez pupíku

Všimli jste si někdy, že topmodelka Karolína Kurková vlastně nemá pupík? Není to tím, že by ho neměla, ale v důsledku operace pupeční kýly v dětství o něj přišla. Pokud tedy znáte někoho, kdo pupík nemá, pravděpodobně prodělal nějakou operaci.

Karolína Kurková a její neexistující pupík.


Opomíjená péče

Na péči a mytí pupíku často zapomínáme. Proto až se půjdete dnes sprchovat, nezapomeňte ho pořádně umýt a také vysušit, vlhké prostředí totiž svědčí bakteriím, které v něm žijí. Jednou týdně pupík vyčistěte vatovou tyčinkou.


Únik moči z pupíku

Víte, že existuje vzácná abnormalita, která může způsobit únik moči z pupíku? V raných fázích těhotenství spojuje močový měchýř plodu a pupek trubice zvaná urachus, která umožňuje odtok moči. Obvykle brzy po narození zmizí a mění se v jizvu na močovém měchýři. Někdy k tomu ale nedojde a trubice se neuzavře. V těchto případech může moč putovat nahoru a vytékat pupkem. K vyřešení tohoto problému je obvykle nutná operace.


Cenzurovaný pupík

V 60. letech cenzura zakazovala ženám ukazovat v televizi pupík. Herečka Barbara Eden, která hrála v populárním americkém sitcomu, musela na pokyn televizních šéfů nosit šaty zakrývající pupík. Naopak v 90. letech byl populární trend odhalených pupíků, nosily se krátké topy, takzvané crop topy. Ty se opět vrací do módy.


Podle pupíku poznáš člověka

Už jste se někdy podívali pořádně na svůj pupík? Zjistěte podle typologie, jakou máte povahu a zda to souhlasí.

10 překvapivých zajímavostí, které možná nevíte o svém miminku

Vyčnívající pupík

Tento typ je nejčastější u kojenců a malých dětí, jak rosteme, pupík se rozšiřuje. Máte-li vyčnívající pupík, poukazuje to na silnou, extrovertní a pozitivní povahu, která je však tvrdohlavá. Těmto osobnostem chvíli trvá, než si najdou vhodného partnera, ale jakmile se jim to podaří, je to navždy.

Hluboký a kulatý pupík

Ten, kdo má tento typ pupíku, může vypadat, jako by měl pod záhybem pupíku stín. Uvedený typ je běžný u těch, kdo mají nadbytek břišního tuku. Máte-li tento pupík, jste skromný, ​​vyrovnaný typ člověka s velkým srdcem, avšak tichou a  plachou osobností.

Podlouhlý pupek

Úzký a tenký pupek značí sebevědomého, velkorysého a citově stabilního člověka. Již dříve bylo zjištěno, že se jedná o nejběžnější typ pupíku.

Horizontální pupek

Horizontální pupík má tendenci šířit se do stran přes bříško (někdy se mu říká typ T) a demonstruje komplexní a emocionální osobnost. Máte-li ho, je vaše osobnost opatrná, minimálně co se důvěry v druhé týče, ale pokud už se s někým spřátelíte, signalizuje to, že pro vás daný člověk hodně znamená.

Témata: Tělo, Zajímavosti, Hubnutí, žena, Bříško po porodu, Jizvy, Karolína Kurková, lidské tělo, Bakterie, Pupík, Severní Karolína, Šňůra, Moč, Průšová, Pupek, Močový měchýř, Osobnost, Břicho