Maminka.czTipy na výlet

9 super zážitků, které si nemůžete nechat ujít na Lipensku

Simona Procházková 15.  9.  2023
Bezva vyjížďky na kole v příjemném rovinatém terénu, zábavní lesní hřiště, romantické hrady, houbaření v hlubokých lesích, také ale Lego výstava, pivní lázně nebo vodní svět s bazény i saunou. Vydejte se s námi na Lipno, na podzim je tady opravdu krásně.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Czech Repubrick: Největší Lego svět

Výstava Czech Repubrick v Lipně nad Vltavou je největším českým světem z Lego kostek. Na jednom místě tu navštívíte třeba Národní muzeum, hrad Karlštejn nebo katedrálu svatého Víta, nakouknete do vesmírné stanice, roztočíte ruské kolo, stanete se vlakovým průvodčím nebo osvětlovačem rockového koncertu. Na ploše 2000 metrů čtverečních si prohlédnete více jak 40 obřích staveb propracovaných do nejmenších detailů. Čekají vás známé české památky, filmoví hrdinové v životní velikosti, technické modely na ovládání i záplava kostek na hraní. 

VIDEO: Tady to bude děti bavit! Které hrady a zámky musíte navštívit?

​Součástí výstavy je prodejna se stavebnicemi Lego a stánek s občerstvením. Výstava nabízí též doprovodný program. Na nejmenší návštěvníky čekají cestovní pasy, do kterých je potřeba posbírat razítka různě poschovávaná na výstavě. Když je najdou všechna, mohou projít celnicí a stát se občany země Czech Repubrick. Pro starší děti a dospělé je připravena živá detektivní hra Temnyho parťáci: Ukradená koruna. Otevřeno tu mají vždy od pátku do neděle od 10 do 18 hodin.

Jezerní cyklostezka

Chcete si trochu zasportovat nebo se jen příjemně projít nebo se projet společně na kole? Pak vyzkoušejte Jezerní stezku, která vede kolem lipenské přehrady a povětšinou po příjemně rovinatém terénu, takže výlet zvládnou i menší prckové. Děti mohou vyrazit klidně na koloběžce nebo online bruslích. Z Lipna nad Vltavou, kde stojí za to navštívit lanový park, Království lesa nebo Stezku korunami stromů, si můžete udělat výlet po břehu největší české přehrady. Okružní cesta od hráze do přístaviště ve Frymburku je dlouhá deset kilometrů. Přívozem se můžete nechat dopravit na druhý břeh na Frýdavu a odtud pak pokračovat po druhém břehu přes Přední Výtoň zpět do Lipna nad Vltavou. Na kraji obce budete míjet přístaviště, odkud vyplouvají výletní parníky.

Zřícenina hradu Vítkův Hrádek

Už jste navštívili nejvýše položený hrad v celém Česku? Pokud ne, je na čase to napravit, nebudete zklamáni. Romantická hradní zřícenina Vítkův Hrádek (dříve nazývána též Vítkův Kámen) se ukrývá uprostřed lesů nad vesničkou Svatý Tomáš a jsou odtud přímo dechberoucí výhledy na lipenské jezero. A co víc, když vám bude přát počasí, dohlédnete až na vzdálené vrcholky Alp a ledovec Dachstein. Vyšlápnete sem pěšky z Frýdavy nebo Přední Výtoně, cesta je dlouhá zhruba sedm kilometrů. Samotný hrad pochází ze 13. století a dlouhou dobu byl v držení rodu Rožmberků (posledním majitelem byl Petr Vok). A ještě jedna zajímavost z historie, po jednu noc zde byl údajně vězněn český král Václav IV. při jeho přepravě do Rakouska.

Rožmberk: na hrad nebo do pivních lázní

Vůbec nejúchvatnější pohled na hrad Rožmberk, tyčící se nad stejnojmennou malebnou vesničkou, se před vámi otevře, když bude přijíždět od Vyššího Brodu (tzv. horní cestou, přes osadu Hrudkov). Státní hrad Rožmberk je úzce spojen se šlechtickým rodem Rožmberků, jak už ostatně samotný název napovídá, a je jednoduše impozantní. Hradní komplex je poměrně rozsáhlý, tvoří ho dolní hrad a pozůstatky horního hradu s věží Jakobínkou. Jak je zvykem, k hradu si musíme pěkně vyšlápnout do kopce, výhledy na Vltavu, která poklidně protéká městečkem, jsou nezapomenutelné.

Při prohlídce se, kromě jiných zajímavostí, dozvíte více také o zdejší známé legendě, Bílé paní Perchtě z Rožmberka. No a se zlobivými a neposednými dětmi zajděte do katovny, uvidíte, jak rychle se uklidní a ztichnou. Jeden z prohlídkových okruhů se totiž věnuje historii hrdelního soudnictví a útrpného práva a zavede vás do mučírny plné dobových mučicích nástrojů.

Nejnovější atrakcí je v městečku hojně navštěvovaném turisty v každém ročním období, kompletně zrekonstruovaný pivovar, který vznikl společně se stylovou restaurací v jednom ze zdejších historických domů, a to bývalém panském pivovaru, kde se pivo začalo vařit už v roce 1590. Restaurace láká na krajové speciality, přičemž vám personál doporučí k vybranému jídlu nejvhodnější pivo. Návštěvníci se mohou doslova projíst Jižními Čechy. Začít můžete třeba od Třeboňska, které reprezentují kapří hranolky, poté pokračovat do Šumavského podhůří, kde narazíte na hovězí pupek nebo vepřová líčka a zakončit sladkou tečkou na rakouské hranici císařským trhancem. K výběru je pět druhů piv, fajnšmekři si mohou vybrat mezi černým a pšeničným.

Cyklisté a vodáci mohou ochutnat lehkou osmistupňovou apu a dámy se osvěží malinovým pivem. Rozhodně se vyplatí posedět na zahrádce, která nabízí krásné panorama hradu Rožmberk.  Součástí pivovaru je i čtyřhvězdičkový hotel s wellness a pivními lázněmi. V historickém sklepení byla vybudována prohlídková chodba, kde probíhají exkurze s výkladem. Pivovar má rovněž svou vlastní pekárnu, cukrárnu, pralinkárnu i pražírnu kávy.

Kam na výlet? Krkonoše jsou sázkou na jistotu. Objevte 10 nejlepších míst pro děti

Čertova stěna a Čertovy proudy

Tento unikátní suťový skalní sráz a kamenné moře nad hlubokým údolím řeky Vltavy objevíte mezi Loučovicemi a Vyšším Brodem. Neuspořádaně nakupené žulové balvany sesypané do údolí pokrývají prudkou stráň, pod kterou teče v rokli divoká Vltava, zvaná v této části Čertovy proudy. Podél řeky vede turistická stezka, po které dojdete až do Vyššího Brodu. Cestu si můžete zkrátit a vrátit se zpět do Loučovic vlakem ze zastávky Čertova Stěna. Koncem srpna se právě na Čertových proudech pravidelně koná mistrovství Evropy v extrémním kajakingu. Jednorázově se upustí přehrada a z Vltavy, tekoucí mezi balvany všech tvarů a velikostí, se na pár hodin stane divoká a nezkrotná řeka. Podívaná je to úžasná.

Aquaworld a Hopsárium

Na Lipně často prší, to mám jako milovník a pravidelný návštěvník této lokality za tři desítky let poctivě odzkoušeno. Ale déšť vám dovolenou nebo víkend rozhodně nemůže pokazit, protože se tady zabavíte za každého počasí. V Aquaworldu s bazény, dětským vodním světem s klouzačkami, vířivkou, saunami a velkou hernou Hopsárium se bude líbit všem bez rozdílu věku. Svět zábavy pro nejmenší Hopsárium najdete přímo v budově Aquaworldu v Lipně nad Vltavou a vaše neposedné ratolesti se mohou těšit například na prolézací věž s překážkami, trampolínou se skluzavkou skoro až do bazénu, na fontánu s pěnovými míčky, střílecí kanóny nebo na venkovní část se sjezdovkou pro nafukovací kruhy a dráhou pro šlapací auta. Nechybí stavebnice z kostek a herní koutek pro batolata.

Pokud to chcete mít do bazénu i dalším zábavním možnostem doslova jen pár kroků (stejně jako k lanovce na Kramolín, bobové dráze nebo lanovému parku), ubytujte se v příjemném hotelu Element, který najdete přímo v centru obce Lipno nad Vltavou. Nabízí komfortní rodinné pokoje, některé s výhledem na jezero, přilehlá restaurace Stodola pak má vynikající gastronomii, v cukrárně Povidloň si zase osladíte den dokonalými dezerty nebo poctivou zmrzlinou. Přísahám, že lepší větrník jsem ještě nikdy neochutnala.

Stezka korunami stromů a Království lesa

Procházku doslova v korunách stromů můžete podniknout i s miminky v kočárku nebo babičkou a dědou. Celá stezka je bezbariérová a jako odměna za výstup na vyhlídkovou věž (941 metrů nad mořem) vás překvapí nádherné panoramatické výhledy na lipenskou přehradu a šumavské vrcholky, za jasného počasí i vzdálenější Alpy z ptačí perspektivy. Projdete se po 675 metrů dlouhé dřevěné lávce a během procházky si vy i děti vyzkoušíte různé adrenalinové zastávky s úkoly, chůzi po lanovém chodníčku a síti a podobně. Na edukačních cedulích se dozvíte spoustu zajímavostí o místní fauně a floře. Stezku najdete, stejně jako Království lesa, na vrchu Kramolín, jen kousek od horní stanice sedačkové lanovky.

Království lesa se říká největší lesní hřiště na celé Šumavě a vyřádí se tu úplně všichni, více než 40 atrakcí zabaví malé i velké návštěvníky – obří trampolíny, lanové mosty a hrady, tobogány, bludiště, skluzavky a houpačky, hmyzí hotel, lesní minizoo, krmení koziček… Nechybí samozřejmě hned několik stánků s občerstvením, zmrzlinou i výbornou kávou. Nejen rodiny s dětmi určitě nadchne možnost zapůjčit si sjezdové koloběžky (půjčovna se nachází hned vedle Stezky korunami stromů). Ke koloběžce dostanete helmu a pak už si jen užíváte čtyřkilometrový sjezd po lesních cestách.

Kam na výlet s dětmi? ZOO je sázkou na jistotu. Tady je 12 tipů na ty nejkrásnější

Klášter i vodopády ve Vyšším Brodě

Malebné městečko určitě dobře znají všichni vodáci, je tu populární vodácky kemp a právě odtud vyráží většina milovníků sjíždění řek na svou pouť po Vltavě. Nepřehlédnutelnou místní dominantou je ovšem světoznámý Vyšebrodský klášter, sídlo cisterciáckého opatství. Jedná se o jediný fungující mužský cisterciácký klášter v Česku a jednu z nejvýznamnějších kulturních památek jižních Čech, která je chráněna jako národní kulturní památka. Klášter založil v polovině 13. století Vok I. z Rožmberka, který je zde přítomný dodnes – společně s ostatními členy rodu Rožmberků je pohřben pod kostelem v rodové Rožmberské hrobce.

V letní sezóně, od června do konce září, je klášter otevřen veřejnosti v rámci komentovaných prohlídek. V areálu najdete rovněž Poštovní muzeum. Unikátem je zdejší knihovna. Vyšebrodská knihovna je po Strahovu a Teplé třetí největší klášterní knihovnou v Čechách, její historický knižní fond se odhaduje na 70 tisíc svazků. Obsahuje okolo 1840 rukopisů a asi 360 prvotisků. A ještě přidám jeden tip na úžasný pěší výlet po okolí.

Po tzv. Opatské stezce se z Vyššího Brodu dostanete ke kouzelným kaskádovitým vodopádům sv. Wolfganga v údolí říčky Menší Vltavice. Od vyšebrodského kláštera se vydejte po žluté turistické značce, trasa je dlouhá zhruba dva kilometry. Vodopády dostaly své jméno údajně po biskupovi z německého Řezna, který přinesl do místního kraje křesťanství. Pod vodopádem si můžete odpočinout a pokochat se na vyhlídce na dřevěné lávce. Kromě nádherné přírody můžete v této vzácné potkat také vzácného ledňáčka.

Témata: Kam s dětmi, Tipy na výlet, Cestování, Cestujeme, Za zábavou, Výlety, Sauna, aquapark, Bazén, Atrakce, Lego, Přední Výtoň, Lipenská přehrada, Svatý Tomáš, Lipno nad Vltavou, Rakousko, Frymburk, Kramolín, Lipno, Království lesa, Strahov, Jižní Čechy, Národní muzeum, Čechy, Řezno, Bazény na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat