Maminka.czZdraví

9 tipů, jak zatočit s kocovinou

1. 1. 2015
9 tipů, jak zatočit s kocovinou
Nevím jak vám, milé maminky, ale mně kocovina většinou svých symptomů nápadně připomíná první měsíce (mého) těhotenství. Podobně jako příčina těhotenství, je i původ kocoviny obvykle příjemný. Zatímco těhotenství se protáhne na několik měsíců, kocovina během jednoho dne odezní, a my si pak v obou případech často říkáme: „UŽ NIKDY!“ Jenže znáte to…

Bolest, nevolnost, nechutenství, pachuť v ústech (i v duši), průjem, dehydratace, ztráty vitamínů i minerálů…

Obtíže provázející kocovinu rozhodně nelze přehlédnout či ignorovat, dále však existuje ještě celá řada méně zjevným problémů, kterými svůj alkoholem „otrávený“ organismus potrápíte.
Po řádném alkoholovém průplachu trpí tělo dehydratací, deficitem některých vitamínů (B a C) a minerálů. „Otrávený“ organismus následně potřebuje velké množství tekutin, vitamínů a minerálů, aby se s následky alkoholového excesu vyrovnal.

9 tipů, jak s „ní“ zatočit!

1. Prvním krokem je hydratace – pozvolné a nenásilné zavodnění organismu, může dokonce mírnit bolesti hlavy. Pijte to, co žaludek snese, vyvarujte se však bublinek, kyselých nápojů, džusů a samozřejmě alkoholu. Nejlepší je voda, slabší čaj s medem, sladká minerálka bez bublin.

2. Nadopujte vyčerpaný organismus vitamínem C a kvalitním B-komplexem (alkohol působí jako antivitamin thiaminu – vitamínu B1!).

3. V mnoha kulturách je osvědčeným prostředkem silný nemastný maso-zeleninový vývar. Ten příjemným způsobem doplní ztracené minerály i tekutiny. Nemáte-li vývar, zkuste alespoň jednoduchou česnečku (voda z brambor, jedna rozšťouchaná brambora, česnek utřený se solí, kmín, majoránka, kousíček sádla).

4. Žaludeční obtíže mohou zmírnit volně prodejná antacida. Samotnou sodu však nepoužívejte, rozbouřenému zažívání neudělá dobře.

5. Pokud se chcete kocovině vyhnout, v žádném případě nepijte alkohol nalačno (zvláště diabetici!), nemíchejte druhy alkoholických nápojů a k alkoholu pijte vodu nebo minerálku.

6. Pozor, během popíjení nejezte sladké, průběh kocoviny tak zbytečně zhoršíte!

7. Při lehčí kocovině může pomoci kratší procházka, lehké vyklusání nebo pár uplavaných bazénů. Organismus se okysličí, metabolismus zrychlí.

8. Z přírodních prostředků pomáhá džus z aloe, zázvorový čaj s medem (tentokrát raději bez citrónu).

9. Příznivcům homeopatik možná uleví nux vomica, aconite, sulfur nebo lachesis

Pozor! Těmto babským radám se rozhodně vyhněte!

1. Silná káva s citronovou šťávou sice uspokojivě zabírá na rozjíždějící se migrénu, kofein je však nešetrný k podrážděné žaludeční sliznici a organismus ještě více dehydruje!

2. Vyvarujte se nesteroidních antirevmatik typu acylpyrin, ibuprofen apod. Tyto léky v kombinaci s alkoholem přetěžují játra a v těch nejzávažnějších případech mohou dokonce způsobit krvácení do trávicí trubice.

3. Nepokoušejte se kocovinu rozpustit v sauně, alkohol ani alkoholem zmožený jedinec do sauny nepatří. Takové zatížení organismu může být v extrémních případech až životu nebezpečné!

Maminka Roku 2019
Témata: Zdraví, Trávicí trubice, Alkoholický nápoj, Jak, Tip, Zeleninový vývar, Nejzávažnější případ, Acylpyrin, Žaludeční obtíž, Minerálka

Mohlo by vás zajímat
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Porodní pozice: Nikdo vám nemůže zakázat rodit vstoje nebo v dřepu
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Máte přecitlivělé dítě? Zdánlivá slabost může být výhrou

Horoskopy

Střelec Začínáte se bát, že veškeré pracovní povinnosti do Vánoc ani nestihnete, a proto se uchylujete k…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dana, Arpád

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné