Maminka.czRodina

9 zásad bezstarostné procházky

Lucie Kaufnerová 25.  8.  2009
9 zásad bezstarostné procházky
Věnovali jste spoustu času výběru kočárku a teď se chystáte s miminkem poprvé ven? Myslete především na jeho bezpečnost a pohodlí.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

1 Základem je stabilní konstrukce

U všech typů kočárků je hlavním předpokladem bezpečné jízdy kvalita konstrukce a stabilita kočárku. Až tedy budete kočárek vybírat, nerozhodujte se podle designu a atraktivních doplňků, ale raději zkontrolujte pevnost všech spojů a upevnění nýtů a také vyzkoušejte, jak se kočárek chová při zatížení. To může být i nerovnoměrné (s neposedným batolátkem uvnitř nebo taškou s nákupem na rukojeti), ale kvalitní kočárek by měl takové situace hravě zvládnout.

2 Zvolte vhodná kola

Ve chvíli, kdy si kupujete kočárek, byste již měla mít jasno v tom, zda budete miminko vozit převážně ve městě, nebo v terénu. Některé maminky mají i dva kočárky – jeden lehčí s menšími koly do města a druhý s velkými nafukovacími koly na polní a lesní pěšiny. Pokud nechcete tolik investovat, pořiďte si kočárek s univerzálními nafukovacími kolečky (a nemusí být zrovna obří), který se hodí do města i na víkendový výlet.

3 Pozor i na drobné nerovnosti terénu

I když máte kočárek s terénními koly, dávejte na cestách přírodou pozor na kameny, výmoly a kořeny, případně bahno a všelijaké jiné nerovnosti na cestě, které mohou způsobit nepříjemný karambol. Stačí špatně najet na větší kámen a s kočárkem to pořádně zakymácí.

4 Vyzkoušejte předem kvalitu brzd

U všech typů kočárků jsou dnes brzdy již samozřejmostí. O jejich kvalitě se však ve všech případech totéž říct nedá. Někdy zjistíte, a to mnohdy právě ve chvíli, kdy se to hodí nejméně, že brzdy nefungují, jak mají. Že se například uvolňují nebo jsou plastové zobáčky, které se mají zasekávat do koleček, příliš měkké a ohýbají se. Pokud si kupujete kočárek s polohovací rukojetí, měly by být brzdy na obou nápravách. Některé kočárky mají navíc ovládání brzd přímo na rukojeti, což je výhoda zejména při sjíždění prudšího kopce.

5 Batolata vždy. Připoutejte!

Starší „miminka” stěží přinutíte v kočárku v klidu ležet. Od chvíle, kdy samostatně sedí (a když se jim zrovna nechce spát), je zajímá vše, co se kolem děje. Ať vyrážíte kamkoli, třeba jen pár metrů na nákup, nezapomeňte svého raubíře připoutat! Upínací pásy, které mohou být tříbodové nebo pětibodové, jsou standardní součástí výbavy každého kočárku, jen na ně některé maminky občas zapomínají.

6 Najděte polohu odpovídající věku dítěte

Miminko ani batole by nemělo v kočárku trávit příliš dlouhou dobu v jedné poloze. Optimální pro správný vývoj páteře je polohy střídat, což vám většina kočárků umožní. U trojkombinací, sportovních kočárků a bytelnějších golfek je možné polohovat do několika úrovní záda a opěrky pod nohama lze nastavit podle délky nožiček (tedy výšky dítěte).

7 Prohlédněte si vnitřní prostor kočárku

Při výběru kočárku si prohlédněte i vnitřní stranu korbičky. Měla by být dostatečně velká, aby se do ní v zimě vešlo více vrstev přikrývek, případně fusak, výhodou je omyvatelný materiál na vnitřní straně. Soustřeďte se také na to, aby ve vnitřním prostoru kočárku nebyly nějaké vyčnívající součástky, o které by se mohlo dítě poranit (šrouby, spoje…).

8 Chraňte děti před sluncem a deštěm

Vyrážíte s kočárkem na procházku za každého počasí? Pokud ano, myslete na dostatečnou ochranu děťátka před slunečními paprsky, deštěm a větrem. Výborným pomocníkem je přehazovací rukojeť – díky ní můžete korbičku natočit tak, aby miminku nesvítilo do očí sluníčko nebo bylo kryté před větrem. Součástí většiny kočárků je pláštěnka, kterou navléknete na korbičku, a některé mají ve výbavě i samostatný nasazovací slunečník. Ovšem i přesto v létě nezapomínejte na krémy proti slunci s ochranným faktorem!

9 Síťku proti hmyzu určitě oceníte

Zvláště při procházkách v přírodě dejte pozor na všemožný poletující hmyz. Komár v korbičce kočárku dokáže pořádně znepříjemnit miminku procházku a včely a vosy mohou způsobit nebezpečnou alergickou reakci. Pokud chcete předejít komplikacím, připevněte před procházkou přes korbu síťku proti hmyzu. Většinou patří k příslušenství kočárku.

s použitím zdroje: www.kocarky-detske.eu

Témata: Časopis Maminka, Rodina, Odpovídající věk, Součást výbavy, Víkendový výlet, Bahno, Upínací pás, Hlavní předpoklad
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Galerie: "Pneumatiky", strie, celulitida? Známé i neznámé mámy ukázaly svá těla v plavkách a nedostatky neřeší
Mrázková Dita
Mámy v plavkách
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
GALERIE: Chystáte se letos s dětmi vyrazit na svatbu? Máme pro vás inspiraci, jak je obléct stylově a za pár korun
Formánková Simona
Nákupní tipy
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Syna porodila, když jí bylo 57. Mít dítě v pozdějším věku je jednodušší, nemáte taková očekávání, říká Barbara
Formánková Simona
Příběhy