Maminka.czRodina

9 zásad bezstarostné procházky

, Časopis Maminka
25. 8. 2009
9 zásad bezstarostné procházky
Věnovali jste spoustu času výběru kočárku a teď se chystáte s miminkem poprvé ven? Myslete především na jeho bezpečnost a pohodlí.

1 Základem je stabilní konstrukce

U všech typů kočárků je hlavním předpokladem bezpečné jízdy kvalita konstrukce a stabilita kočárku. Až tedy budete kočárek vybírat, nerozhodujte se podle designu a atraktivních doplňků, ale raději zkontrolujte pevnost všech spojů a upevnění nýtů a také vyzkoušejte, jak se kočárek chová při zatížení. To může být i nerovnoměrné (s neposedným batolátkem uvnitř nebo taškou s nákupem na rukojeti), ale kvalitní kočárek by měl takové situace hravě zvládnout.

2 Zvolte vhodná kola

Ve chvíli, kdy si kupujete kočárek, byste již měla mít jasno v tom, zda budete miminko vozit převážně ve městě, nebo v terénu. Některé maminky mají i dva kočárky – jeden lehčí s menšími koly do města a druhý s velkými nafukovacími koly na polní a lesní pěšiny. Pokud nechcete tolik investovat, pořiďte si kočárek s univerzálními nafukovacími kolečky (a nemusí být zrovna obří), který se hodí do města i na víkendový výlet.

3 Pozor i na drobné nerovnosti terénu

I když máte kočárek s terénními koly, dávejte na cestách přírodou pozor na kameny, výmoly a kořeny, případně bahno a všelijaké jiné nerovnosti na cestě, které mohou způsobit nepříjemný karambol. Stačí špatně najet na větší kámen a s kočárkem to pořádně zakymácí.

4 Vyzkoušejte předem kvalitu brzd

U všech typů kočárků jsou dnes brzdy již samozřejmostí. O jejich kvalitě se však ve všech případech totéž říct nedá. Někdy zjistíte, a to mnohdy právě ve chvíli, kdy se to hodí nejméně, že brzdy nefungují, jak mají. Že se například uvolňují nebo jsou plastové zobáčky, které se mají zasekávat do koleček, příliš měkké a ohýbají se. Pokud si kupujete kočárek s polohovací rukojetí, měly by být brzdy na obou nápravách. Některé kočárky mají navíc ovládání brzd přímo na rukojeti, což je výhoda zejména při sjíždění prudšího kopce.

5 Batolata vždy. Připoutejte!

Starší „miminka” stěží přinutíte v kočárku v klidu ležet. Od chvíle, kdy samostatně sedí (a když se jim zrovna nechce spát), je zajímá vše, co se kolem děje. Ať vyrážíte kamkoli, třeba jen pár metrů na nákup, nezapomeňte svého raubíře připoutat! Upínací pásy, které mohou být tříbodové nebo pětibodové, jsou standardní součástí výbavy každého kočárku, jen na ně některé maminky občas zapomínají.

6 Najděte polohu odpovídající věku dítěte

Miminko ani batole by nemělo v kočárku trávit příliš dlouhou dobu v jedné poloze. Optimální pro správný vývoj páteře je polohy střídat, což vám většina kočárků umožní. U trojkombinací, sportovních kočárků a bytelnějších golfek je možné polohovat do několika úrovní záda a opěrky pod nohama lze nastavit podle délky nožiček (tedy výšky dítěte).

7 Prohlédněte si vnitřní prostor kočárku

Při výběru kočárku si prohlédněte i vnitřní stranu korbičky. Měla by být dostatečně velká, aby se do ní v zimě vešlo více vrstev přikrývek, případně fusak, výhodou je omyvatelný materiál na vnitřní straně. Soustřeďte se také na to, aby ve vnitřním prostoru kočárku nebyly nějaké vyčnívající součástky, o které by se mohlo dítě poranit (šrouby, spoje…).

8 Chraňte děti před sluncem a deštěm

Vyrážíte s kočárkem na procházku za každého počasí? Pokud ano, myslete na dostatečnou ochranu děťátka před slunečními paprsky, deštěm a větrem. Výborným pomocníkem je přehazovací rukojeť – díky ní můžete korbičku natočit tak, aby miminku nesvítilo do očí sluníčko nebo bylo kryté před větrem. Součástí většiny kočárků je pláštěnka, kterou navléknete na korbičku, a některé mají ve výbavě i samostatný nasazovací slunečník. Ovšem i přesto v létě nezapomínejte na krémy proti slunci s ochranným faktorem!

9 Síťku proti hmyzu určitě oceníte

Zvláště při procházkách v přírodě dejte pozor na všemožný poletující hmyz. Komár v korbičce kočárku dokáže pořádně znepříjemnit miminku procházku a včely a vosy mohou způsobit nebezpečnou alergickou reakci. Pokud chcete předejít komplikacím, připevněte před procházkou přes korbu síťku proti hmyzu. Většinou patří k příslušenství kočárku.

s použitím zdroje: www.kocarky-detske.eu

Předplatné Matka
Témata: Časopis Maminka, Rodina, Odpovídající věk, Upínací pás, Hlavní předpoklad, Víkendový výlet

Mohlo by vás zajímat
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Dojemná svatba! Nevěsta měla dceru na zádech po celou dobu obřadu
Obula jsem podpatky a vyrazila si. Mé staré já stále existuje, jásá Marie Doležalová
Má to smysl! Buďte doma, noste roušky, vyhýbejte se prarodičům. Proč?
Rouška bez šití: Jednoduchý návod! Stačí kus látky a gumičky

Horoskopy

Ryby Pokud vám bude chtít někdo poradit, jeho nabídku přijměte. Poslouchejte ovšem jen rady známých, kterým…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dušan, Dušana, Dustin

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné