Maminka.czTěhotenství

9 způsobů, jak se v těhotenství zbavit bolesti zad i bez prášků

Michaela Karavarakis 21.  3.  2013
9 způsobů, jak se v těhotenství zbavit bolesti zad i bez prášků
Začalo to zničehonic, ale teď vám to konstantně otravuje život. Nemůžete sedět, nemůžete stát a co je nejhorší, nemůžete ani pořádně spát. Záda vás bolí v každé pozici 24 hodin denně. Máte pocit, že jste vyzkoušela už úplně všechno a nic nefunguje. Ale zkusila jste vážně všechno?

1. Správné držení těla

Přiznejte, kolikrát jste se v poslední době přistihla, že si hovíte? Místo toho, co byste stála rovně a vzpřímeně, podsadíte pod tíhou rostoucího bříška spodní část zad a jako by se zapřete. Výsledkem jsou zaťaté, zkrácené a bolavé svaly okolo bederní páteře.

Jak na to: Ramena zatáhněte pěkně dozadu a vystrčte prsa. Zpevněte břišní svalstvo (ano, i přes to, že je vaše břicho najednou pětkrát tak větší, pořád tam máte svaly) a podsaďte malinko zadek. Pro lepší držení rovnováhy pokrčte mírně kolena. Zkuste si na to myslet a kdykoli se přistihnete při špatném postoji, narovnejte se.

2. Plavání

Ve vodě se vaše tělo, či lépe řečeno záda, konečně na chvíli zbaví té extra zátěže, na kterou si teď musí zvykat.

Jak na to: Kromě nadnášení můžete využít i další skvělé vlastnosti vody – kladení odporu - a přihlásit se na vodní aerobic pro těhotné. Při potížích se zády lékaři obojí vřele doporučují.

3. Návštěva chiropraktika

Chiropraktici mají detailní znalost lidského těla. Vědí vše o svalech, kloubech a nervových zakončeních a pomocí hmatů dokáží uvolnit zablokovaná záda nebo krk.

4. Těhotenská jóga

Nenáročný a zdraví velmi prospěšný způsob, jak si posílit ty části těla, které těhotenstvím dostávají nejvíc zabrat – včetně zad samozřejmě. Téměř každá pozice těhotenské jógy vám jemným, ale účinným způsobem protáhne bolavé zádové svalstvo a posílí bederní část zad.

Jak na to: Pokud nemáte čas nikam docházet, zkuste si ulevit od bolesti doma pomocí této základní pozice. Klekněte si na kolena, nohy doširoka roztáhněte. Sedněte si na paty. Bradu přitáhněte na prsa a s rukama nataženýma nad hlavou se začněte pomalu předklánět, až se čelem, předloktím a lokty dotknete podložky. Vaše bříško by se mělo pohodlně vejít mezi vaše nohy. Pokud ne, roztáhněte nohy ještě víc. V této pozici vydržte zhruba minutu a nezapomeňte při tom uvolněně dýchat. Pak se začněte pomalu narovnávat.

5. Bederní polštářek

Výborná věc speciálně pro ty z vás, kdo máte sedavou práci nebo pokud vás záda zlobí nejvíc při sezení. Bederní polštářky zajistí vaší bederní páteři potřebnou podporu a pomohou vám zaujmout správnou vzpřímenou pozici.

6. Akupunktura

Tajemství akupunktury je staré jako lidstvo samo a spočívá ve vpichování drobných jehliček do specifických míst na lidském těle za účelem hojení a léčení. V jedné americké studii z roku 2007 se uvádí, že 60 % těhotných žen, které podstoupily léčbu bolavých zad akupunkturou, zaznamenalo okamžité zlepšení. Najděte si odborníka, který má zkušenosti s léčením těhotných žen.

7. Úleva v noci

Pokud vás bolest zad pronásleduje i v posteli, zkuste si najít pozici, ve které byste svým zádům co nejvíce ulevila.

Jak na to: Lehněte si na bok. Váš krk by měl být v jedné rovině s páteří, k čemuž potřebuje tvrdší polštář pod hlavu. Další polštář si dejte mezi nohy, abyste ulevila bederní části zad, a jeden menší schumlejte pod bříško. Uvidíte, že takto se vám bude spát mnohem lépe.

8. Bederní pás

Bederní pás je široký elastický pás, který se nosí okolo zad a pod bříškem. Je na suchý zip, takže si ho můžete utáhnout, jak potřebujete. Dodává potřebnou podporu vaší bederní páteři a vám pomáhá udržovat správné držení těla. Hodně žen, co ho jednou vyzkoušely, uvádí, že by si to bez něj už vůbec nedokázaly představit.

9. Nahrbte se jako kočka

S tím, jak se vám zvětšují prsa, můžete zažívat nepříjemné pocity nadměrné zátěže horní části páteře. Konstantní tlak ne zřídka vyústí v uskřinutý nerv, což je, jak asi všichni víme, noční můra nejen pro těhotné. Další cvik z těhotenské jógy vám pomůže vyrovnat se i s tím.

Jak na to: Klekněte si na všechny čtyři, záda držte rovně. Hlavu jemně ohněte k prsům a nahrbte záda. Uvolněně dýchejte. Ucítíte, jak se vám svaly v horní části zad krásně protahují a hrudní koš se roztahuje. Vydržte zhruba 10 sekund a vraťte se do původní pozice. Můžete zopakovat, kolikrát chcete.

Témata: Těhotenství, Bolest zad, Bederní páteř, Jak, Břišní svalstvo, Účinný způsob, Těhotenská jóga, Bolest, Bederní část, Způsob, Původní pozice
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod