Maminka.czŠkolák

A jak trestáte své dítě vy?

Nekonečné výčitky, řev, hrubé násilí a citové vydírání lze označit za naprosto nejhorší tresty. I výchovné plácnutí je, v porovnání s touto čtveřicí, trestem lehkého kalibru. Jenže ani plácání přes zadek není trestem ideálním. A existuje vůbec takový trest?
14. 3. 2012
A jak trestáte své dítě vy?

Celý lidský život se točí kolem odměn a trestů; pomalu se roztáčí už od peřinky, obrátky nabírá ve školce, kde za odměnu dostaneme bonbon a pochvalu, za trest se jde do kouta. Ve škole pak lítají jedničky, pětky, poznámky, důtky i pochvaly, které samozřejmě doletí až k rodičům, ti pak pomyslný kolotoč roztáčí znova. Odměny i tresty mohou být velmi efektivní motivací, nicméně selhávají v jedné zásadní věci; nevytvářejí totiž vnitřní motivaci pro změnu chování! Výchova postavená výhradně na metodě „odměna a trest“ je jen občas efektivní zkratkou k cíli. Z dlouhodobého hlediska nám jde ale o víc, než aby dítě požadovanou věc vykonalo! Jedná se nám obvykle o to, aby pochopilo smysl dané činnosti a přijalo jej za své.

Pojďme najít kompromis

Výhradní používání odměn a trestů svádí jejich uživatele k tomu, aby se nezabývali příčinami chování dítěte. Pokusme se tedy o kompromis; s rozvahou trestejme a s láskou odměňujme, ale vždy přemýšlejme nad tím, co dítě k jeho chování vede. Nepotřebuje jasnější a srozumitelnější hranice? Neprochází mu takové chování u jiného člena rodiny, a tak prostě jen zkouší, zda jste nezměnila názor? Není dnes jen unavené (nenajedené, nevyspalé), a proto je trochu „mimo“.

=====Výjimečná událost = Výjimečný trest=====

Nepatříte-li k rodičům malých světců, nebo mezi světce velké, možná vám už někdy „ulítla ruka“. Pokud ona ruka nelítá každodenně, bez ladu a skladu, a neřadí se u vás mezi hlavní či nejváženější výchovné prostředky, ale zvedla vám jí výjimečná situace (dítě vběhlo opakovaně do silnice apod.), svět se nezboří. Nicméně fyzické tresty raději obcházejte obloukem, nebývá totiž neobvyklé, že dítko vychovávané plácáním a fackami pak podle rodičovského vzoru „vychovává“ i své okolí. Ne na darmo se říká, že děti jsou jen zrcadlem nás samých!


A co vy? Jak jste na tom s trestáním svých potomků? Podělte se o svůj názor na webu Nerozhodni.cz.


Témata: Děti, Batole, Předškolák, Školák, Chování a vztahy, Výjimečná situace, Trest, Lidský život

Mohlo by vás zajímat
Odklady prvňáčků: Jsou opravdu vždy nutné?
Rajskou omáčku milují děti i dospělí. Tento recept zvládne každý
Lída Němečková: Po porodu mám dole dvacet kilo, ale dalších dvacet stále nahoře
Kristýna Leichtová je těhotná. Podívejte se, jak jí to sluší s bříškem

Video

Testovali jsme hračky. Které u našich dětí bodují?

Horoskopy

Býk Uklidněte se, protože jste dnes dostatečně chráněni bojovným Marsem, který vám propůjčí větší…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vlastimil, VlastimilaRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu