Maminka.czBatole

Aby byla sametová...

, Časopis Maminka
26. 4. 2010
Aby byla sametová...
Při výběru přípravků, které mají pečovat o jemnou pokožku dítěte, je namístě trocha obezřetnosti. Je ale vůbec kosmetika vhodná pro miminka?

Nic není tak úžasné jako vůně dětské kůže. Je sametově hebká a bez kazů. Aby tomu tak bylo co nejdéle, je potřeba věnovat jí náležitou pozornost, protože na rozdíl od pokožky dospělých ta dětská potřebuje extra péči.

Specifika dětské pokožky Kůže člověka má mnoho funkcí včetně regulace teploty těla či ochrany před vnějšími vlivy. Během těhotenství tyto úlohy zastupuje děloha, po narození je ale přebírá samotná kůže.

Miminko, pokud se nenarodí předčasně, přichází na svět s pokožkou plně vyvinutou, je však asi pětkrát tenčí než u dospělého člověka a některé její mechanismy nejsou ještě zcela vyspělé. Jedná se třeba o potní žlázy, které nepracují tak jako v dospělosti, také pigment není kompletní a vyvíjí se postupně až do šestého měsíce věku. Když se narodíme, nejsme zvyklí ani na bakterie, což se kvůli oslabené funkci imunitního systému může během prvních šesti měsíců negativně projevit na vzhledu kůže. Velmi typickým jevem u kojenců je vysušování, a to i navzdory tomu, že má pokožka zvýšený obsah vlhkosti.

Zajímavostí je, že podle studií dětské nemocnice v americkém Houstonu se to týká zejména dětí, které se narodí během studených měsíců. Může za to jak chladné počasí, tak fakt, že rohovou vrstvu kůže miminka tvoří jen velice tenký ochranný film a může se tak snadno vysušit. Navíc schopnost tvorby mazu u dětí je snížená a dochází u nich také k neustálému obnovování buněk, což se může projevit vznikem šupinek. To vše ale můžeme ovlivnit správně zvolenou péčí.

Každodenní péče

Struktura kůže a její ochranná úloha se vyvíjí postupně. Tento proces končí teprve v období puberty, zhruba kolem 12. roku.

Do té doby je důležitá péče o pokožku nejen kvůli jejímu posílení, ale také jako náhrada oslabené ochranné bariéry. Děti rozhodně nepotřebují každodenní rutinní očistu a péči, která se skládá z několika kroků a množství různých kosmetických přípravků, jako je tomu u dospělých.

Přesto bychom měli s používáním vhodné kosmetiky začít velmi brzy, a to i tehdy, když je kůže zdravá. „Zdravou pokožku poznáme jednoduše: je dobře hydratovaná, měkká, na dotek příjemná a sametová. Jelikož po porodu dochází k přirozenému olupování kůže, je vhodné ji už v tomto období denně ošetřovat a zvláčňovat. Ideální jsou k tomu přírodní oleje, zvláčňující hydratační krémy a mléka,“ říká dermatoložka Monika Arenbergerová z Dermatovenerologické kliniky pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Hrátky s vodou

I když každodenní koupání patří mezi oblíbené vrcholy společného dne s miminkem, příliš časté či dlouhé mytí může být podle odborníků spíše na škodu. Kojenci ještě nebývají skutečně špinaví a není je proto třeba umývat od hlavy až k patě každý den, a už vůbec ne mýdlem.

Podle názorů odborníků jsou dostačující 3–4 koupele týdně, obličej a ručičky je samozřejmě potřeba mýt častěji. Pokud do koupele použijete nějaký kosmetický přípravek pro doplnění mastnoty, stačí dítě následně zlehka natřít tělovým mlékem nebo dětským olejem. S použitým množstvím to ale raději nepřehánějte. Vysoká kvantita dětské kosmetiky může totiž způsobit nepříjemné kožní problémy.

Dermatoložka upozorňuje: „O dětskou kůži se samozřejmě musí pečovat, ale i zde platí pravidlo: všeho s mírou! Jestliže miminko příliš často myjete, koupete, používáte mycí prostředky, pěnu do koupele a další kosmetické přípravky bez hlubších znalostí jejich účelu, přirozený ochranný kožní film se narušuje. To se potom může projevit jako suchá kůže, svědění, rozškrábání nebo zvýšená citlivost. Takže si dávejte opravdu pozor!“

Ochrana před sluncem

Ještě důležitější než samotná péče o pokožku je její ochrana před UV zářením, protože sluncem spálená kůže v kojeneckém nebo dětském věku může mít nepříjemné následky, které se projeví až o mnoho let později.

Z tohoto důvodů je třeba zabránit působení veškerých škodlivých vlivů na pokožku, která ještě nemá dostatečně silnou zrohovatělou vrstvu přirozeně chránící proti UV záření. Kromě toho se vyznačuje nižší pigmentací – buňky tvořící potřebné kožní barvivo jsou sice již funkční, nepracují ale ještě naplno a nedokážou tak zajistit dostatečnou ochranu před nebezpečnými slunečními paprsky. Děti do jednoho roku by se proto neměly slunci vystavovat vůbec, později je nutná ochrana v podobě oblečení a kvalitních filtrů opalovací, resp. ochranné sluneční kosmetiky pro děti.

„Do tří let věku je ideální používat tzv. fyzikální filtry, které působí jako zrcadlo, od kterého se sluneční paprsky odráží. Kůži nepodráždí a jsou velmi dobře tolerovány. Sice se hůře roztírají, zato poskytují opravdu účinnou ochranu,“ dodává dermatoložka Monika Arenbergerová.

Jak vybírat kosmetiku

Pro naše nejmenší je samozřejmě ideální volbou speciální dětská kosmetika s jemným a nedráždivým složením. Neměla by obsahovat parfemace, alkohol, ropné produkty, které kvůli ucpání pórů zabraňují volnému dýchání dětské pokožky.

Nevhodná jsou i barviva, chemické konzervanty vyvolávající kožní alergie, emulgátory, které způsobují vyšší propustnost jemné a citlivé pokožky a následně možný vnik škodlivin z vnějšího okolí. Ani sulfáty – čisticí a odmašťující látky, které mohou u dětí vyvolávat kožní alergie – by neměly být obsaženy.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Batole, Kosmetický přípravek, Dětská kosmetika, Škodlivý vliv, Kožní alergie, Zvýšená citlivost

Mohlo by vás zajímat
25 vychytávek, které vám ulehčí život s dětmi a vy je možná neznáte
Kojící matky jako bohyně! Kontroverzní fotky nafotila jako reakci na kritiku
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Co všechno musí zvládnout lékařka v porodnici za jedinou směnu? Podívejte se!
Představy vs. realita. Vánoční fotky dětí, které se tak úplně nepovedly
Mateřská dovolená 2021: Vše, co potřebujete vědět
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Kdy mít další dítě: Brzo, nebo počkat? Pro a proti různých věkových rozdílů
Hysterický záchvat: Zvládněte ho bez stresu! Tohle na vzteklouny platí

Horoskopy

Lev Nedělní odpočinek vám padne do noty a nemusíte se k němu nutit. Relaxaci potřebujete však více duševní…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Miloš, Milouš, Saul

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné