Maminka.czKojení

Aby kojení nebolelo. Jak pečovat o prsa při kojení, co dělat, když dojde k zánětu nebo kvasinkové infekci?

Ivana Ašenbrenerová 24.  4.  2024
Kojení je nejpřirozenější věc, ale ne vždy je to snadné. Jak kojení zvládnout a jak se vyhnout nepříjemným problémům s bolestivými prsy? Nutné je dodržovat určitá pravidla a o prsa pečovat co nejlépe. Většina problémů souvisí s nesprávnou technikou kojení, chybným přiložením nebo sáním.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Možná se teprve chystáte rodit a svá prsa moc neřešíte, ale to byste právě měla. Jak říká porodní asistentka Eva Šlingová, o prsa by měla žena pečovat ideálně ještě před porodem. „Otužováním bradavek lze totiž do jisté míry předejít počátečnímu podráždění. Otužování znamená, že budete masírovat bradavky například ve sprše hrubšími žínkami, masážními rukavicemi nebo lufou. Je třeba začínat od jemnější masáže a jít k hrubší,“ vysvětluje porodní asistentka. Masáž bradavek je možná od 37. týdne těhotenství, protože stimulováním bradavek se podporuje vylučování oxytocinu, což může spustit děložní kontrakce.

VIDEO: Nejčastější potíže u kojení a rady laktační poradkyně

Hýčkejte svá prsa

První dny a týdny po porodu můžou být náročné, zvláště když kojení není taková hračka, jak jste si možná myslela. Bohužel příběhů na téma bolestivé kojení je spousta a popraskané a krvácející bradavky nejsou rozhodně žádná slast. Při kojení musíte svá prsa rozmazlovat. V prvních týdnech po porodu jsou prsa silně prokrvená a protéká jimi hodně lymfy, takže jsou i dvojnásobně velká a plná. Určitě je vhodné prsa citlivě masírovat, protože masáž jim udělá dobře a taky nástup tvorby mléka nebude tak prudký, prsa nebudou tak moc nalitá, a nebudou tedy tolik bolet. Jak na to? Položte obě ruce kolem prsu a přejíždějte jimi od hrudníku k prsnímu dvorci. Rukama krouživými pohyby jezděte kolem prsu a zapojte i prsty – podobně, jako byste si myla vlasy.

Nejčastější problémy při kojení

Máte-li rudé a citlivé bradavky, neděste se hned, pravděpodobně máte „jen“ špatnou techniku kojení. Zkuste změnit polohy při kojení a zkontrolujte, jestli dítě správně saje. Tyto problémy bývají velice časté a obvykle se objeví při dvacátém kojení a trvají den či dva a pak odezní. Důvodů je více – bradavka není dostatečně hluboko v ústech miminka, když leží na přední části místo vzadu, dochází k bolestivému tření a vytvářejí se prasklinky nebo puchýřky. Příčinou může být také nesprávná péče o bradavky, kdy se mohou tvořit takzvané ragády neboli jemné trhlinky. Ragády bolí, navíc může dojít k infekci a zánětu.

Prsa potřebují po kojení ošetřit

Ragády jsou většinou způsobeny špatnou technikou kojení. Pokud dítě otáčí hlavičkou nebo ho nepodpíráte dostatečně, může vás dítě začít za bradavku tahat. Někdy dojde k poranění také v okamžiku, kdy spěcháte a dítěti berete prso, aniž byste uvolnila sací vakuum. Není divu, že takové násilí se projeví i natržením bradavky. Přitom stačí málo, strčte miminku prst do koutku úst a ono se pustí. Někdy se trhlinky tvoří, když často používáte odsávačku mléka nebo odsáváte mléko chybně. A samozřejmě viníkem bývá i nedostatečná péče o pokožku prsou. „Po kojení ošetřete bradavky například mateřským mlékem, které má neobyčejné regenerační a hojivé vlastnosti, nebo přípravkem Bepanthenem. Hodně se nyní dostávají ke slovu stříbrné kloboučky, které pečují o bradavky, ale taky úžasně hojí rány, které se někdy na bradavkách vytvoří,“ doporučuje porodní asistentka Eva Šlingová. Stříbrné kloboučky využívají jako první záchranu například v porodnici ve FTN v Praze-Krči, v UPMD v Praze-Podolí, v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně nebo v porodnici v OHNB v Havlíčkově Brodě. 

Kvasinková infekce vyžaduje správnou hygienu

Moučnivka neboli kvasinková infekce je u kojících žen velmi častá. Zažila jsem ji jen jednou, naštěstí se rychle zaléčila a infekce se nedostala do mlékovodů. „Kvasinkovou infekci od podrážděných bradavek poznáte tak, že bradavka je červená, lesklá a může se olupovat,“ říká Eva Šlingová. Infekce může způsobit otok, zarudnutí a svědění, později prudké a palčivé bolesti, které neustávají. „Nejčastější příčinou vzniku je zapocená bradavka ve vložce do podprsenky. Pokud mléko z prsu odkapává i během dne, vložku měňte častěji a často prsa větrejte,“ radí porodní asistentka.

Ten nejlepší jídelníček pro kojící mámy. Diety odložte na později

Na kvasinky se šalvějí i mastičkami

Léčba pak spočívá v aplikaci antimykotických přípravků, například Canestenu nebo spreje Octenisept. Raději si ale nechte poradit od lékaře, sama si nic neordinujte. Někdy je nutná i léčba miminka. „U něj kvasinky poznáte podle bílého povlaku v pusince. Je také plačtivé a nevrlé, může mít nafouklé bříško a zažívací problémy," říká porodní asistentka. V případě, že se infekce rozšíří do mlékovodů, je nutná celková léčba. „Mně se osvědčily šalvěj na koupel bradavek a růžovočajovníkový hydrolát. Pozor, šalvěj nepijte, omezuje tvorbu mléka,“ radí Eva Šlingová. Při plísňové infekci mohou pomoct i éterické oleje, například tea tree, lemongras či manuka v rostlinném oleji. S nimi opatrně, protože jejich vůně by mohly narušit kojení. Používají se proto jen krátce a v co nejnižší koncentraci.

Co dělat v případě zánětu prsu?

Zánět prsu neboli mastitida se často vyskytuje kolem 3. týdne po porodu. Poznáte ji podle toho, že prso je bolestivé, oteklé a celkově jste schvácená. Většinou zánět postihne jen jeden prs, nejčastěji v dolní a boční části. V takovém případě byste měla vyhledat lékaře, protože mastitida se léčí antibiotiky. Nutné jsou klid a obklady (střídavě teplé a studené). To, že máte zánět v prsu, ovšem neznamená, že nemůžete dál kojit. Přikládejte dál miminko i k postiženému prsu, i když to bude bolet. Před kojením ale prso uvolněte odstříkáním. Nejdřív dejte dítěti méně bolestivý prs, pak je vystřídejte. Střídáním poloh šetříte bolavé místo. Než dítě začne sát, přiložte na prs teplý obklad, tím se bolest zmírní.

Jak zhubnout při kojení? Hlavně žádné diety, hladovění a dojídání po dětech
Témata: Porod, Kojení, Péče o dítě a jeho výchova, Porodní asistentka, Laktační poradenství, prsa, Zlín, Eva Šlingová, Havlíčkův Brod, Thomayerova nemocnice, UPMD, Mléko, Zánět, Slast, Kvasinková infekce, Bradavka, Technika