Maminka.czPorod

Aby prsa nebolela. Vhodná podprsenka omezí i bolesti zad

, Časopis Maminka
23. 5. 2016
Aby prsa nebolela. Vhodná podprsenka omezí i bolesti zad
V těhotenství a po porodu si ženy kvůli větším prsům a kojení musejí pořídit novou podprsenku. Jak si vybrat tu nejvhodnější?

Když miminko brečí hlady, je nejdůležitější ho co nejdříve nakojit. Stačí jenom rychle odepnout košíček a dítě už má přístup k prsu. Právě to je výhoda speciálních kojicích podprsenek. Při jejich výběru však pamatujte na důležitá hlediska. 

Ulevte zádům 

S tím, jak se v těhotenství prsy nalévají, se mění i těžiště ženy a na to by se nemělo zapomínat. Správně zvolená podprsenka nás „nutí“ chodit rovně a nehrbit se. Nepřetěžujeme tím krční páteř, která nevhodně zvolenou podprsenkou trpí asi nejvíce. Tak jako u běžné podprsenky, je důležité, aby i ta kojicí poskytovala prsům potřebnou oporu. 

 Nevíte si rady s výběrem vhodné podprsenky? Tápáte při jejich výběru? Poraďte se tento týden v naší poradně se zkušenou Brafitterkou Klárou Doubkovou. 

Umíte si vybrat vhodnou podprsenku? (Poradna)

„To znamená zvolit vhodnou velikost obvodu hrudníku tak, aby váha poprsí nespočívala pouze na ramínkách, ale byla více držena právě spodním kusem podprsenky,“ vysvětluje Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. Ve své praxi se již několikrát setkala se ženami, které si stěžovaly na bolesti krční nebo hrudní páteře, ramen nebo bolesti hlavy. Příčina byla přitom banální: nevhodně zvolená podprsenka.

Ta by měla plnit především podpůrnou funkci. Správně zvolená sedí pevně na hrudníku a neposouvá se, prsa nepřetékají z košíčků a kostice ve středu podprsenky leží na hrudní kosti. „Obvod by měl nést až devadesát procent tíhy ňader, na ramínkách by mělo spočívat jen pouhých deset procent. Prsa na místě drží právě obvod, takže pokud se vám ramínka zařezávají, zkuste je povolit tak, aby se pod ně pohodlně vešel jeden prst. Pokud vám ňadra padají, zkuste zvolit pevnější obvod a větší košíček,“ upozorňuje Klára Doubková z prodejny spodního prádla Caresse. 

Dost času na výběr 

V těhotenství se velikost prsů různě mění. Odhadnout tedy velikost podprsenky, až budete kojit, není snadné. „Obecně se doporučuje, aby si žena šla vybrat kojicí podprsenku zhruba osm týdnů až čtyři týdny před porodem, to prsy nejvíce odpovídají době kojení,“ doporučuje Klára Doubková.

9 způsobů, jak se v těhotenství zbavit bolesti zad i bez prášků

Kojicí podprsenky se vyrábějí jak s kosticemi, tak bez nich. Můžete si vybrat i podprsenku se zapínáním vzadu nebo vepředu. Záleží čistě na vašich preferencích. Pokud vás tedy v podprsenkách s kosticemi prsy nebolí, nemusíte se jich vzdávat. „V tom případě si však pohlídejte, aby kostice končila až za prsem. Zabráníte tak bolestivým otlakům, které mohou vést k nepříjemným problémům,“ varuje odbornice. Počítejte také s tím, že do košíčků ještě přijdou vložky chránící prádlo před samovolným odkapáváním mléka.

Noční opora

Na noc si na sebe podprsenku obvykle nebereme, ale v období kojení to mnohým ženám vyhovuje právě z toho důvodu, aby si do podprsenky mohly dát vložky a chránily tak ložní prádlo. 

Na noc jsou určitě pohodlnější podprsenky bez kostic a se širokými ramínky. Prsy tak mají potřebnou oporu a zůstávají pevné. Výběr kojicích podprsenek je bohatý, takže si vybere skutečně každá žena podle svých potřeb. 

Harry Potter - Materidouska
Témata: Těhotenství, Děti, Porod, Časopis Maminka, Kojení, Krása a styl, Bolest zad, Prsa, Bolest, Brandýs nad Orlicí, Michaela Tomanová, Košíček, Nepříjemný problém, Hrudní páteř, Ložní prádlo, Podprsenka, Rehabilitační ústav

Mohlo by vás zajímat
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?

Horoskopy

Střelec Když odejdete z práce, tak z vás opadne stres a nervozita. S nimi se však budete potýkat i během pátku.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lucie, Lucia, Lucián

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné