Maminka.czDěti

Aby vaše děťátko dobře spalo

Prezentace klienta
5. 2. 2019
Aby vaše děťátko dobře spalo
Máte doma čerstvě narozené miminko? Pak jistě víte, jak důležité je, aby se klidně a kvalitně vyspalo. Souvisí to také s dostatečnou relaxací a kvalitou spánku ostatních členů rodiny. Mnoho rodičů se ptá, jak to udělat, aby miminko dobře spalo. Proto ve spolupráci s neonatoložkou a moderátorkou Soňou Šulákovou přinášíme zajímavé postřehy, rady a možnosti, které se rodičům v dnešní době nabízejí.

Správné spánkové návyky do budoucna je třeba nastavovat od útlého věku. Děťátko s vámi s velkou pravděpodobností zatím spí v ložnici nebo dokonce přímo ve vaší posteli. Je však důležité, aby se naučilo usínat samo. Dobrou přípravou je spánek během dne, kdy jej můžete zvykat na spaní na různých místech a za různých podmínek.

„Zajímavé je, že v dnešní době opravdu přibývá poruch spánku u kojenců i batolat. Je to tím, že nechceme dítě příliš omezovat a přizpůsobujeme se jeho potřebám. Také přibývá neúplných rodin a pracovně vytížených rodičů, kteří na uspávání nemají dost času,” říká doktorka Soňa Šuláková.  „Jak zařídit, aby se z vašeho malého andílka, kterému snesete modré z nebe, nestal za soumraku malý tyran? Děti určitě potřebují spánkové rituály a dokonce je i doporučováno,  aby do určitého věku sdílely jednu místnost na spaní s rodiči. Záleží jenom na nich, co všechno jsou ochotni pro usnutí svých dětí udělat. Je důležité si jen uvědomit, že tyhle činnosti bude následně nutné zvládnout každý večer,” doplňuje.

Dítě potřebuje rozhodného rodiče, který je miminku neustále na blízku

Uspávací rituály mohou být různé – např. plenka u pravého ouška, medvídci v ruce, postýlka obložená plyšáky nebo pohádka o perníkové chaloupce,  dvakrát napít a dost. Obecně má na uspávací rituál navazovat pocit uklidnění, ve kterém je obsažena informace, že bude následovat spánek.

Miminko musíte také před spaním správně zklidnit. Stejně jako my dospělí, potřebuje před usnutím čas na relaxaci a uvolnění, při kterém se na spánek připraví. Důležité je dodržování pravidelného režimu. Je třeba nezapomínat na kouzelnou moc dotyku.

K tomu Soňa Šuláková poznamenává: „Dítě potřebuje cítit jistotu. Rozhodného rodiče, který je miminku neustále na blízku a dopřeje mu skrýš. Představte si, že devět měsíců žijete ve stísněném prostoru a pak se najednou ocitnete na velkém prostranství. Velká volnost dokáže “přetížit.” Děti milují rodičovskou náruč, pelíšky, nošení v šátku nebo v klokaní kapse. A taky postýlku, která je tak akorát. Dovnitř můžete dát speciální hnízdo, které zmenší okolní prostor a imituje malý prostor v děloze.”

Klepněte pro větší obrázek

Přebalování na noc? Je důležité, aby zvolená plenka vydržela skutečně celou noc

Další otázkou, která maminky často trápí, je přebalování. Je potřeba si k této činnosti najít nejen grif, ale i svůj vlastní vztah. Tak, aby se pro vás přebalování stalo další příležitostí pro jemný dotyk a projev vaší milující péče. Kojenci spí v průměru 15 až 19 hodin denně.

Abyste měli klidnou noc, je potřeba, aby se miminko cítilo komfortně. Je důležité ho přebalit vždy před kojením. Pak mu dejte  čistou plenku před uložením do postýlky a další čistou plenku, až se probudí. Plenka pojme veškerou vlhkost, dítě bude mít klidnější a hlubší spánek a ještě předejdete opruzení zadečku.

Věděli jste, že vaše miminko se ve spánku přetáčí a pohybuje dvakrát více než dospělý? Celá noc je pro děťátko plná aktivity. Tak se může snadno stát, že z vlhké naplněné plínky prosákne tekutina, která naruší jeho klidný spánek. Na trhu přitom existují výrobky se speciální vrstvou vhodnou právě pro dobu spánku, jež pomáhá absorbovat tekutinu velmi rychle.

Klepněte pro větší obrázek

Podle Soni Šulákové je pro spokojený noční spánek novorozenců i rodičů důležité, aby zvolená plenka skutečně vydržela celou noc.

Tato unikátní vlastnost, která je k dispozici pouze u plenek Pampers, dokáže vašemu miminku zajistit pohodlí po celou noc. Díky jediné plence Pampers Active Baby tak vaše děťátko může prospat celou klidnou noc bez narušení spánku.

Ke spánku dětí by se dalo napsat mnohem více. Věříme, že jste se v našem článku, kde jsme vybrali některé základní poznatky a postřehy odborníka, inspirovali, nalezli odpovědi na některé svoje otázky a že klidný spánek vašeho miminka přispěje k rodinné pohodě u vás doma.

Témata: Děti

Mohlo by vás zajímat
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Něžné, dojemné i smutné. Prarodiče se poprvé vidí s vnoučaty
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Bláznivá letní láska: Málem jsem utekla od dětí a muže. Doteď se stydím
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Pozor! Dítě se topí tiše! Nekřičí, necáká a lidé si ho často nevšimnou

Horoskopy

Rak Občas si připadáte jako páté kolo u vozu. V rodině se něco děje a včerejší pohodička je pryč. Na hádky…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Darina, Davide, Moris

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu