Maminka.czPoporodní deprese

Adele, Ivanka Trump i Gwyneth Paltrow: Slavné ženy, které přiznaly poporodní depresi

Andrea Machajdíková 21.  11.  2023
Poporodní deprese je velkým strašákem každé nastávající maminky. Ale bohužel je velmi běžná a pochopitelně se nevyhýbá ani slavným osobnostem, ať už českým nebo zahraničním. Tyhle maminky přiznaly, co přesně je po porodu trápilo.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Podle průzkumů si po porodu až 80 % žen projde takzvaným baby blues, tedy obdobím střídání nálad, obav a emoční nestability. U pětiny žen pak tento stav může vyústit až do deprese, která kromě samotné matky ohrožuje i psychický vývoj dítěte. Proto je třeba tento psychický stav nepodcenit a vyhledat pomoc. Pomoct vám mohou pochopitelně lékaři, ale také různé organizace, díky nimž se například propojíte s maminkami, které mají stejnou zkušenost už za sebou. 

VIDEO: Jako v akváriu, myšlenky na sebevraždu: Poporodní depresi zažila dvakrát

Tyhle slavné ženy si prošly poporodní depresí:

Chrissy Teigen (37)

Americká modelka, manželka zpěváka Johna Legenda a také čtyřnásobná máma se před lety svěřila, že po prvním porodu dcery Luny na tom byla psychicky velmi špatně. Dlouho jí prý trvalo, než si přiznala, že je něco v nepořádku. Pak se rozhodla svěřit se svému doktorovi, tomu tedy řekla, že se vůbec neraduje ze života, nemá sílu vzít své dítě ven na procházku a s nikým se nechce vídat. Modelka tak začala užívat léky a dodnes vzpomíná, jak moc se styděla, že zklamala své blízké. Brzy se jí ale udělalo dobře a poporodní deprese už se pak naštěstí nikdy nevrátila. 

Adele (35)

Zpěvačka Adele, která má dnes už jedenáctiletého syna Angela, se svěřila, že po jeho narození se dlouhé týdny cítila naprosto příšerně. Byla ovšem přesvědčená, že poporodní deprese se projevuje jinak. Zpěvačka prý byla na svého syna příliš upnutá a připadala si, že není dostatečně dobrá máma. Tento stav se střídal s myšlenkou, že mít dítě bylo to nejhorší rozhodnutí v jejím životě. Adele prý tehdy stačilo sebrat odvahu a svěřit se se svými problémy rodině a přátelům, kteří jí hodně pomohli.

Ivanka Trump (42)

Americká podnikatelka s českými kořeny přiznala už před několika lety, že si prožila poporodní deprese po každém porodu, tedy třikrát. Pokaždé se její psychický stav trochu lišil, ale na všechny vzpomíná jako na velmi nepříjemnou zkušenost. Ve všech třech případech měla pocity, že dostatečně kvalitně nesplňuje úlohu matky a selhává také jako podnikatelka. Sama přiznala, že měla všechna tři těhotenství tak pohodová, že následný stav ji pokaždé velmi překvapil. 

Nejsem přece blázen?! Každá 5. žena zažije psychické potíže po porodu. Kdo a jak pomůže?

Gwyneth Paltrow (51)

Také herečka Gwyneth Paltrow si prošla temným obdobím. Po narození syna Mosese očekávala, že zažije krásné období plné euforie, jako to bylo s prvorozenou dcerou Apple. Ale nic krásného se prý bohužel nekonalo. Herečka se svěřila, že dlouhých pět měsíců trpěla silnou poporodní depresí a dodnes je to pro ni velmi bolestivá vzpomínka, přestože synovi je už 17 let. 

Alanis Morissette (49)

Zpěvačka a textařka otevřeně vyprávěla o tom, že přestože už depresi zažila několikrát, ta poporodní byla nejhorší. Nikdy by prý nevěřila, že v rámci psychické nemoci vás může trápit fyzická bolest. Dlouhých 15 měsíců po porodu syna Evera ji trápily ukrutné bolesti zad, hlavy, končetin a trupu. Zpěvačka se tehdy svěřila, že každá běžná činnost pro ni byla neskutečně náročná. 

Hayden Panettiere (34)

Americké herečce a zpěvačce se v roce 2014 narodila dcera Kaya. O rok později pak půvabná blondýnka veřejně přiznala, že trpěla poporodními depresemi, které jí pomohli vyřešit až lékaři. V několika rozhovorech popsala, že se cítila jako v tunelu a nemohla si vzpomenout, kdy se vlastně naposledy cítila dobře a šťastně. Viděla kolem sebe jen temnotu. Své nepříjemné zkušenosti se rozhodla sdílet se světem, aby předala poselství všem ženám, že je naprosto v pořádku požádat o odbornou pomoc. 

Lucie Holíková (30)

Česká modelka má za sebou také tuto velmi nepříjemnou zkušenost. Po porodu syna Tomáška se trápila více než rok. "Sama doteď nechápu a nevím, co přesně to spustilo... Poté, co jsem přijela z porodnice, jsem vůbec necítila to štěstí, které by maminka měla cítit, každý den jsem cítila jen strašnou úzkost a strach být se synem sama. Zhubla jsem na 49 kilo, což s mými 176 cm výšky bylo fakt šílené. Bohužel jsem to neřešila s odborníky, a proto deprese trvala tak dlouho," prozradila v nedávném rozhovoru pro náš web. 

Lucie také řekla, že si pak sama dala do hlavy, že už je v pořádku, ale dnes zpětně ví, že v pořádku nebyla a celé rané mateřství pro ni bylo utrpením. Tehdy bylo ovšem tak těžké si to přiznat. "Pokud se o tom nebude mluvit, každý si bude stále myslet, že to nic není. Nepřála bych to nikomu zažít, protože to opravdu bylo hodně těžké. Těch příběhů, které mi maminky psaly, bylo strašně moc, vlastně mě to až trošku vyděsilo, kolik jich taky trpělo a jak častá tato nemoc je," řekla modelka. 

Modelka Lucie Holíková o poporodních depresích: Napsalo mi tolik maminek se stejným problémem, až mě to vyděsilo

Tereza Fajksová (34)

Také česká modelka Tereza Fajksová neprožívala po porodu zrovna šťastné období. V jejím případě se ovšem jednalo "jen" o baby blues, které naštěstí nevyústilo v depresi. Modelka se v porodnici zotavovala z císařského řezu, byla skleslá, nic ji nebavilo, samu sebe nepoznávala a o dceru se bála pečovat, tak ji raději nechávala sestřičkám. V následujících týdnech jí hodně pomohla rodina a Tereziny nepříjemné stavy brzy odezněly. 

Témata: Porod, Slavné maminky, Děti slavných, zpěvačka, Poporodní deprese, matka a dcera, Deprese, modelka, Apple, Angelo, Adele, úzkost, duševní porucha, Lucie Holíková, Tereza Fajksová, Alanis Morissette, Sla, Slavná žena, Gwyneth Paltrowová, Chrissy Teigenová, Ivanka Trumpová, Terezina, Moses, Lucie, Temné období