[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
O ADHD, vrozené poruše pozornosti s hyperaktivitou, bylo v současnosti napsáno již mnoho – 10 hlavních příznaků je popsáno například ZDE. V posledních letech se bohužel zdá, že porucha znepříjemňuje život stále většímu počtu dětí, a pochopitelně také jejich rodičům, pedagogům, trenérům a vedoucím volnočasových kroužků.
Dítě s ADHD obvykle působí jako „pytel blech“; je stále v pohybu, nedaří se mu udržet pozornost soustředit se na aktuální činnost, vše ho vyruší a bývá impulsivní.
Nicméně jsou i děti, u nichž se hyperaktivita neprojevuje, naopak působí spíše apaticky a netečně, jako by se jich nic netýkalo. Bývají zasněné a k většině činností přistupují velmi rozvláčně, a tak mohou působit jako dítka poněkud líná a flegmatická. Zajímavé je, že ve většině případů bývají projevy ADHD jiné u chlapců a jiné u dívek…
V úžasné knížce s příznačným názvem „Jak přežít s hyperaktivitou a poruchami pozornosti“ věnované dětským čtenářům, její autor, psycholog John F. Tylor, vysvětluje:
„Ve skutečnosti existují tři typy – nebo druhy – ADHD. Nálepka, kterou děti s ADHD dostanou, závisí na tom, jak se projevují doma a ve škole.“ Pan Tylor, mimochodem otec tří dětí s poruchami pozornosti, poté velmi srozumitelně vysvětluje, o jaké formy ADHD se jedná.
Prvním typem poruchy je forma hyperaktivně-impulsivní, u druhého typu chybí hyperaktivita a dítě obvykle působí jako extrémně nepozorné. Poslední formou je tzv. kombinovaný typ ADHD. A právě první dvě formy poruchy lze s trochou nadsázky označit jako klučičí a holčičí typy poruchy.
Asi jste uhádli, že hyperaktivně-impulsivní formu ADHD mívají mnohem častěji chlapci než holčičky – i když to samozřejmě neplatí stoprocentně. Ostatně potvrzuje to i psycholog Tylor:
„Tento typ ADHD mohou mít i dívky, ale u chlapců se objevuje častěji.“ Hyperaktivně-impulsivní nezbeda pak na své okolí působí dojmem malého čertíka – je neustále v pohybu, snadno se rozčílí, u ničeho nevydrží, bývá nesoustředěný a přeskakuje z jedné činnosti na druhou. Dívčí typ ADHD tuto živost postrádá…
Trpí-li poruchou holčička, je mnohem pravděpodobnější, že se svému okolí bude jevit spíše jako zasněná víla než čertík. Tato „víla“ se pohybuje ve svém kouzelném vnitřním světě, ze kterého jen málokdy vystrčí svůj nosík do „normálního“ světa.
Jelikož tento druh ADHD postrádá hyperaktivní složku, vypouští odborníci ze zkratky (ADHD – Attention Deficit Hyperactivity Disorder) písmeno H. „Děti s tímto typem ADHD jsou nepozorné a nerozhodné“ uvádí psycholog. A dále dodává: „Dívky s ADHD mívají nejčastěji tento typ.“
Kombinací obou typů, čertovského i vílího, se označuje kombinovaná forma poruchy. V tomto případě se snoubí hyperaktivita s nepozorností. Kombinovaný druh ADHD bývá obvykle genderově vyvážený.
Ale pozor! Ne každé čertisko či zasněná víla je automaticky adeptem na uvedenou diagnózu, u mnoha dětí jsou tyto vlastnosti zkrátka jen povahovým rysem, který se časem kultivuje – a tak je vždy výhradně na odborníkovi, aby rodičovské podezření vyvrátil či potvrdil.
Video: Kolik hodin spánku děti potřebují? Podle věku!