Maminka.czZdraví

Adolescentům v České republice chybí přeočkování proti černému kašli

10. 4. 2011
Adolescentům v České republice chybí přeočkování proti černému kašli
Pro udržení ochrany proti této nemoci je nutné nechat se pravidelně přeočkovávat. Z toho důvodu, a také kvůli zvyšujícímu se výskytu onemocnění v tuzemsku, bylo v roce 2009 zavedeno přeočkování 10 a 11letých dětí. Starší děti mu však unikly.

Odborníci proto doporučují přeočkovat právě tyto adolescenty ideálně společně s přeočkováním proti tetanu ve 14 letech. Dle statistiky totiž patří mezi skupinu obyvatel, která je černým kašlem ohrožena nejčastěji. Přeočkovávání proti černému kašli má význam nejen pro jedince, ale i pro jeho okolí. Zejména pak pro kojence, kteří zatím ještě nejsou chráněni očkováním a u kterých je průběh nemoci nejvážnější.

Černý kašel patří mezi vysoce nakažlivé nemoci dýchacího ústrojí, které se šíří kapénkovou infekcí. V roce 2009 jím onemocněla necelá tisícovka lidí, což představuje nejvyšší výskyt nemoci od roku 1966. Loni se u nás černým kašlem nakazilo celkem 662 jedinců. Mírný pokles výskytu nemoci v sobě může odrážet pozitivní dopad nově zavedeného přeočkování 10letých v roce 2009. I přesto však černým kašlem nejčastěji onemocní skupina dětí ve věku 10 – 15 let. Pravděpodobně se jedná o ty, které novému přeočkování unikly.

Ze statistiky Státního zdravotního ústavu také vyplývá, že 75 % registrovaných nemocných bylo před černým kašlem kompletně očkováno podle očkovacího kalendáře pěti dávkami vakcíny. U dětí ve věku 10 až 14 let pak mělo úplné očkování celých 91 % pacientů.
„Pro poskytnutí ochrany proti černému kašli bylo v ČR nezbytné zavést přeočkování 10 a 11letých dětí. Ukazuje se, že k zajištění dlouhodobé ochrany proti černému kašli je nutné pravidelně přeočkovávat, podobně jako je tomu u vakcíny proti klíšťové encefalitidě. Rodiče dětí narozených v letech 1998 a dříve, které unikly nově zavedenému povinnému přeočkování, by proto měli zvážit pokračování v ochraně proti černému kašli. Přeočkování proti němu mohou spojit s přeočkováním proti tetanu ve 14 letech,“ uvedla předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP MUDr. Hana Cabrnochová.

V České republice se proti černému kašli plošně očkují kojenci, batolata, předškoláci mezi 5. a 6. rokem života a od roku 2009 i 10 a 11leté děti. Lidé starší 11 let by si měli přeočkovávání proti této nemoci hlídat sami, neboť pro ně již nepatří očkování proti černému kašli mezi povinná.

Výhodné je si na prodloužení ochrany proti černému kašli vzpomenout před přeočkováním proti tetanu. Obě nemoci se totiž přeočkovávají ve stejném intervalu deseti až patnácti let a proti oběma je možné očkovat zároveň jednou vakcínou. Vakcína Boostrix prodlužuje ochranu nejen proti černému kašli, ale i proti tetanu a záškrtu. Pro přeočkování stačí jedna dávka vakcíny, jejíž cena se pohybuje kolem 700 Kč.

SLEVÍN.CZ - Každý den nové slevy na jednom místě!

Témata: Zdraví, Nejvyšší výskyt, Černý kašel, Skupina dětí

Mohlo by vás zajímat
Tohle je přesné! Nejšílenější momenty, které zažíváme s dětmi na mateřské
Předčasný porod: Nikdo na světe ho neumí zastavit, říká porodník
Smí rodič líbat dítě na ústa? Mate ho tím a dráždí, tvrdí někteří odborníci
Klasické fotky mimin jsou nuda. Tenhle táta proto fotí děti jinak
Od narození do puberty. Táta točil své děti každý týden. Výsledek je skvělý
Bez andělů nejsou Vánoce. Vyrobte si je ze šišek, špuntů nebo kolíčků
Takhle vypadá život s batoletem! Vtipná kreslířka skvěle zachytila mateřství
Největší rodičovské chyby při psaní domácích úkolů. Čeho se vyvarovat?
To je ale bříško! Takhle vypadá těhotenství s trojčaty týden po týdnu

Horoskopy

Býk Konečně byste měli začít naplňovat plány nebo předsevzetí, jež jste si dali na začátku roku. Není třeba…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Danuta, Liana, Ljuba

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu