Maminka.czKojení

Adoptivní kojení, aneb když kojí ta, co nerodila

8. 2. 2014
Adoptivní kojení, aneb když kojí ta, co nerodila
Adoptivní kojení je u nás vcelku neznámým, lehce kontroverzním termínem, jedná se totiž o situaci, kdy obvykle osvojené miminko kojí žena, která jej neporodila (a mnohdy dokonce ještě nikdy nerodila).

O tzv. adoptivním kojení jsem se dozvěděla – jak jinak – než v práci, mezi „plavacími“ miminky a maminkami, které zmíněný fenomén rozebíraly ve sprchách před vstupem do bazénu. Myšlenka, a především možnost, že lze opravdu „rozkojit“ ženu, která si osvojila malé miminko, mě na jednu stranu uchvátila, na druhou stranu přivedla do rozpaků. Nejde o nějaký předaprílový žert, nebo jakousi šílenou akci neuvěřitelně alternativních matek? Sedla jsem tedy k internetu, zanořila se do virtuálního moře informací a započala kolotoč čtení, prověřování, ověřování zdrojů a volaní laktačně erudovaným kolegyním.

„Zázraky“ se dějí!

Při sběru formací, kterých je v češtině zatím spíše poskromnu, jsem narazila na (pro mě) dojemný a místy i napínavý článek o osobních zkušenostech paní Petry Margity Gelbart, která je adoptivní maminkou dvou dětí. U druhého osvojeného dítěte, ani ne půlroční holčičky, se pokusila o zmíněný „laktační zázrak“.

A jelikož příroda (i mnozí odborníci) mají na adoptivní kojení vstřícný názor, holčičku nakonec přes počáteční těžkosti kojila rok a půl. Vydatnými pomocníky jí byla především osobní motivace, dále odsávačka jako forma přípravy na kojení, bylinné čaje, tabletky pískavice řeckého sena, později, když už bylo miminko doma, i tzv. suplementor. Ten umožňoval, aby miminko sálo z prsu a stimulovalo tak tvorbu mléka a souběžně při tom získávalo i náhradní mléčnou kojeneckou výživu. Suplementor paní Gelbart časem odložila úplně.

Cesty k cíly mohou být různé

Laktaci lze s určitou mírou úspěšnosti samozřejmě nastartovat „chemicky“, u nás vzhledem k informovanosti, zkušenostem s adoptivním kojením i dostupností schválených preparátů není tato praxe běžná. Vyvolat laktaci bez asistence léků není pro rozhodnutou adoptivní maminku nenáročné, avšak je to možné. Na stránkách La Leche League International (Mezinárodní laktační liga) se v souvislosti s problematikou adoptivního kojení dozvíme, že: „…vyvolání laktace je proces vyžadující trpělivost, odhodlání, píli a znalosti.“. Adoptivní maminky k tomu zpravidla potřebují přípravu v podobě stimulace prsou odsávačkou (zhruba 4x denně), pomoc již výše popsaného suplementoru a některých bylinných preparátů.

Důležitý je samozřejmě hojný kontakt kůže na kůži, časné přikládání, velmi jemné, citlivé a postupné odnaučování od krmení pomocí lahvičky. Laktační poradci zabývající se adoptivním kojením však zdůrazňují, že každý případ je jiný. Jiná je práce s adoptovaným novorozencem přímo z porodnice, jiná s půlročním kojencem, rozdíl je i ve zkušenostech nové maminky. Zatímco jedna může mít za sebou porod i úspěšné kojení vlastních potomků, jiná nikdy nerodila a nekojila. Některá adoptovaná „kojeňátka“ se pak „rozkojí“ úplně, jiná částečně. A samozřejmě, že existují i případy, kdy se adoptivní kojení nepovede.

Proč to vlastně dělají?

V případě, že si stejně jako já umíte barvitě představit, jak nelehký musí celý proces být, a to nejen pro maminku, ale i pro miminko, zcela jistě vás napadne myšlenka: „Stojí to opravdu v moderní době za tu práci a mnohdy i stres?“. Jenže kdo nám dává právo soudit, zda jsou motivy jiných správné. Kojení v sobě přeci nese mnohem víc, než jen zdravotní a nutriční přínos mateřského mléka.

Kojením lze budovat (samozřejmě nejen jím!) vzájemný vztah, důvěru a intimitu. Zatímco pokrevní maminka tyto vazby budovala už v těhotenství a při samotném porodu, pro adoptivní maminku toto „navazování“ skutečně začíná až dnem, kdy své děťátko poprvé uvidí. Pokud je adoptivní kojení jednou z cest k vzájemné lásce, intimitě a důvěře, nezbývá než popřát všem takovým maminkám hodně trpělivosti, vynalézavosti, empatie, podpory, lásky a štěstí.

Témata: Děti, Kojení, Laktační liga, Úspěšné kojení, Vydatný pomocník, Osvojené dítě

Mohlo by vás zajímat
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Matka rodila na zahradě, kde si hrály děti. Porod natočila a zveřejnila
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Pravda o mateřství? Vypadá přesně takhle, ukazují statečné mámy
Monika Bagárová porodila. Holčička má netradiční jméno po babičce
Dceru nebudeme učit ani uzbecky, ani romsky, říká Monika Bagárová

Horoskopy

Býk Stále se vám nedaří najít pravou letní lásku. Ano, o nápadníky nemáte nouzi, ale toužíte po mileneckém…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Libuše, Amálie, Mia

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné