Maminka.czAdvent

33 adventních kalendářů pro děti i dospěláky. Čokoládový nebo s Harrym Potterem? Pro tátu s dobrotami, pro maminky s čajem či vonnými svíčkami

Simona Procházková 2.  11.  2023
Adventní kalendář, milá a populární předzvěst blížících se Vánoc, nechybí téměř v žádné rodině. Zatímco někde dávají přednost kupovaným čokoládovým, jinde pořizují dětem kalendář s hračkami a někteří zase nedají dopustit na kalendář, který si sami vyrobí. V naší fotogalerii najdete spoustu inspirace a určitě vyberete pro své blízké ten pravý.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jakým adventním kalendářem uděláte letos radost svým potomkům? Pokud nechcete kupovat klasický čokoládový a nemáte čas na vytvoření vlastního, můžete jim pořídit třeba vánoční kalendář s hračkami, plyšáky, modelínou nebo oblečky pro panenky. Nabídka na trhu je více než pestrá, takže určitě najdete takový, který bude přesně podle přání a vkusu vašich dětí. Je pravda, že adventní kalendáře s hračkami či knížkami jsou poněkud dražší než ty se sladkostmi, na druhou stranu je jejich obsah podstatně trvanlivější.

VIDEO: Návod na adventní věnec

Adventní radost i pro dospěláky

V posledních letech se hodně rozšířil trend, že originální, vtipný nebo praktický adventní kalendář můžete pořídit také jako dárek pro dospělé. K sehnání jsou nejrůznější druhy obsahující všechno možné – od kosmetiky přes svíčky, čaje nebo kávu po ponožky, mini balení alkoholu nebo třeba klobásek. Zpestřete svým blízkým adventní týdny milým překvapením, výběr je skutečně bohatý.

Jaká byla původní funkce adventních kalendářů?

Je to jednoduché: odpočítávat dny do oslav příchodu Ježíše Spasitele. Než nějaké vznikly, křesťané si například na začátku adventu nakreslili na dveře křídou značky, které postupně umazávali s tím, jak se blížil Štědrý den. Úplně první adventní kalendáře byly vyrobeny na počátku 19. století v Německu, i když nebyly z kartonu, jaký známe dnes.


Nejoblíbenější adventní kalendáře

LEGO City 60381 ® City 2023 LEGO City 60381 ® City 2023
nabízí 60 obchodů za ceny od 429 Kč
Porovnat ceny
LEGO® Harry Potter 76418 LEGO® Harry Potter 76418
nabízí 50 obchodů za ceny od 533 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené produkty


Něco z historie...

  • Za výrobce prvního tištěného adventního kalendáře je považován Němec Gerhard Lang. S jejich výrobou začal na začátku 20. století v Mnichově. 
  • Tehdy se mohly kalendáře chlubit více než třiceti různými vzory. Kalendáře měly 24 okýnek a pod nimi se schovávaly obrázky s náboženskými motivy. Postupem času ale tyto kalendáře začaly pomalu ztrácet svůj náboženský význam.
  • Některé z nich už tenkrát obsahovaly také čokoládu, čímž se lépe udržela pozornost dětí. Tyto kalendáře byly mnohem více zdobené než ty dnešní.
  • První čokoládový adventní kalendář se objevil v roce 1958, poté se začaly šířit po světě. Jejich velká popularizace ve Spojených státech je připisována americkému prezidentu Eisenhowerovi, který je fotografoval, když je otvíral spolu se svými vnoučaty.
Tipy na výrobu domácích adventních kalendářů (i pro nešiky)! A co do nich dětem dát?
Témata: Děti, Galerie, Rodina, Tradice, Advent, Vánoce, inspirace, Tipy na dárky, USA, adventní kalendář, tlapková patrola, Harry Potter, kočky, vzory, 19. století, 20. století, adventní věnec, Gerhard Lang, Pokémon, Maminka, Hračky, Tlapková, Dospělák, Svíčka, Mnichov