Maminka.czZdraví

Afty: Příčinou je nedostatek vitamínů, vyčerpání a stres. Co pomáhá?

Martina Machová 12.  4.  2020
Afty jsou komplikací mnoha infekčních onemocnění. Avšak mohou nás překvapit i ze dne na den, bez zcela jasných příčin. Kdo je pravděpodobným viníkem a jak na ně?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Afty jsou nesmírně nepříjemné a bolestivé vřídky, zpravidla bělavé barvy s červeným zaníceným okrajem. Nejčastěji se vyskytují na vnitřní straně tváří, na jazyku nebo patře. Tyto značně nepříjemné „boláky“ o sobě dávají vědět zejména při jídle, které mohou na několik dní zredukovat mnohem efektivněji než jakákoliv dieta! Pokud je aft v ústech více, bývají označované také jako aftózní stomatitida. A s tou může malý pacient, který delší dobu odmítá jídlo i tekutiny, skončit i ve zdravotnickém zařízení! Lze se jim nějak spolehlivě vyhnout?

Časté afty u čtyletého dítěte

Proč zrovna já? 6 nejčastějších příčin aft

I přestože jsou afty vcelku rozšířeným onemocněním, stále není jejich příčina zcela objasněna. V podezření je celá řada vlivů. Nejdiskutovanější jsou pravděpodobně tyto:

 • snížená imunita (např. během chronické nemoci, infekčního onemocnění, zvláště pokud jej provázejí vysoké horečky),
 • dlouhodobý stres a nedostatek spánku,
 • některé chemické látky, například laurylsulfát sodný obsažený v zubních pastách (přesušuje sliznici úst, ta je potom zranitelnější) a možná i některé látky, kterými se ošetřuje ovoce a zelenina,
 • alergická reakce,
 • herpetická virová infekce (zejména u dětí),
 • deficit vitamínu C, B12, kyseliny listové a zinku a železa (pro vstřebání je nezbytný vitamín C!).
Vitamíny a minerály, které posilují imunitu: Které si dát právě teď?

Afty jsou vybíravé

Zajímavé je, že nemoc postihuje častěji ženy než muže. Jisté však je, že afty vznikají mnohem častěji tam, kde dochází k poraněním sliznice úst – kupříkladu po nešetrném čištění zubní nití či mezizubním kartáčkem, párátkem či při „chronickém“ kousání tužky. Pak už jen postačí olíznout infikovanou sklenici, prsty či nějaký předmět.

Z pohledu psychosomatiky mohou afty údajně souviset s chronickým lhaním a dále také s nevyslovenou zlobou, naštváním a verbální agresí, kterou v sobě někdy dusíme. Někdy se afty objevují zcela náhle, avšak jejich vymizení už tak rychlé nebývá – doba vyhojení se pohybuje od jednoho do tří týdnů! Bohužel se afty a u některých jedinců velmi rády vrací.

Jak vyléčit opar na rtech? Zkuste babské rady nebo homeopatika

Co pomáhá?

 • Z vitamínů se určitě vyplatí nasadit vitamíny řady B, vitamin C, dále pak zinek a železo (železo raději po konzultaci s lékařem či lékárníkem).
 • Velmi doporučovaná jsou též probiotika.
 • Z bylinek sáhněte po pravidelných výplaších nálevem z heřmánku, šalvěje, řapíku či vodilky anebo po odvaru z hřebíčku. (U heřmánku pozor na alergie!)
 • Jednotlivé skvrnky lze potírat pomocí vatičky do uší výtažkem z grapefruitových semínek, Tea tree olejem, oreganovým olejem, výtažky z aloe vera či koloidním stříbrem. Někdo zase nedá dopustit na trochu kontroversní genciánovou violeť či moravskou slivovici.
 • Skvělé jsou díky obsaženým barvivům borůvky, a to i v podobě kompotu! Doporučují se však „české borůvky“, jednoduše ty, které barví!
 • Pomáhat mohou i výplachy „čajem“ rooibos, pochopitelně bez příchuti.
„Čaj“ rooibos: Tlumí alergické reakce, je v něm vápník a chutná dětem

Kdy vyhledat lékaře?

S návštěvou odborníka rozhodně neotálejte v případě, že afty trápí kojence či batole. Malé děti často naprosto odmítají jíst a bohužel často i pít! Pokud situaci komplikuje i horečka a celková schvácenost, je konzultace s lékařem na místě i u větších dětí a dospělých!

Opar u novorozence: Pro vás malý puchýřek, pro miminko velké nebezpečí
Témata: Zdraví, Praktické rady, Naše tipy, Violet, Ústa, Nedostatek vitamínů, Železo, Onemocnění, Konzultace, Vít, Stres, Vyčerpání, Vitamín C, Infekční onemocnění, Vitamín, Zdraví na Heureka.cz