Maminka.czZdraví

Afty: Příčinou je nedostatek vitamínů, vyčerpání a stres. Co pomáhá?

Martina Machová 12.  4.  2020
Afty jsou komplikací mnoha infekčních onemocnění. Avšak mohou nás překvapit i ze dne na den, bez zcela jasných příčin. Kdo je pravděpodobným viníkem a jak na ně?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Afty jsou nesmírně nepříjemné a bolestivé vřídky, zpravidla bělavé barvy s červeným zaníceným okrajem. Nejčastěji se vyskytují na vnitřní straně tváří, na jazyku nebo patře. Tyto značně nepříjemné „boláky“ o sobě dávají vědět zejména při jídle, které mohou na několik dní zredukovat mnohem efektivněji než jakákoliv dieta! Pokud je aft v ústech více, bývají označované také jako aftózní stomatitida. A s tou může malý pacient, který delší dobu odmítá jídlo i tekutiny, skončit i ve zdravotnickém zařízení! Lze se jim nějak spolehlivě vyhnout?

Časté afty u čtyletého dítěte

Proč zrovna já? 6 nejčastějších příčin aft

I přestože jsou afty vcelku rozšířeným onemocněním, stále není jejich příčina zcela objasněna. V podezření je celá řada vlivů. Nejdiskutovanější jsou pravděpodobně tyto:

 • snížená imunita (např. během chronické nemoci, infekčního onemocnění, zvláště pokud jej provázejí vysoké horečky),
 • dlouhodobý stres a nedostatek spánku,
 • některé chemické látky, například laurylsulfát sodný obsažený v zubních pastách (přesušuje sliznici úst, ta je potom zranitelnější) a možná i některé látky, kterými se ošetřuje ovoce a zelenina,
 • alergická reakce,
 • herpetická virová infekce (zejména u dětí),
 • deficit vitamínu C, B12, kyseliny listové a zinku a železa (pro vstřebání je nezbytný vitamín C!).
Vitamíny a minerály, které posilují imunitu: Které si dát právě teď?

Afty jsou vybíravé

Zajímavé je, že nemoc postihuje častěji ženy než muže. Jisté však je, že afty vznikají mnohem častěji tam, kde dochází k poraněním sliznice úst – kupříkladu po nešetrném čištění zubní nití či mezizubním kartáčkem, párátkem či při „chronickém“ kousání tužky. Pak už jen postačí olíznout infikovanou sklenici, prsty či nějaký předmět.

Z pohledu psychosomatiky mohou afty údajně souviset s chronickým lhaním a dále také s nevyslovenou zlobou, naštváním a verbální agresí, kterou v sobě někdy dusíme. Někdy se afty objevují zcela náhle, avšak jejich vymizení už tak rychlé nebývá – doba vyhojení se pohybuje od jednoho do tří týdnů! Bohužel se afty a u některých jedinců velmi rády vrací.

Jak vyléčit opar na rtech? Zkuste babské rady nebo homeopatika

Co pomáhá?

 • Z vitamínů se určitě vyplatí nasadit vitamíny řady B, vitamin C, dále pak zinek a železo (železo raději po konzultaci s lékařem či lékárníkem).
 • Velmi doporučovaná jsou též probiotika.
 • Z bylinek sáhněte po pravidelných výplaších nálevem z heřmánku, šalvěje, řapíku či vodilky anebo po odvaru z hřebíčku. (U heřmánku pozor na alergie!)
 • Jednotlivé skvrnky lze potírat pomocí vatičky do uší výtažkem z grapefruitových semínek, Tea tree olejem, oreganovým olejem, výtažky z aloe vera či koloidním stříbrem. Někdo zase nedá dopustit na trochu kontroversní genciánovou violeť či moravskou slivovici.
 • Skvělé jsou díky obsaženým barvivům borůvky, a to i v podobě kompotu! Doporučují se však „české borůvky“, jednoduše ty, které barví!
 • Pomáhat mohou i výplachy „čajem“ rooibos, pochopitelně bez příchuti.
„Čaj“ rooibos: Tlumí alergické reakce, je v něm vápník a chutná dětem

Kdy vyhledat lékaře?

S návštěvou odborníka rozhodně neotálejte v případě, že afty trápí kojence či batole. Malé děti často naprosto odmítají jíst a bohužel často i pít! Pokud situaci komplikuje i horečka a celková schvácenost, je konzultace s lékařem na místě i u větších dětí a dospělých!

Opar u novorozence: Pro vás malý puchýřek, pro miminko velké nebezpečí
Témata: Zdraví, Praktické rady, Naše tipy, Violet, Vyčerpání, Onemocnění, Vitamín C, Infekční onemocnění, Ústa, Nedostatek vitamínů, Železo, Vitamín, Vít, Stres, Konzultace, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Herečka Alicia Silverstone a její šokující rodičovství: Spí s jedenáctiletým synem v posteli, když byl malý, předžvýkávala mu jídlo
Mrázková Dita
Slavné maminky
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy