Maminka.czPlodnost

Ájurvéda jako pomocník na cestě k miminku

Michaela Láchová 13.  7.  2023
Jak podpořit šance na početí miminka a zároveň před otěhotněním své tělo „vyčistit“, aby bylo na příchod děťátka co nejlépe připravené? Pojďme se podívat na jednu z cest, které se nám nabízí. Pojďme společně nahlédnout do tajů ájurvédy.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Zní vám to až příliš ezotericky? Přiznám se, že ještě před pár měsíci bych na tom byla podobně. Jenže když jsem se víc ponořila do toho, co vlastně ájurvéda ve skutečnosti všechno obnáší, uvědomila jsem si, že v téhle cestě jako veskrze racionální člověk nalézám logiku, kterou potřebuju. Pokud se i vy zajímáte o alternativní směry v medicíně i jiných oblastech, asi o ní už lecco víte. A pokud ne, rozhodně stojí za to poodhalit, o co se vlastně jedná.

VIDEO: Podcast Maminka: Metoda Ludmily Mojžíšové pomáhá ženám otěhotnět

Mudrci z Indie už to věděli před tisíci lety, my na to znovu postupně přicházíme. Mysl a tělo jsou spojené nádoby a jedno bez druhého jednoduše nefunguje. Nebo alespoň ne tak, jak by mělo a mohlo. Právě to má někdy klasická medicína tendenci opomíjet. Ve vší pokorné úctě k ní, je bezesporu v mnoha ohledech nezastupitelná! Jsou ale situace, kdy je víc než žádoucí celostní přístup. A ten právě nabízí ájurvéda. Tisíce let stará věda o životě založená na přírodních zákonitostech, kterou můžeme úžasně využít i dnes. Třeba právě v případě, kdy se snažíme o miminko, nebo se na jeho příchod chceme připravit.

Tělo i duše ve znamení rovnováhy a harmonie

Cílem ájurvédy je nastolit rovnováhu a harmonii těla a mysli. Ájurvéda se pokouší najít a odstranit příčiny problémů, oproti moderní medicíně, která se zaměřuje převážně na příznaky nemocí. Jejím cílem je najít rovnováhu na fyzické, duchovní a duševní úrovni. K tomu se používá řada procedur a činností, jako je přizpůsobení jídelníčku, jóga, dechová cvičení, meditace nebo masáže.

Velkým nepřítelem je naopak v dnešní době tolik skloňovaný stres. „Ten může doslova vypnout hypofýzu, hormonální centrum mozku, které posílá první posly do vaječníků, aby došlo k ovulaci. Bylo prokázáno, že stres, trauma a úzkost ovlivňují míru plodnosti, jakož i kvalitu a kvantitu spermií a testosteronu,“ říká lektorka tantrické jógy a ájurvédy Kristýna Paulus (paulusyoga.cz). I díky ájurvédě se s ním můžete naučit lépe vyrovnávat.

Očista a tři fáze přípravy na početí

Příprava na početí miminka podle ájurvédy má tři fáze. „První je tříměsíční očistné období, po kterém následuje tříměsíční období rejuvenace. Vyvrcholením je početí,“ vysvětluje  lektorka s tím, že začátkem je vaše první opravdová a upřímná touha po založení nové rodiny. Krok, který pár vede k rodičovství a který přichází dlouho před početím. Tato touha slouží podle ájurvédy jako pozvání k nové duši.

„Existuje mnoho netradičních cest pro vytvoření rodiny, včetně darovaných vajíček a oplodnění in vitro nebo adopce, které si některé situace mohou vyžádat. I v takových případech je doporučeno následovat kroky platné pro přirozené početí, protože očištění a rejuvenace slouží také k duchovní a emoční přípravě, která je společná pro všechny cesty,“ doplňuje.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Co dělat v jednotlivých fázích při cestě k početí

Proč je důležitá tříměsíční očistu organismu, čemu se vyhýbat a jak jíst

Jak pracovat na vzájemném partnerském vztahu, abyste byli dle ájurvédy připraveni

Co znamená rejuvenace a jak na ni, tipy a rady od lektorky jógy a ájurvédy

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Zdraví, Než otěhotníte, Miminko, Zdraví žen, Premium, Plodnost, Jóga, Ovulace, Indie, očista, Početí, Plodné dny, ájurvéda, Procvičení, Masáž, Kristýna Paulus, Vztah, Ludmila Mojžíšová, Vzrůst, Počin, Zdraví na Heureka.cz