Maminka.czPsychika

Akční plán: Co dělat, aby vás na mateřské neskolil syndrom vyhoření?

len 3.  10.  2023
„Byla jsem taaak vtipná, když jsem si myslela, že jsem unavená, než jsem měla děti. FAKT VTIPNÁ!” říkala mi trpce do telefonu nevyspalá kamarádka. Její roční dcerka se několikrát za noc budí a syn sice nastoupil do školky (konečně!), ale rovnou domů přitáhl neštovice. Ano, s mateřstvím získají pojmy jako láska a obětování se zcela jiný rozměr. Stejně tak i únava, izolace a pocit, že váš život se ohýbá podle životů jiných, nejčastěji dětí, ale i partnera. Váš vlastní čas jde na vedlejší kolej. Jak se s tím popasovat? Odborníci mluví o tzv. child-life balance.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jestli vám child-life balance připomíná mnohokrát omílaný work-life balance, tak jste se vlastně trefili. Péče o dítě totiž často zcela nahradí a ve své náročnosti v mnohém i předčí předchozí pracovní zkušenosti. Není divu, že matky na mateřské či rodičovské dovolené patří mezi nejrizikovější skupiny (po manažerech a lidech v pomáhajících profesích) ohrožené syndromem vyhoření.

Proč je child-life balance důležitý?

 • Snižuje míru stresu.
 • Zlepšuje fyzičku i duševní zdraví.
 • Umožňuje žít víc v přítomnosti.
 • Zvyšuje kvalitu vztahů, k partnerovi i k dítěti.
 • Zlepšuje soustředění na danou činnost.
 • Rozšiřuje kreativní mysl – budete mít prostor i pro své pracovní nápady.
 • Umožňuje pečovat efektivněji.
 • Vnáší do života pocit štěstí a naplnění.

VIDEO: Psychické potíže po porodu - jak se projevují a co s nimi?

Lepší vyhoření předcházet než se s ním potýkat

Psychologové princip syndromu vyhoření obrazně přirovnávají k silně hořícímu ohni, který živí motivace a elán. V čase však postupně dochází k jeho dohořívání až uhasnutí, protože palivo jaksi došlo. Jedná se tedy vlastně o směs stresu, emocionální únavy, frustrace a vyčerpání, ke kterým dochází v důsledku toho, že sled určitých událostí týkajících se vztahu, životního stylu či zaměstnání nepřinesl očekávané výsledky. A nejinak tomu může být právě i v mateřství.

Vyhoření je samozřejmě lepší předcházet než se s ním potýkat. Předcházet neznamená v tomto případě antikoncepci, na tu už je trochu pozdě. Spíše máme na mysli soubor preventivních opatření, která vám pomohou tuto úžasnou, ale zátěžovou situaci, jakou mateřství bezpochyby také je, ustát v relativní psychické pohodě.

V rámci prevence je důležité rozpoznat svůj vlastní postoj k rodičovství. Můžete si klást otázky po smysluplnosti práce a ohledně toho, zda péče o dítě je vaším jediným cílem, smyslem a zájmem. Důležitá je také sociální opora osoby, které hrozí vyhoření, a to od rodiny, kolegů a přátel. Stejně jako existence zájmů a schopnosti aktivně i pasivně odpočívat. Hlavním klíčem k prevenci vyhoření je však hledat rovnováhu mezi péčí o dítě a péčí o sebe,“ vysvětluje koučka a mediátorka Helena Theunissen podstatu child-life balance. Zásadní je snaha o eliminaci dlouhodobého stresu, na jehož konci může číhat právě zmíněný burn-out.

Jak předcházet syndromu vyhoření podle Heleny Theunissen?

V první řadě si všímejte, zda vám něco takového nehrozí. Prostudujte si, co syndrom vyhoření je a jak se projevuje. 

Poznejte své zdroje. Uvědomte si, co vám dělá dobře, z jakých situací čerpáte energii, jak relaxujete a nabíráte sílu (dobrý spánek, pravidelné cvičení, setkání s přáteli, kvalitní strava, cestování, meditace, trávení času s rodinou nebo mimo ni). A tyto činnosti zařaďte do svého života. 

Mluvte otevřeně se svým okolím – partnerem, rodiči. Svěřte se jim, pokud péče o malé dítě a míra odpovědnosti začínají přesahovat vaše psychické i fyzické možnosti.

Domluvte si preventivní schůzku s psychologem či koučem, se kterým si svůj nabitý život proberete. Rozpoznáte, co a proč vám hrozí, a podniknete preventivní kroky směřující k tomu, aby se vám vyhoření v mateřství vyhnulo. 

Klepněte pro větší obrázek
Life koučka a partnerská mediátorka HELENA THEUNISSEN
www.helenatheunissen.cz

8 způsobů, jak nastolíte child-life balance

Možná už jen doutnáte... Zatáhněte za brzdu child-life balance! Tady jsou cesty, které podle Heleny Theunissen vedou k nastolení rovnováhy mezi potřebou být sama sebou a péčí o dítě:

 1. Všimněte si, jak se změnil váš život před a po narození dítěte. Na chvilku se v tom kolotoči zastavte a hledejte změny. Rozlište, co vás zcela vysiluje, ale i to, co vám tato životní změna přináší.
 2. Zmapujte, kolik času vám konkrétní činnost v péči o dítě zabírá. A přemýšlejte, kde můžete ubrat.
 3. Zanechte činností, které vám „žerou“ čas a energii. Nadbytečné uklízení, mít byt jako klícku, příprava náročných večeří, snaha o pracovní seberealizaci v mateřství, srovnávání se s ostatními formou sledování sociálních sítí apod. 
 4. Hledejte způsoby, jak si ulehčit život. Okna na umytí počkají, jídlo na vaření či k snědku vám doveze donášková služba.
 5. Hýbejte se. Využijte péče o malé tak, že uděláte něco prospěšného i pro své tělo a duši – jděte ven!
 6. Věnujte se pouze jedné činnosti. Kojíte? Tak prostě jen kojte, není třeba přemýšlet o plném prádelním koši či připravovat storíčko. Zkuste netříštit svou pozornost.
 7. Naučte se říkat, co potřebujete, a oslovit ty, kteří by vám pomoct mohli. Nestíháte vyzvednout děti? Požádejte o pomoc maminku. Máte pocit, že už nemůžete? Obraťte se na partnera, ať vás zastoupí. Požádejte kamarádky o tip na chůvu či poptejte se ve svém okolí, zda nemá někdo „hlídací babičku“ na půjčení. Ve své žádosti buďte konkrétní.
 8. Věnujte pozornost tomu, co vám chybí. Dlouho jste se neviděla s přáteli? Zorganizujte společnou večeři. Potřebujete osobní volno? Zajistěte si hlídání pro své ratolesti a jděte třeba do sauny.
Hledám hlídání pro dítě. Značka: Potřebuju voraz!

 

 

Témata: Mateřská a rodičovská dovolená, Mateřství, Praktické rady, Psychika, Rodičovství, Matka, Poporodní deprese, Práce na mateřské, neštovice, vyhoření, Únava, Zero, Syndrom vyhoření, Děti, Helena Theunissen, Akční plán, Láska