[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Jestli vám child-life balance připomíná mnohokrát omílaný work-life balance, tak jste se vlastně trefili. Péče o dítě totiž často zcela nahradí a ve své náročnosti v mnohém i předčí předchozí pracovní zkušenosti. Není divu, že matky na mateřské či rodičovské dovolené patří mezi nejrizikovější skupiny (po manažerech a lidech v pomáhajících profesích) ohrožené syndromem vyhoření.
Psychologové princip syndromu vyhoření obrazně přirovnávají k silně hořícímu ohni, který živí motivace a elán. V čase však postupně dochází k jeho dohořívání až uhasnutí, protože palivo jaksi došlo. Jedná se tedy vlastně o směs stresu, emocionální únavy, frustrace a vyčerpání, ke kterým dochází v důsledku toho, že sled určitých událostí týkajících se vztahu, životního stylu či zaměstnání nepřinesl očekávané výsledky. A nejinak tomu může být právě i v mateřství.
Vyhoření je samozřejmě lepší předcházet než se s ním potýkat. Předcházet neznamená v tomto případě antikoncepci, na tu už je trochu pozdě. Spíše máme na mysli soubor preventivních opatření, která vám pomohou tuto úžasnou, ale zátěžovou situaci, jakou mateřství bezpochyby také je, ustát v relativní psychické pohodě.
„V rámci prevence je důležité rozpoznat svůj vlastní postoj k rodičovství. Můžete si klást otázky po smysluplnosti práce a ohledně toho, zda péče o dítě je vaším jediným cílem, smyslem a zájmem. Důležitá je také sociální opora osoby, které hrozí vyhoření, a to od rodiny, kolegů a přátel. Stejně jako existence zájmů a schopnosti aktivně i pasivně odpočívat. Hlavním klíčem k prevenci vyhoření je však hledat rovnováhu mezi péčí o dítě a péčí o sebe,“ vysvětluje koučka a mediátorka Helena Theunissen podstatu child-life balance. Zásadní je snaha o eliminaci dlouhodobého stresu, na jehož konci může číhat právě zmíněný burn-out.
V první řadě si všímejte, zda vám něco takového nehrozí. Prostudujte si, co syndrom vyhoření je a jak se projevuje.
Poznejte své zdroje. Uvědomte si, co vám dělá dobře, z jakých situací čerpáte energii, jak relaxujete a nabíráte sílu (dobrý spánek, pravidelné cvičení, setkání s přáteli, kvalitní strava, cestování, meditace, trávení času s rodinou nebo mimo ni). A tyto činnosti zařaďte do svého života.
Mluvte otevřeně se svým okolím – partnerem, rodiči. Svěřte se jim, pokud péče o malé dítě a míra odpovědnosti začínají přesahovat vaše psychické i fyzické možnosti.
Domluvte si preventivní schůzku s psychologem či koučem, se kterým si svůj nabitý život proberete. Rozpoznáte, co a proč vám hrozí, a podniknete preventivní kroky směřující k tomu, aby se vám vyhoření v mateřství vyhnulo.
Možná už jen doutnáte... Zatáhněte za brzdu child-life balance! Tady jsou cesty, které podle Heleny Theunissen vedou k nastolení rovnováhy mezi potřebou být sama sebou a péčí o dítě: