[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Blog Akčnírodiče.cz vznikl jako odpověď na otázky kamarádů, jak zvládám výlety s břichem, zda jde ta či ona trasa projet s kočárkem nebo jaké používáme vybavení. Ale také jako odpověď na nedostatek informací. Před sedmi lety bylo docela těžké najít jakoukoli informaci, kam na výlet s kočárkem nebo jak cestovat s dětmi. "Akční život" s dětmi ještě nebyl „in“ jako dnes a každý výlet byl tak trošku pokus-omyl. A protože mě samotné to nebylo příjemné, řekla jsem si, že to chci změnit, a začali jsme tímto způsobem sdílet triky, nápady a tipy na výlety. A obsah se začal líbit natolik, že ho dnes čtou tisíce (nejen) rodičů. Nejoblíbenější jsou itineráře na dovolené s dětmi a databáze výletů nejen pro kočárky. Své čtenáře si našla i knížka Akční rodiče od A do Z a také Kronika zážitků – což je on-line aplikace, která je podle mě tím nejjednodušším způsobem ukládání zážitků nejen s vašimi dětmi. A co je náš cíl? Motivovat ostatní rodiče, dodat jim odvahu k cestování s dětmi a inspirovat je k výletům.
VIDEO: Tipy na zářijové výlety
Se starší dcerou jsme byli opatrnější. S tou jsme zpočátku jezdili hlavně po České republice. V zahraničí jsme byli poprvé, když jí byl necelý rok, na přechodu slovenských Roháčů a na roadtripu po Slovinsku. To mladší dcera, ta byla již ve čtrnácti dnech na Sněžce a v šesti měsících s námi letěla na tříměsíční cestu po Asii.
Zobrazit příspěvek na Instagramu Příspěvek sdílený Martina | Cestování a výlety s dětmi (@akcnirodice)
Příspěvek sdílený Martina | Cestování a výlety s dětmi (@akcnirodice)
Každý z nás má vysněné destinace, ale často se řídíme tím, kam jsou levné letenky. V případě kratších dovolených koukáme na počasí. Na "blacklistu" máme země, kde se objevuje malárie, a země s vysokou kriminalitou. Všeobecně nás ale hodně lákají místa tzv. „nezkažená globalizací". Lokality, které se za pár let změní a postupně ztratí svou autentičnost, jako třeba Thajsko.
Krizí bylo, je a bude spousta. Tím, jak moc neplánujeme, problémy jsou na denním pořádku. Ale nikdy nebylo tak zle, abychom prohlásili, že už dlouho nikam nepojedeme. Ale je pravda, že jsou často cesty, ze kterých se vracíme ve stavu, kdy potřebujeme další dovolenou. Jako letos v Itálii. Dceři se tam rozjela rýma, která se rozšířila na zánět středního ucha. Já dostala třetí den chřipku, do toho jsem spadla z kola a narazila si ruku a žebra. Všude byla hejna tygřích komárů, takže jsme byli všichni poštípaní. Výsledek? Ukňourané děti. Byl to hodně náročný týden a rozhodně ne dovolená!
S dětmi se hodně snažíme jezdit po České republice – tu milujeme! Moc rádi máme roadtripy po Evropě, kdy zabalíme kola, stan, loď a zastavíme, kde chceme. Líbilo se nám ve Slovinsku v horách, rádi jezdíme do Rakouska, Itálie. Letos jsme okusili hory ve Francii a bylo to úplně super! Ze vzdálenějších destinací jsme s holčičkami byli v Thajsku, projeli jsme celý Vietnam, Srí Lanku a loni karibské ostrovy Martinique, Dominikánskou republiku a Guadeloupe.
Nejdéle jsme byli pryč čtvrt roku. Barborce bylo tenkrát 6 měsíců a Terezce 2,5 roku. Vzali jsme s sebou babičky a dědečka a odjeli s nimi do Asie. Společně jsme za měsíc procestovali Thajsko. Poté jsme rodiče poslali domů a sami s dětmi si během následujících dvou měsíců projeli Vietnam. V podobném rytmu jsme byli loni i v Karibiku. 2,5 týdne s prarodiči na ostrově Martinique a poté 2 týdny spolu na karibských ostrovech. Dlouhou dobu jsme strávili i v Chorvatsku, kde jsme v době covidu žili a cestovali téměř půl roku.
Michal má to štěstí, že si na delší dovolené může v práci domluvit neplacené volno. V době covidu mohl v Chorvatsku pracovat vzdáleně z apartmánu od moře.
My řešíme trable skoro pořád. Z posledních dobrodružství mě napadají zabouchnuté klíčky a mobily v autě v zahraničním kempu, vybitá autobaterie večer v horách na opuštěném parkovišti či kola sražená ze střechy auta. V noci při zimním stanování pod Sněžkou nám uletěl pronajatý stan a omylem jsme v noci vlezli k někomu jinému. V Karibiku nám zase v džungli pršelo tak, že se z cesty stal rozvodněný potok a my na vlastní kůži pochopili význam slov deštný prales. V Himálaji zas nemohlo kvůli počasí tři dny přistát naše letadlo, tak jsme jeli do Dillí přes horskou silnici smrti vojenskou cisternou na naftu – nejhorší zážitek mého života, naštěstí ještě bez dětí! Ale i tyto zážitky k cestování patří, všechny nás zocelují, a nakonec na ně rádi vzpomínáme.
Přestože to na našem blogu a sociálních sítích vypadá, že jsme pořád hrozně moc akční a plní energie, i my na cestách odpočíváme. Střídáme dny, kdy jsme v horách, na kolech, a dny, kdy jen tak ležíme u vody. Plánujeme dny podle nás a dny podle holčiček. Dnes už hodně pomáhá, že máme holky větší, na chvíli se zabaví a my můžeme odpočívat. A když je nejhůř, zachrání to mobil s pohádkou nebo nějakou hrou.
Tohle je velmi individuální. Co se týče zemí, nikde jsme se nesetkali s tím, že by vůči nám byli místní chladní. Naopak, děti spojují a často otevírají dveře k rychlejšímu seznámení i k řešení problémů.
My většinou skončíme plánování tím, že stanovíme datum odjezdu a příjezdu, koupíme letenky, určíme destinaci a zabookujeme ubytování na první dvě až tři noci. Vše ostatní většinou řešíme až za pochodu na místě. Podle počasí, nálady, zdraví a doporučení místních.
Aktuálně nic většího naplánujeme, protože máme doma prvňáčka a já se začala věnovat novému projektu. Ale je mi jasné, že nám bude Česká republika brzy malá a zase něco vymyslíme.
Babí léto je nádherné všude. V Česku určitě doporučujeme Voděradské bučiny, Jizerské hory, pláně v Krušných horách nebo Novohradské hory. Tam je to na podzim prostě nádherné! Podzim je ale také ideálním časem na návštěvu míst, která jsou během prázdnin plná turistů. Rádi v této době navštěvujeme různé národní parky či jiná – přes léto přelidněná – přírodní místa v České republice i v zahraničí. Taková Plitvická jezera nebo park Krka v Chorvatsku mají v barvách podzimu, bez davů turistů a s polovičním vstupným nezaměnitelné kouzlo.
Martinu i Michala můžete potkat osobně na různých akcích, cestovatelských festivalech, komentovaných promítáních či na diskusích. Martina je také lektorkou, se kterou si můžete domluvit individuální kurz nebo popovídání si na téma akčního života s dětmi. Pro více informací je sledujte na Instagramu @akcnirodice nebo na jejich webu.