Maminka.czSamoživitelky

Alarmující trend: Matek samoživitelek rapidně přibývá. Problémem je i pay gap

inf vas 7.  6.  2024
Jsme v roce 2024 a ženy stále bojují s předsudky a nerovnostmi. Rodičů samoživitelů skokově přibývá a třetinu trápí finanční problémy a nemožnost získat stabilní práci. Toto a další ožehavá témata se probírala v rámci konference Ženy zítřka.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

V roce 2019 bylo v České republice 165 tisíc samoživitelů, z toho 90 % žen. V roce 2023 toto číslo rapidně narostlo a rodičů samoživitelů je přes 210 tisíc. Ti se starají o více než 336 tisíc dětí.

Třetina matek samoživitelek měsíční příjem do 10 000 Kč a jsou ohrožené možností získat stabilní práci. Riziko chudoby v rodinách samoživitelů je třikrát vyšší než riziko chudoby v celkové populaci a čtyřikrát vyšší než riziko chudoby v rodinách s oběma rodiči. 

VIDEO: Rodičovský příspěvek a změny pro rok 2024

Rozdíl mezi ohodnocením mužů a žen

Dvě třetiny rodin mají problém vyjít s příjmem a mnohdy si nemůžou dovolit přijít o vyšší příjem, který ve většině případů zastává muž. Tím automaticky nastupuje na rodičovskou dovolenou žena a s prvním dítětem se nůžky pay gap (průměrný rozdíl mezi platovým ohodnocením pracujících žen a mužů) rozšiřují a už nikdy se nevrátí zpátky.

"Pay gap je celospolečenský problém, který by měl řešit stát,” řekla Klára Šimáčková Laurenčíková, zmocněnkyně Vlády ČR pro lidská práva.  „Rozdíl mezi ohodnocením mužů a žen je 8000 Kč a celkově tento problém startuje již v útlém věku, kdy naše děti vyrůstají a jsou odmalička směrovány podle genderových stereotypů,” pokračovala. 

„Je to takový začarovaný kruh, příčiny a dopady pay gap se navzájem živí a největší pay gap je ve věkové kategorii 29 až 45 let, tedy v rodinách s dětmi,” konstatovala ekonomka Alžběta Mangarella. Je to komplexnější problém, který je potřeba ve společnosti začít vnímat jinak. Česká republika navíc v posledních letech ztrácí pozici v mezinárodním srovnání indexu rovnosti žen a mužů. Dopady pay gap však mohou být velmi rozsáhlé a mohou zasahovat až do partnerství a zborcení vztahů.

Nejtěžší je uhlídat rovnováhu mezi prací a odpočinkem, říká samoživitelka na volné noze

O těchto a dalších tématech se hovořilo 24. května na konferenci  Ženy zítřka, kterou organizovala nezisková organizace M.arter. Účastníci si odnesli praktické rady a inspirativní příběhy, jak se připravit na rodičovství a jak ho zvládnout z pohledu kariéry, dlouhodobého finančního plánování i funkční "kotvy" do partnerství. 

"Proč jsme takovou konferenci pořádali? Protože jsou ženy, matky i rodiče frustrovaní a je třeba změna. Těmi ženami zítřka totiž nejsme my, ale naše dcery. A naši synové jsou jejich partnery. Aby se však tak skutečně stalo, je třeba si rozdíly a problémy ve společnosti zvědomit, přiznat a hledat konkrétní řešení, co a jak s tím. Přesně proto vznikla nová platforma  na řešení otázek a ožehavých témat, kterých se v M.arter nebojíme,” vysvětlila Andrea Bohačíková, CEO a zakladatelka M.arter. Cítíte, že jsou to témata, která vás zajímají? Stále je možné zakoupit záznam z konference. Samoživitelé a samoživitelky mají záznam zdarma.

Sama s dětmi: Kde žádat o pomoc a na jaké příspěvky máte nárok? Poradíme vám
Témata: Rodina, Kariéra, Rodiče, Peníze, pomoc, Samoživitelky, Peníze a kariéra, žena, Samoživitelka, Andrea Bohačíková, Gap, Matka, Trend, Česká republika, Konference, Zítřek, Organizace, Alžběta Mangarella, Samoživitel