Maminka.czJen pro maminku

Alena: Jen těžko zvládám svého raubíře. Přesto chci další dítě

"Honzíkovi budou v listopadu tři roky," vypráví Alena. "Nechci s druhým dítětem čekat déle, i když většina mých 'kamarádek' to moc nechápe a za mými zády si ťuká na čelo, tím jsem si jistá. Nejsem totiž tradiční matka v českém smyslu slova. Ale proč bych kvůli tomu měla být odsouzena k výchově jedináčka?
29. 5. 2013
Alena: Jen těžko zvládám svého raubíře. Přesto chci další dítě

Jsou na vině chůvy?

Pravda je, že na tom nejsme moc dobře finančně. Přítel samozřejmě pracuje, ale máme hypotéku a splácíme ještě dalších pár půjček, takže se musíme ohánět oba. Já dělám na živnosťák, klienty si sháním sama, a když se to povede, pracuju třeba i pět dní v týdnu. Honzíka dávám hlídat. Mám dvě chůvy, které tak různě střídám. K oběma z nich mám výhrady, ale dostala jsem na ně doporučení od známých, kterým také hlídají děti, a jedna z nich je dokonce učitelka v mateřské školce, takže zas tak špatné asi být nemůžou. I když... mám podezření, že většina problémů, co mám s Honzíkem, pramení z jejich vlivu.

Naprosto rozdílné zkušenosti

Radka, jedna ze zmíněných slečen na hlídání, mi pokaždé tvrdí, jak s ní je Honzík hodný, jak chodí způsobně po ulici za ruku (i když jí pokaždé kladu na srdce, ať s ním po ulici jezdí jedině v kočáru!) a jak si na pískovišti hezky hraje s ostatními dětmi. Podezřívám ji ale, že si to vymýšlí, protože se mnou se Honzík chová naprosto jinak.

Jak vypadá moje realita

Jít s ním po ulici jen tak za ruku je na psychiatra, jelikož se v ten nejmíň očekávaný okamžik člověku klidně vytrhne a skočí mezi auta do silnice. Už mi to udělal snad čtyřikrát. Pokaždé dostal na zadek a strašně vyhubováno, ale vždycky to zatím udělal znova. Naposled včera. Přijde mi, že to snad dělá naschvál. A takhle scéní i kvůli dalším věcem. Třeba pokaždé, když jsme spolu na pískovišti, hází písek na ostatní děti nebo je aspoň bouchá lopatkou do hlavy. A opět, vždycky ho vyhubuju, že se to nesmí, a plácnu přes ruku, když nepřestává, ale ještě snad nikdy jsme neodešli z pískoviště bez incidentu.

Porozumění nenacházím

Proto mi přijde tak neuvěřitelné, když slyším od Honzíkových chův samé ódy na to, jak se skvěle chová a jak je poslušný. Vím totiž, že není. Myslím, že se jen snaží zakrýt fakt, že ho samy nic neučí, nevychovávají ho a tím ho vlastně kazí. Většina mých kamarádek to moc nechápe. Buďto mají hodné holčičky, nebo kluky, ale ne takové raubíře a ještě jsou celé dny s nimi a můžou na ně výchovně působit.

I přesto chci další dítě

Jsem trochu v takovém bludném kruhu. V určitých situacích nezvládám vlastní dítě, ale s lidmi, se kterými bych to potřebovala řešit (s Honzíkovými chůvami), to řešit nemůžu, protože mi tvrdí, že není co řešit. A do toho bych chtěla další dítě. Ano. Myslím, že momentální problémy s Honzíkem a jeho chováním se musí vidět v širším kontextu. Za deset let už se jim zasmějeme a to i spolu s Honzíkovým mladším bráškou nebo sestřičkou.

Bohužel jsem zřejmě jediná, kdo je schopný tenhle širší obrázek vidět. Trochu mě už unavuje to všem vysvětlovat a čelit jejich překvapení, když se zmíním o druhém dítěti, ale kvůli tomu svoje plány přece nezměním. Já taky nikoho nesoudím a vadí mi, že někteří lidé jsou velmi pohotoví při dělání si úsudku o mě. Bohužel."

Témata: Jen pro maminku, Děti, Alena
Mohlo by vás zajímat
Oprašte tradici vánočních přání. Vyrobte si je sami, třeba z knoflíků
Chřipková sezóna v těhotenství. Jak ji zvládnout bez úhony a na co si dát pozor?
Nádherné adventní věnce. Inspirujte se nápady pro rok 2017
Zvládla jsem operaci apendixu v těhotenství

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu