Maminka.czDěti a mateřství

Alena: Rozhodla jsem se nekojit

22. 12. 2013
Alena: Rozhodla jsem se nekojit
„Naprosto jsem netušila, kolik vášní mé OSOBNÍ rozhodnutí vyvolá. Neměla jsem ponětí, kolik odborníků na laktaci běhá po světě, a že rozhodnutí NEKOJIT mě automaticky pasuje do role špatné a sobecké matky.“

Alena je velmi energická dáma, výborná tlumočnice a nadmíru akční osoba, která vzhledem ke své práci velmi často (a ráda) cestuje. Zcela otevřeně přiznává, že prací žije a miluje svůj velmi „nerytmický“ životní styl. Partner Aleny také překládá, ale pracuje převážně z domova, Aleniny hektické odjezdy a návraty mu nevadí, spíše naopak – je introvert a vztahu malé „pauzy“ prospívají. Když Alena otěhotněla, kromě mnoha jiných plánů se z praktických i velmi osobních důvodů rozhodla, že nebude kojit. S péčí o miminko se budou s partnerem, který se na potomka moc těší, dělit rovným dílem, což by v případě kojení šlo jen obtížně.

Navíc má Alena ke kojení opravdový fyzický odpor. O tomto tématu se nerada baví, zvláště v dnešní laktačně-přátelské době, kdy takové konstatování vyzní hůř, než sprosté slovo. Jenže Alena je ke svému štěstí konzistentní a pevná osobnost, vysvětlila mi, že se zná; „balvan“ do kopce tlačila ve svém dobrodružném životě už mockrát, a tak ví, kolik energie by jí překonávání sama sebe stálo. Tuto energii prý raději věnuje miminku. Jenže silná Alena nevěděla, kolik naznačovaného i otevřeného opovržení ji čeká…

U gynekologa

Alena je detailista, a tak své rozhodnutí konzultovala na začátku třetího trimestru s gynekologem. Čekala rady, jak ukončit laktaci a vyhnout komplikacím. Čekala předepsání léků na její zastavení. Čekala profesionální respekt k osobnímu rozhodnutí dospělého člověka. Dočkala se zvednutého obočí, hlasitého vzdychu a protáhlého obličeje sestry i nevyžádané přednášky o imunitě dítěte od mladičkého pana doktora.

Domů si nenesla ani rady, ani předpis na léky, ale číslo na laktační poradnu a několik letáků. Letáky udělaly čest svému jménu a letěly do koše, naopak laktační poradkyni svérázná Alena zavolala a požádala o radu, jak postupovat v případě, že kojit nechce. Kupodivu jí empatická poradkyně nabídla schůzku s tím, že jí slibuje, že ji nebude „zpracovávat“. A opravdu to neudělala! Vyslechla důvody – ty praktické i ty velmi intimní a Aleně kupodivu doporučila, ať se nedá k ničemu zmanipulovat. Prý by se v jejím případě během „násilné“ laktace v citlivém období šestinedělí obávala psychických problémů.

V porodnici

„Ještě bych vás chtěla raději upozornit, že své dítě nechci z osobních důvodů kojit,“ upozornila Alena lékařku, která ji přijímala do porodnice. „Prosím?“ zeptala se provokativně dáma v bílém plášti a asistující sestřička zamrzla v pohybu. Alena jí vše asertivně zopakovala a navíc doplnila, že umělé mléko má zakoupené a postup zástavy laktace konzultovala s laktační poradkyní. Vše musela v porodnici opakovat ještě několikrát, od primáře po paní uklízečku, která se rozhodla Alenu udolat argumenty „ženy z lidu“. Zatímco se ostatní maminky po porodu potýkaly s kojením, ona se potýkala s neustálým přesvědčováním a štiplavými poznámkami.

Co na to rodina…

Nebýt mírného a diplomaticky velice nadaného manžela, asi by v klidu nerozdýchala laktační agitaci své maminky, a světe div se, i tchána. Z toho se vyklubal zapálený laktační aktivista a odborník na mateřské mléko. Neúnavně ji nosil letáky, knihy, vystřižené články, jako kdyby byl za to placený. V podobném duchu se nesly i návštěvy u pediatričky, kterou Alena značně dráždila nejen svým rozhodnutím, ale z nějakého důvodu i celou svou bytostí.

A právě pediatrička byla jediným zdravotnickým pracovníkem, který ve svém laktačním boji neumdléval. Přestože už Alena několik týdnů kojit nemohla, stále si neodpouštěla přednášky o nenahraditelnosti mateřského mléka a miminku prorokovala řadu zdravotních problémů. Pediatrička byla nakonec jediným zdravotníkem, kterého asertivní Alena po dvou měsících změnila.

Speciální číslo pro táty a mámy
Témata: Děti, Zdravotnický pracovník, Osobní důvod, Citlivé období, Alena

Mohlo by vás zajímat
Fejeton Marie Doležalové: Tady můžu s klidem říkat MY, kašlík a prdíky
Do postele a spát! Naučte děti usínat samotné a bez pláče. Jak na to?
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Tak dlouho jsem omlouvala manželovy nevěry, až jsem se zhroutila
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
Mámy jsou na sebe zlé, vyslechla jsem si tolik urážek, říká Gabriela Lašková
Jakub dceru rozmazluje, tak jsem to zakázala, říká Agáta Prachařová
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
To je ale bříško! Takhle vypadá těhotenství s trojčaty týden po týdnu

Horoskopy

Ryby Okořeňte si den romantickou večeří. Možná tím zvednete svému naštvanému protějšku náladu. Jeho…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Adriana, Adrián, Adriena

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu