Maminka.czAlergie

Jak si poradit s jarními alergiemi? Poznáte je nejen podle rýmy a kýchání

Simona Procházková 12.  4.  2022
Jaro je tu, a pokud také trpíte alergií, radost z kvetoucích stromů a květin nejspíš s ostatními nesdílíte. Pylová sezóna začala, kromě pylů vás ale zároveň mohou potrápit alergie na roztoče, prach nebo plísně. Jak se všudypřítomným alergenům bránit?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Alergie je přehnaná reakce organismu na látky, se kterými se běžně setkáváme a na které zdravý jedinec nereaguje a jsou pro něj zcela neškodné. Tyto látky se nazývají alergeny a obvykle se jedná o bílkoviny rostlinného nebo živočišného původu. Spektrum projevů alergických reakcí je různé, od rýmy a ucpaného nosu, nepříjemné únavy, vyrážek a jiných kožních alergických projevů, slzení a pálení očí, alergického zánětu očních spojivek až po život ohrožující anafylaktický šok.

VIDEO: Podcast Maminka - Alergie na pyl

Je to rýma nebo alergie?

Rozeznat klasickou rýmu od alergické reakce může být někdy oříšek. Příznaky se mohou překrývat s příznaky virózy nebo nachlazení. Typická pro alergii je vodnatá rýma, kýchání, svědění v ústech na horním patře a pálení očí. Hlavním rozeznávacím znakem je sezónnost a četnost výskytu příznaků. „Pokud vás příznaky potkají, zamyslete se, zda vás trápí celý den, spíše venku či v místnostech, po pohlazení domácího mazlíčka nebo po jídle,“ radí PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren Benu.

Domácí léčba nestačí, obraťte se na alergologa

Návštěva alergologa je na místě v každém případě, když si nejste jisti, proč dané příznaky pociťujete. „Projevy různých alergií není dobré podceňovat, jelikož se mohou snadno rozvinout i v závažnější onemocnění,“ varuje Ivana Lánová a pokračuje: „Neléčená alergie oslabuje imunitní systém, postupně se rozšiřuje a vede až k chronickým zánětům. Může tak vzniknout například chronická senná rýma či dokonce průduškové astma.“

Pokud pociťujete jen mírné příznaky, je možné tlumit je svépomocí pomocí úlevových léků, takzvaných antihistaminik. S výběrem volně prodejných antihistaminik ve formě nosních sprejů, očních kapek či tablet vám poradí přímo v lékárně, přesto odborníci doporučují navštívit lékaře i v případě pouze mírných příznaků alergie. Vyšetření pomůže odhalit přesné alergeny a lékař pak doporučí dávkování léků.

Poprvé s dítětem na alergologii: co vás čeká při první návštěvě a kdy je na čase tam vyrazit?

Alergii odhalí kožní rychlotest nebo odběr krve

Alergolog zjistí konkrétní alergeny buď z vpichového kožního rychlotestu, nebo díky laboratornímu vyšetření z krve. Vlivů na rozvoj alergie existuje celá řada. Z velké části jde o genetické predispozice, k dalším faktorům však patří i znečištěné ovzduší, stres, časté užívání antibiotik, či přílišný důraz na osobní hygienu. „Ke specialistovi by pacient měl docházet pravidelně a měl by ho informovat o jakémkoli výkyvu příznaků. Úprava medikace vám totiž může výrazně ulevit,“ doporučuje Ivana Lánová.

Nejvhodnější doba k testování alergií je od podzimu do časného jara, tedy po skončení, nebo před začátkem pylové sezóny. Před testem je totiž nutné, abyste neužívali antihistaminika, což by mohlo výsledky ovlivnit. „Pokud jste na sobě pozorovali příznaky, které po nějaké době 'bez příčiny' odezněly, je velmi pravděpodobné, že skončilo období vašeho alergenu. Je tedy vhodná doba pro objednání se ke specialistovi na vyšetření,“ doporučuje Ivana Lánová.

Jak se dá alergie léčit? A existuje prevence?

Dosud se nepodařilo najít ověřený způsob, jak alergii zcela vyléčit. Pomocí vhodně nastavené medikace se však dají alergické projevy výrazně zmírnit, aby znepříjemňovaly život co nejméně. Současná léčba je založena na vyhýbání se spouštěčům, preventivních opatřeních a tlumení příznaků pomocí léků. Léčbu lze rozdělit na léčbu alergického zánětu (protizánětlivou), symptomatickou (úlevovou), specifickou alergenovou imunoterapii a biologickou léčbu. Jako podpůrnou léčbu je možné rovněž použít léčivé přípravky s obsahem kalcia. „Specifická alergenová imunoterapie spočívá v podávání postupně se zvyšující dávky alergenu pod lékařským dohledem,“ vysvětluje PharmDr. Lánová a dodává: „Pokud je léčba úspěšná, imunitní systém alergika se naučí alergen tolerovat a téměř vůbec na něj nereaguje.“ Imunoterapie může trvat měsíce nebo dokonce i roky.

Pylová alergie: Je vaše dítě alergik? Víme, jak to poznáte a čím mu ulevit

Alergická reakce vás může překvapit kdykoli během života, úplně zabránit jejímu vzniku nedokážeme. Riziko ale můžete alespoň minimalizovat. Hlavní prevencí je vyhýbání se alergenům, což může být v mnoha případech obtížné, především v případě alergenů zevního prostředí. Pokud se to však podaří, obtíže u alergiků jsou obvykle minimální.

Tipy, jak omezit kontakt s alergeny a zabránit vzniku alergické reakce:

  • využívejte pylový kalendář či předpověď, např. pylové informační služby (existuje také mobilní aplikace Pyly)
  • mějte zavřená okna či na ně nainstalujte protipylové sítě, větrejte v noci, v ranních hodinách či po dešti, kdy je intenzita pylu v ovzduší nižší
  • používejte sluneční brýle a pokrývku hlavy, abyste minimalizovali přímé působení polétavého pylu
  • po příchodu domů z venku se osprchujte, důkladně propláchněte oči, převlečte se do čistého oblečení, protože pyly si přinášíte domů na oblečení, pokožce a vlasech
  • v ložnici nenechávejte oblečení, které jste měli přes den venku na sobě
  • provádějte výplachy nosu – můžete použít mořské vody, které odstraní pyly a na sliznici vytvoří ochranný film
  • používejte bariérové masti, které se nanášejí na okolí nosních dírek a pod obočí a fungují jako filtr alergenů, které se tak nedostanou na sliznice
  • v pylové sezóně dbejte na častější praní oblečení, oblečení sušte uvnitř, nikoli venku na zahradě
  • eliminujte v domácnosti lapače prachu, které mohou zachytávat pyly (koberce, závěsy, plyšové hračky, dekorační polštáře apod.)
  • můžete si domů pořídit zvlhčovač nebo čističku vzduchu s HEPA filtrem, který odstraňuje škodliviny (pyly, roztoče, viry, plísně)

Alergie a oči: pálení, slzení i zánět spojivek

Zánět spojivek je nejčastějším očním příznakem alergie a objevuje se přibližně u 40% všech pacientů, kteří trpí sezónní alergií. Kromě toho mezi nejčastější příznaky a symptomy patří svědění a slzení očí, světloplachost, suché oči, pocit cizího tělesa v oku, řezání a zarudnutí očí, oteklé spojivky a oční víčka či slepené oči po ránu.  

Oční alergie je nejčastěji spojena se sennou rýmou neboli pylovou alergií. Zbavit se nepříjemných projevů nebo očím alespoň ulevit jde hned několika způsoby. „Důležité je zamezit kontaktu očí s alergenem. Například při alergii na pyl mohou pomoci přiléhavé sluneční brýle, které udrží část alergenu mimo oči. Také je dobré podrážděné oči vypláchnout studenou vodou. Akutní příznaky pomohou zmírnit oční kapky s obsahem antihistaminik a látek, které zmírňují zarudnutí a otok. Na oteklá víčka příznivě působí studený obklad,“ radí MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Astma až u poloviny dětí odezní, říká lékař. Vysvětlí také, na co dávat pozor

Lékařem předepsané oční kapky nebo léky v naprosté většině případů nepříjemné příznaky minimálně výrazně utlumí, pokud je zcela neodstraní. „Dlouhodobě neléčená oční alergie může vést k vážným komplikacím, kdy alergický zánět postihne i rohovku. To dokonce může způsobit závažné postižení oka i s trvalými následky na kvalitě zraku,“ varuje Pavel Stodůlka.

Při běžné alergii podle něj fatální poškození zraku nehrozí. Pokud ale – i přes léčbu antihistaminiky – přetrvává pálení či řezání očí, je lepší navštívit specializovaného očního lékaře. „Při dlouhodobém používání kapek s konzervačními látkami existuje riziko zvýšené suchosti očí a poškození očního povrchu. V indikovaných případech je možné doplnit terapii o umělé slzy a slabé kortikoidy. Až do odeznění potíží se doporučuje nepoužívat kontaktní čočky,“ doplňuje Pavel Stodůlka.

„Při příchodu domů je vhodné oči důkladně propláchnout, ale ideální je osprchovat se celý a nejlépe i vyměnit oblečení. Pokud jezdíte autem, neměli byste šetřit na kvalitních pylových filtrech a jejich časté údržbě,“ uvádí MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha. 

Témata: Alergie, Děti, Zdraví, Imunita, Nemoci, Zdraví žen, Astma, Kašel, anafylaktický šok, Zvlhčovač, Vuch, medikace, kýč, SMART, Roztoč, Lucie Valešová, Příznaky, Gemini, Plíseň, Alergeny, Léčba, Oblečení, Kontaktní čočky, Pavel Stodůlka, Studený, Zdraví na Heureka.cz

Video