Maminka.czZdraví

Alergie? Riziko jejího vzniku u Vašeho děťátka můžete ovlivnit!

Komerční článek
16. 5. 2011
Alergie? Riziko jejího vzniku u Vašeho děťátka můžete ovlivnit!
Mnoho rodičů řeší alergii u svých dětí až ve chvíli, kdy se projeví. Nepodceňujte riziko jejího vzniku a sami si ho spočítejte.

Výskyt alergických onemocnění u dětí se v České republice mezi lety 1996 a 2006 minimálně zdvojnásobil.xx

Navzdory tomuto faktu rodiče často riziko jejich vzniku podceňují a řeší problém až ve chvíli, kdy se alergie u dítěte projeví. Děti, u kterých se potravinová alergie projeví v kojeneckém věku, mají 50% pravděpodobnost, že budou mít astma již ve svých osmi letech.

Nejsilnějším faktorem ovlivňujícím riziko vzniku alergie jsou dědičné předpoklady, ale i životní prostředí a vystavování se venkovním vlivům (strava, prach, pyl...) a neustálé zátěži (stres). Nejčastějším antigenem x , se kterým se kojenci setkávají, je bílkovina kravského mléka. Nejvhodnější prevencí styku dítěte s bílkovinou kravského mléka je samozřejmě kojení. Pokud však děťátko není z jakéhokoli důvodu kojeno, je třeba zvolit vhodné kojenecké mléko. Jak se ale správně rozhodnout?

Základem je alergologická rodinná anamnéza x, kterou by měl Váš pediatr zjistit již při Vaší první návštěvě. Orientačně si však riziko vzniku alergie u svého děťátka můžete spočítat i sami prostřednictvím kalkulačky rizika alergie na www.nutrilon.cz.

Stačí zodpovědět čtyři jednoduché otázky a zjistíte, jak pro děťátko zvolit tu správnou výživu. Obecně platí, že pro děti s nízkým rizikem alergie (tj. max. 15 %) je vhodná standardní řada kojeneckých mlék.

Pokud Vám vychází vyšší riziko, doporučuje se užívat výhradně mléčnou stravu s upravenou (částečně hydrolyzovanou x) bílkovinou kravského mléka(tzv. HA mléka). Rozhodující pro správnou odpověď střevní imunity a pro nasazení upravené mléčné výživy se jeví především první půlrok dítěte, pochopitelně za předpokladu, že dítě nemůže být plně kojeno.

Pokud Vám tedy v kalkulačce vychází zvýšené riziko alergie (více než 25 %), rozhodně nepodceňujte tuto skutečnost a udělejte pro své děťátko maximum. Využijte možností, které trh nabízí. Od června můžete v lékárnách nalézt i speciální mléčnou HA kaši pro období zavádění příkrmů.

Správná péče v kojeneckém věku se vyplatí, tak neváhejte věnovat tři minuty kalkulačce rizika alergie svého dítěte.

MUDr. Martin Fuchs

pediatr, dětský alergolog, Imunologická a alergologická ambulance IMMUNOFLOW


x Slovníček:
Antigen je jinak neškodná látka (obvykle bílkovinné povahy), kterou by tělo mohlo považovat za rizikovou. Pokud se tak stane a tělo na ni zareaguje alergickým projevem (kašel, rýma, astma, kožní projevy…), jedná se pak již o alergen.
Alergologická anamnéza je metoda, která na základě výskytu alergií u rodičů spočítá pravděpodobnost výskytu alergie u dítěte.
Alergie v rodině: alergii má nebo měl jeden nebo oba rodiče dítěte, případně sourozenec.
Hydrolyzovaná bílkovina kravského mléka je bílkovina kravského mléka zpracovaná tak, že snižuje riziko vzniku alergických reakcí. Pokud se alergie na bílkovinu kravského mléka u dítěte již projeví, je třeba ve spolupráci s pediatrem vyměnit HA kojenecké mléko za speciální kojenecké mléko s významně redukovanou alergenicitou mléčné bílkoviny – tzv. intenzivně hydrolyzovanou.

xx Systém monitorování zdravotního stavu obyvatelstva ČR ve vztahu k životnímu prostředí, Souhrnná zpráva za rok 2007, SZÚ Praha 2008.

Témata: Zdraví

Mohlo by vás zajímat
Manžel začal hodně pít. Vadí mi, že to odnášejí děti. Co mám dělat?
Smí rodič líbat dítě na ústa? Mate ho tím a dráždí, tvrdí někteří odborníci
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Jakub dceru rozmazluje, tak jsem to zakázala, říká Agáta Prachařová
To je ale bříško! Takhle vypadá těhotenství s trojčaty týden po týdnu
Tři tipy, aby vás děti poslouchaly. Mluvte pozitivně a použijte humor
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Největší rodičovské chyby při psaní domácích úkolů. Čeho se vyvarovat?
Tohle je přesné! Nejšílenější momenty, které zažíváme s dětmi na mateřské

Horoskopy

Blíženci Milí Blíženci, jste plni elánu a rozdáváte kolem sebe radost. Sice jste trochu ve stresu, ale to k…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Patrik, Ella, Lev

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu