Maminka.czZdraví

Alergiky trápí pyly. Ulevte jim

Jaro letos přišlo dříve, alespoň podle čekáren u alergologů. První alergeny už kvetou a první pacienti už vyhledali lékaře. Pokud máte doma alergika, přizpůsobte tomu denní režim.
27. 4. 2015
Alergiky trápí pyly. Ulevte jim

V jiné roky začíná alergologům největší nápor až na přelomu března a dubna, letos už měli první pacienty s pylovou alergií v polovině února. „Líska dokonce začala kvést už koncem ledna,“ upozornila alergoložka Blanka Heindlová s tím, že nyní už kvete jíva, olše i habr. Nejsilnějším alergenem je bříza. Její rozpuk očekává alergoložka už za tři týdny.

Jíva, lidově zvaná kočičky bývá považována za posla jara a lidé si jí s oblibou nosí domů do váz, ale alergici by na toto měli raději zapomenout, doporučila Heindlová.

Pokud máte doma alergika již nějakou dobu, víte, jak mu jeho potíže ulehčit. Pro ty maminky, které se s pylovou alergií potkávají poprvé tu má paní doktorka Heindlová několik rad.

Nachlazení nebo alergie?

Alergii můžete zpočátku zaměnit s obyčejným jarním nastuzením. Dítě mívá mírně zvýšenou teplotu, má buď hnisavou žlutou rýmu, nebo jen vodnatou a celkově se projevuje jako nastydlé. Může si stěžovat na pálení očí a v krku. „Pokud se dítěti uleví po podání volně prodejného antihistaminika, lze to považovat za jeden ze spolehlivých příznaků toho, že dítě trpí alergí, kdyby bylo nachlazené, antihistaminika nepomůžou,“ vysvětlila. Pokud tedy zjistíte, že se u dítěte projevila pylová alergie, vyhledejte lékaře, který předepíše účinné medikamenty.

Přečtěte si: 8x nepříjemná a únavná pylová alergie

Omezit pohyb venku

Pro alergiky je lepší přes den venku příliš nepobývat. Pokud už s dítětem chcete jít ven na hřiště, jděte raději v dopoledních hodinách nebo až navečer. „Nejvíce pylů ve vzduchu poletuje kolem páté hodiny odpoledne, vysvětlila lékařka. Ideální je vyrazit ven, když déšť pyly z okolí smyje.

Rychlé větrání

V bytě pravidelně větrejte. Raději ale ráno a rychle, kdy ještě pyly ve vzduchu nepoletují. Alergické dítě by rozhodně nemělo spát u otevřeného okna. Než navíc začnete větrat, ujistěte se, zda není někde poblíž vašeho domova park plný alergenů. Do oken bytu můžete nechat nainstalovat i protipylovou síť. Zvažte, zda si domů nepořídit čističku vzduchu. Vyprané prádlo sušte raději uvnitř v bytě.

Změna prostředí

Pokud má dítě skutečně vážné problémy, popřemýšlejte o klimatické léčbě. Stačí, když na pár dní odjedete do hor nebo k moři.

Témata: Zdraví, Alergie, Dopolední hodina, Rozpuk
Mohlo by vás zajímat
Jak naučit dítě správně a bezpečně bruslit. S výukou začněte po čtvrtém roce
Proč pouštíme na podzim draky a opadává listí? Dětské otázky vás už nepřekvapí
První porody by se měly zakázat, říká porodní asistentka Tereza Morávková
Tipy na vánoční dárky pro miminka od narození do šesti měsíců

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu