Maminka.czVideo

Alergolog o kopřivce: Jak se léčí a rozeznáte ji od ekzému či jiné vyrážky?

Alergická vyrážka svědí, nehezky vypadá a dovede pořádně znepříjemnit život. Jak se takzvané kopřivce bránit? A jak se léčí její příčina? Na všechny otázky odpovídá alergolog a imunolog MUDr. Radek Klubal, zakladatel Medicínského centra Praha.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Spousta lidí si jistě pamatuje, že když byli malými dětmi a snědli třeba jahody, tak se jim udělala kopřivka. A v dospělosti, když jedí jahody, žádnou kopřivku nemají. Takže některé děti jsou ke vzniku kopřivky po konzumaci konkrétních potravin náchylnější, ale vyrostou z toho. Jde o poměrně častý jev,“ říká MUDr. Radek Klubal.

Co podporuje vznik kopřivky? Jsou to hlavně potraviny? "Potraviny jsou častým a typickým případem. Jako jsem již zmínil příklad, kdy děti reagují na jahody. Není to klasická alergická reakce. Jahody obsahují látky, které se jmenují lektiny, a ty dokážou podráždit buňky na kůži nebo na sliznicích. Podobné látky jsou například v syrových bramborách. A pak jsou další potraviny, třeba kyselé okurky nebo ovoce, které když je v polozralém stavu, tak se v něm akumulují některé látky, které nám mohou vadit," vysvětluje MUDr. Klubal.

Klepněte pro větší obrázek

Jak vlastně kopřivka vypadá, podle čeho ji poznáme? „Je to takový plastický útvar, projevy ostře ohraničené a vystouplé tak milimetr až dva nad kůži a jsou to malé skupinky nebo také veliká, pěti- až deseticentimetrová svědivá kožní reakce,“ popisuje zkušený imunolog a alergolog. 

Podívejte se na video, ve kterém pan doktor dále vysvětluje, kdy a proč vzniká sluneční alergie nebo jaká existuje souvislost mezi kopřivkovými projevy a autoimunitními onemocněními.

PORADNA: Atopický ekzém u dítěte. Jak se nemoc léčí? A jsou více ohroženi alergici?
Témata: Zdraví, Video, Děti a nemoci, Atopický ekzém, Nemoci, Alergie, Dětské nemoci, kůže, Potraviny, Kopřivka, Vyrážka, Radek Klubal, Souvislost, Jahody, Ekzém, MUDr., Medicínské Centrum Praha, Imunolog, Zdraví na Heureka.cz