[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
„Spousta lidí si jistě pamatuje, že když byli malými dětmi a snědli třeba jahody, tak se jim udělala kopřivka. A v dospělosti, když jedí jahody, žádnou kopřivku nemají. Takže některé děti jsou ke vzniku kopřivky po konzumaci konkrétních potravin náchylnější, ale vyrostou z toho. Jde o poměrně častý jev,“ říká MUDr. Radek Klubal.
Co podporuje vznik kopřivky? Jsou to hlavně potraviny? "Potraviny jsou častým a typickým případem. Jako jsem již zmínil příklad, kdy děti reagují na jahody. Není to klasická alergická reakce. Jahody obsahují látky, které se jmenují lektiny, a ty dokážou podráždit buňky na kůži nebo na sliznicích. Podobné látky jsou například v syrových bramborách. A pak jsou další potraviny, třeba kyselé okurky nebo ovoce, které když je v polozralém stavu, tak se v něm akumulují některé látky, které nám mohou vadit," vysvětluje MUDr. Klubal.
Jak vlastně kopřivka vypadá, podle čeho ji poznáme? „Je to takový plastický útvar, projevy ostře ohraničené a vystouplé tak milimetr až dva nad kůži a jsou to malé skupinky nebo také veliká, pěti- až deseticentimetrová svědivá kožní reakce,“ popisuje zkušený imunolog a alergolog.
Podívejte se na video, ve kterém pan doktor dále vysvětluje, kdy a proč vzniká sluneční alergie nebo jaká existuje souvislost mezi kopřivkovými projevy a autoimunitními onemocněními.