Maminka.czŽivotní příběh

Aleš ráno odešel do práce a už se nevrátil. Já jsem se v pouhých 31 letech stala vdovou, vypráví maminka Petra

Vanda Stöckbauerová 23.  6.  2023
Každoročně se 23. června připomíná Mezinárodní den ovdovělých. A proto právě dnes přinášíme příběh Petry Glosr Cvrkalové, která dokázala po tragické ztrátě manžela najít cestu zpět do života. Založila organizaci Nadační fond Vrba a pomáhá ovdovělým rodičům s dětmi v celé České republice.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Petra a Aleš spolu byli od puberty. Petře tehdy bylo 14 let, jejímu budoucímu muži více. Dospívali spolu, užívali si života. Po několika letech se jim narodily dvě holčičky a vše běželo přesně tak, jak si vysnili. Až do osudného 1. března 2014. „Aleš ráno odešel do práce a už se nevrátil. Zemřel. Já jsem se v pouhých 31 letech stala vdovou, naše dcery přišly o milovaného tatínka," vypráví Petra Glosr Cvrkalová.

VIDEO: O čem se mlčí: Sebevražda - Jak pomoci svým nejbližším?

Den, který jí navždy změnil život

Měla to být sobota jako každá jiná. „Aleš dělal práce ve výškách. První březnovou sobotu měl naplánováno prořezávání stromů u fotbalového hřiště v nedaleké obci. Ráno jsme se rozloučili a mě by nikdy nenapadlo, že už se nám domů nevrátí,“ vzpomíná Petra. Její manžel byl horolezec tělem i duší, vždy však dbal na bezpečnost a nikdy při lezení nehazardoval. Tak tomu bylo i onu osudnou sobotu. „Všechno jištění měl v pořádku, nic nezanedbal. Pád způsobilo prasknutí stromu pod jištěním. Nemohl vůbec nic dělat a pádu nijak zabránit,“ přibližuje.

Administrativa po úmrtí manžela

Z vteřiny na vteřinu bylo všechno jinak, veškeré sny a ideály, které mladá rodina měla, se zbortily jako domeček z karet a maminka se svými dvěma dcerami zůstala na všechno sama. „Starší dceři bylo necelých šest let a mladší dcerka měla necelé tři roky. Věděla jsem, že tady musím být hlavně pro ně. Netušila jsem však, co všechno na ovdovělé rodiče čeká. Bylo toho tolik – úřady, banky, dědické řízení, starost o domácnost – ve chvíli té největší bolesti, beznaděje a smutku,“ vypráví.

Když Petra procházela všemi administrativními záležitostmi, které nelze po úmrtí partnera opomenout, velmi jí chybělo, že neexistovala žádná organizace, která by jí těžké chvíle alespoň trochu ulehčila. „Potřebovala jsem, aby mi někdo řekl, kam mám zajít, co je nutné vyřídit bez odkladu, co třeba chvíli počká. Člověk je v této situaci úplně emočně rozložený a nedokáže mnohdy přemýšlet prakticky, některé věci ho nenapadnou, zapomene třeba na jeden jediný papír a úřady mnohdy na prodlení neberou ohledy,“ vypráví.

Založení organizace, která pomůže dalším vdovám a vdovcům

Petra si vším prošla sama, získala informace a zkušenosti a rozhodla se, že organizaci, která jí scházela, sama založí. Tak vznikl v květnu 2016 Nadační fond Vrba, který si dal za cíl pomáhat ovdovělým s dětmi. „Vymyslela jsem fungující systém pomoci rodinám, kterým smrt vzala mámu nebo tátu. Stavěla jsem na svých osobních zkušenostech i výpovědích vdov a vdovců, kteří si touto situací prošli před více lety,“ dodává.

Emotivní vyznání táty, který přišel o svou těhotnou ženu. Fotografie s dcerkou, která přežila, berou za srdce...

Sociální izolace

Ovdovělí rodiče malých dětí jsou lidé v produktivním věku, náhle se ocitají v ekonomické i sociální izolaci. Snaží se zastávat i roli zesnulého rodiče a nezbývá jim čas na vlastní život a odpočinek. „Každá žena si občas potřebuje zajít na kafíčko s kamarádkou, popovídat si, jít si zaběhat, pročistit hlavu. Tatínci zase rádi zajdou na fotbal, do posilovny, na procházku. Pokud však zůstanou s dětmi sami a nemají nikoho, kdo by jim pomohl, je velmi pravděpodobné, že o tento důležitý a ozdravný čas pro sebe přijdou,“ říká Petra a dodává, že právě i pomoc v tomto směru je jedním z pilířů, na kterých stojí Nadační fond Vrba.

Nabízí řadu služeb, např. hospodyni a řemeslníka pro ovdovělé rodiny. Velmi důležitou roli zastávají tzv. vrběnky – pečovatelky o děti v době, kdy je ovdovělý rodič v zaměstnání nebo potřebuje najít čas pro sebe. „To mi chybělo asi nejvíc. V době manželovy smrti jsem už na částečný úvazek pracovala a mnohdy jsem se vracela domů až později odpoledne. Scházel mi někdo, kdo by mi děti vyzvedl ze školky a strávil s nimi čas, než se vrátím z práce. Rodina vám samozřejmě pomůže, je tu pro vás, ale toto je běh na dlouhou trať a není možné se spoléhat pouze na pomoc rodiny,“ říká Petra.

Pocit, že v tom nejste sama

Nadační fond Vrba realizuje i řadu dalších projektů, mezi které patří i velmi oblíbená Setkání pod Vrbou. Jedná se o víkendová setkání ovdovělých rodičů z celé České republiky. „V rámci těchto setkání dochází ke sdílení příběhů jednotlivých rodin. Rodiče si mohou odpočinout, načerpat nové síly, zúčastnit se semináře s odborníkem na dané téma. O děti se postarají naše zkušené animátorky. Tento čas je důležitý právě i pro děti, které při setkání s ostatními zjistí, že nejsou v této situaci samy,“ dodává.

Nadační fond Vrba pomáhá ovdovělým rodičům po celé České republice. Podpořit ho můžete i vy v rámci veřejné sbírky Koruna pro Vrbu. Bližší informace a možnosti podpory naleznete na webových stránkách www.korunaprovrbu.cz

Témata: Příběhy, Rodina, Životní příběh, Inspirativní ženy, Nadace, Smrt, tragická smrt, Děti, Maminka, Nadační fond, Vdova, Vrba, Česká republika, Aleš, Manžel, Založení organizace, Beznaděj