Maminka.czTěhotenství

Alkohol v těhotenství = hazard se zdravím miminka?

25. 10. 2011
Alkohol v těhotenství = hazard se zdravím miminka?
Názory na pití alkoholických nápojů v těhotenství se různí. Zatímco někteří gynekologové tvrdí, že těhotná žena může jednou až dvakrát za týden vypít dvě deci piva či vína, další nedoporučují pití alkoholu v těhotenství vůbec.

Každá těhulka se zabývá otázkou, zda může pít alkohol, a pokud ano, tak v jakém množství, aby neublížil jejímu nenarozenému děťátku. I když se někteří ženští lékaři domnívají, že malé množství alkoholu v těhotenství miminku neuškodí, otázkou zůstává, zda těhotná žena sebe i dítě nevystavuje zbytečnému riziku. Proto se mnohé ženy v těhotenství vyhýbají alkoholu úplně.

Příležitostná sklenka: Škodlivý účinek?

Vědcům se zatím nepodařilo určit přesné množství alkoholu, které je pro vývoj plodu zcela bezpečné, i když neexistuje žádný důkaz o tom, že příležitostná sklenka alkoholického nápoje má škodlivý účinek. Avšak je jisté, že rizika potratu, vrozených vad, retardace růstu a duševních poruch jsou tím vyšší, čím více alkoholu matka při každé příležitosti vypije a čím častěji pije. V každém případě je rozumné se vždy o konzumaci alkoholu v těhotenství poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Samozřejmě, není žádným neštěstím, když na oslavě narozenin nebo při oslavě Nového roku těhulka po malých doušcích vypije sklenku vína. Pití vína je ovšem v tomto případě důležité spojit s konzumací jídla, které brání rychlejšímu vstřebávání alkoholu.

Alkohol se dostává přes placentu k plodu

Vliv alkoholu se v těhotenství každopádně zesiluje. Veškerý alkohol, který těhulka vypije, se přes placentu dostává k plodu. Jak dítě, tak jeho matka se zbaví alkoholu pouze tím, že bude rozštěpen enzymy v játrech. Až do stáří osmi týdnů však plod játra nemá (proto je dítě vystaveno velkému riziku zvláště v prvním trimestru) a také po tomto období budou příliš nevyvinutá a neschopná dokonalé přeměny alkoholu.

Nenarozenému dítěti trvá oproti jeho matce dvojnásobnou dobu, než ze svého organismu vyloučí alkohol. Zatímco matka se může cítit pouze příjemně přiopilá, plod se může ocitnout až na pokraji ztráty vědomí.

Fetální alkoholový syndrom

Žena, která ve velkých dávkách a pravidelně konzumuje v těhotenství alkohol, se vystavuje nejen riziku samovolného potratu, komplikací při samotném porodu a v extrémním případě narození mrtvého plodu, může ovšem s větší pravděpodobností porodit dítě se specifickou formou poškození známou jako fetální alkoholový syndrom (FAS).

ČTĚTE TAKÉ: Vaše Adéla: Jaký tvar bříška, takové dítě?

Děti narozené s tímto syndromem mohou být malé, mít špatně vyvinutou hlavičku, malé oči a čelisti, být neklidné, mít problémy s krmením a kojením a špatně spát. Fetální alkoholový syndrom zahrnuje i celou další řadu problémů, jako je retardace růstu, duševní poruchy, srdeční problémy, deformace genitálií a vady končetin.

Každopádně, čím více těhotná žena pije, tím většímu nebezpečí vystavuje své nenarozené dítě. Fetální alkoholový syndrom postihne zpravidla děti těch žen, které v těhotenství denně vypijí takové množství alkoholu, které odpovídá zhruba třem třetinkám desetistupňového piva (nebo třem deci vína).

Témata: Těhotenství, Alkoholový syndrom, Škodlivý účinek, Mimi, Alkohol

Mohlo by vás zajímat
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Matky jsou jak elitní vojáci ve výcviku, píše Marie Doležalová
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Nemá šanci přežít, řekli těhotné ženě. Plánovala synovi pohřeb, teď slaví rok
Pár dní ve školce a už je zase nemocné? Poradíme vám, jak podpořit imunitu
Jsem obézní. V těhotenství jsem cítila ze strany lékařů odpor a styděla se
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?

Horoskopy

Střelec Dopřejte si pohodový den bez hádek a konfliktů. Jakmile se usmějete, kolegové v práci roztají a spory…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Tibor, Diego

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu