Maminka.czChování a vztahy

Alkoholičky na mateřské

Kateřina Černá 15.  4.  2011
Alkoholičky na mateřské
V posledních letech opravdu stoupá počet žen, které jsou závislé na alkoholu, přičemž až pětina žen, které jsou v léčebnách, začala pít v době, kdy byla na mateřské.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jana právě oslavila třicetiny, vdala se a s manželem se začali snažit o miminko. Měla za sebou úspěšně vystudovanou vysokou školu a během pár let, co pracovala, se jí podařilo dosáhnout v zaměstnání slušného postavení. Práce ji bavila, ale byla velmi psychicky i fyzicky náročná. Ráno odcházela z domu již před sedmou, v práci skončila v šest a pak ještě zašla do posilovny nebo s přáteli či manželem někam ven.

Když zjistila, že je těhotná, měli oba s manželem velkou radost. Těšila se, že po letech náročného studia a práce si konečně trochu odpočine, nebude se muset každý den malovat a chodit na podpatcích a líbila se jí i představa, že se bude moci plně věnovat dosud zanedbávanému koníčku, tedy vaření. Po narození miminka bylo vše, jak si představovala. Je tedy pravda, že se moc nevyspala, ale s tím dopředu počítala. Nicméně si užívala to, že může v klidu chodit s kočárkem na procházky, pak uvařit oběd, přečíst si noviny, zatímco malé spinká, a večer se těšit na manžela.

Jistě, bylo toho hodně, ale v zaměstnání byla zvyklá na mnohem hektičtější tempo. Navíc si nechala svou paní na úklid, takže se o nějaký prach, praní či žehlení nemusela téměř starat. První půlrok byl tedy fajn, postupně však původní nadšení pomalu odpadávalo. Všechny možné vycházkové trasy okolo domu byly již stokrát projeté, všechny recepty, které tak dlouho chtěla vyzkoušet, byly již známé a Janě začaly chybět nové informace nebo zážitky. Jelikož byli zvyklý na určitý standart a na svůj nový moderní dům měli hypotéku, manžel v práci pracoval často přesčas, aby vše zafinancoval.

Zatímco tedy Jana po manželově příchodu toužila po povídání a sdělování si zážitků uplynulého dne, manžel chtěl jít co nejdříve spát, aby byl ráno opět výkonný v práci. Janiny kamarádky se nadále scházely až večer po zaměstnání, kdy už však Janino miminko chodilo spát a nebyl nikdo, kdo by jej pohlídal. Janě tedy zbývala možnost zpracovat nějak manžela, aby jí večer alespoň pár vět věnoval. Udělala tedy dobrou večeři, koupila víno a čekala na něj. Manžel byl ovšem opět dlouho v práci a tak si Jana otevřela láhev. Než se manžel vrátil, zbylo v ní jen na dně. Ten večer si Jana vystačila se sebou a čím více vína vypila, tím méně naléhavá byla potřeba po popovídání si.

Obdobný scénář se ještě párkrát opakoval. Miminko spalo, Jana se odreagovala a manžel byla rád, že se po něm nic nechce a může jít spát. Janě však začalo být smutno už i v poledne, kdy dítě chodilo spinkat, začala si tedy nalévat skleničku i tehdy. Situace postupem času dospěla tak daleko, že dítě nechala samotné doma, aby mohla do obchodu pro alkohol. V té chvíli se manžel vrátil z práce, teprve nyní pochopil, jak vážná je situace a Janu odvezl do léčebny.

Obdobných příběhů je celá řada. Důvody jsou vcelku nasnadě. Ženy bývají v této době hodně izolované, jejich sociální kontakty se v podstatě ze dne na den značně zredukovaly. Muži často hodně pracují, aby dokázali všechny uživit. K tomu se mnohdy přidá celkové nevyspání a vyčerpání. Ženy, které byly zvyklé na mentálně náročnou a uznávanou práci, najednou řeší pouze dětské ublinkávání a přebalování.

Jak tedy předejít tomu, aby se Váš příběh podobal tomu Janinu? Jsou matky, které mateřská dovolená plně uspokojuje, naplňuje a neunavuje. Těm můžeme opravdu jen závidět. Ne všechny však mají to štěstí a i když své miminko milují a vždy chtěly a stále chtějí se mu plně věnovat, potřebují k plné spokojenosti i něco jiného.

Málokdo má k dispozici mladou svěží babičku, která nemá nic jiného na práci, než nám přijet pohlídat, kdykoliv chceme či potřebujeme. Proto je dobré najít si zábavu či koníčky, které můžeme absolvovat i s dětmi, např. dát dítě do kočárku a jezdit s ním na kolečkových bruslích.

Mnohé maminky také ocení popovídání si s ostatními maminkami, aby zjistily, že jsou na tom obdobně. K tomuto účelu perfektně slouží různá mateřská centra, plavání s kojenci, cvičení s dětmi, atd. Tyto aktivity vám pomohou zpestřit čas, který jste s dítětem doma. Určitě je ale potřeba, aby jste trávila nějaký čas i něj. Využít k tomu můžete manžela, babičky, tetičky, případně i chůvy.

Mnohé maminky chodí na částečný úvazek do práce, přičemž je k tomu nevede finanční motivace, jelikož svůj plat odevzdají v podstatě chůvě. Většinou jde spíše o to, aby přišly na jiné myšlenky, potkaly se popovídaly s jinými dospělými a v neposlední řadě neztratí kontakt se zaměstnáním. Znám osobně i maminky, které si na mateřské přivydělávají hlídáním dětí. Svoje dítě dají na jedno dopoledne babičce a jdou hlídat jiné dítě klientovi. Zdá se Vám to nesmyslné? Nejen, že si pár korun přivydělají, ale hlavně se díky tomu na chvíli dostanou ze svého stereotypu, od svého dítěte, své domácnosti, svého stále stejného prostředí, což má na jejich psychiku blahodárný vliv.

Určitě je dobré najít si něco, co se budete těšit, ideálně, pokud si to můžete dopřát každý den. Pro ženy alkoholičky to často začíná právě tou sklenkou vína, kterou si dají večer, jakmile dítě usne. Je dobré tedy mít něco, po čem sáhnete místo a nebude to alkohol. Může to být kousek čokolády, horká koupel, poslech oblíbené hudby nebo kniha. Je velmi užitečné mít něco, u čeho si odpočinete a na co můžete myslet vždy, když už vám budou docházet síly.

SLEVÍN.CZ - Každý den nové slevy na jednom místě!

Témata: Děti, Chování a vztahy, Mateřská a rodičovská dovolená, Alkohol, Máť, Horká koupel, Obdobný scénář, Stejné prostředí, Kousek čokolády, Mater

Video