[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Když se řekne alternativní porod, většina maminek si vybaví domácí porod a hrůzostrašné scénáře, o kterých nás informují v médiích. Věděly jste ale, že alternativní porodnictví vůbec nemusí znamenat, že budete rodit bez lékařského dozoru? Pod pojmem alternativní porodnictví se totiž skrývá respektování individuálních přání rodičky a jejího partnera a snaha zajistit porod jako významný životní zážitek a ne jako nepříjemnou, bolestivou epizodu, na kterou se vzpomíná s hrůzou. Cílem alternativního porodnictví je vedení porodu a péče o rodičku jinak, než jak je obvykle zvykem. Dnes si většina porodnic uvědomuje, že při porodech nejde jen o skvělé výsledky lékařských statistik, ale neméně důležitým faktorem je spokojenost rodičky. Vzhledem k tomu, že Světová zdravotnická organizace definuje spokojenost pacienta jako jeden ze základních atributů, není tento přístup žádným velkým „objevem“.
„Leckdo dnes hovoří o alternativním porodu či porodnictví, ale málokdy je slyšet, co to vlastně je. Asi každý cítí, že jde o klasický protipól klasického nebo tradičního porodnictví. Alternativní porodnictví klade důraz na respektování rodičky a jejího partnera. Někteří představitelé s často až revolučním elánem v ulicích našich měst bojují za změny v porodnictví. Často přecházejí do extrému, čímž je porod doma. Je jejich snažení zbytečné? Určitě není.
Pod pojmem alternativní porodnictví se skrývá respektování individuálních přání rodičky a jejího partnera a snaha zajistit porod jako významný životní zážitek a ne jako nepříjemnou, bolestivou epizodu, na kterou se vzpomíná s hrůzou.
Porod se do domácnosti sice již nikdy nevrátí, ale většina porodnických zařízení se tlakem iniciativ jednotlivců nebo i organizovaných skupin mění k lepšímu. Vždyť před dvaceti lety byla v naší zemi epidurální analgezie u porodu zcela neznámá, před patnácti se otcové u porodu účastnili jen sporadicky a roaming-in se tehdy prosazoval jen obtížně. Z porodu se vytváří mimořádná událost v životě rodiny a na porod by měla zůstat krásná vzpomínka nejen ženě, ale i jejím blízkým,“ píše ve své rozsáhlé publikaci Kniha o těhotenství a dítěti uznávaný porodník Antonín Pařízek.
Průkopníkem nové techniky vedení porodu byl francouzský porodník Frederick Leboyer, kterou popsal ve své knize Porod bez násilí. Ten jako první obrátil svou pozornost k právům narozeného dítěte a kladl si otázku, zda se musí dítě rodit s maskou hrůzy, bolesti a strachu. Přišel se zcela novým pohledem na právě narozené dítě. Vycházel z toho, že novorozenec vidí, slyší, cítí, vnímá a prožívá.
Inspiraci v Leboyerově přístupu nacházel i chirurg Michel Odent, který vydal v osmdesátých letech knihu s názvem Znovuzrozený porod, ve které popisuje zážitky a poznatky z africké mise. Do protikladu zde dává snahu afrických žen rodit vestoje či vsedě a snahy evropských lékařů uvést porod do polohy ležmo. Klade důraz na chování personálu porodnice, který musí mít na mysli vnímání plodu. Je na ženě, aby si našla ideální polohu, která je většinou vertikální. Vhodná je poloha vkleče se skloněnou hrudí, tzv. poloha modlitby. V této pozici dochází s největšímu tlaku v oblasti malé pánve a uvolnění svalstva pánevního dna. Žena nemá zadržovat křik. Dítě se rodí do teplého šerého prostředí, a okamžitě je dáno matce na holou kůži tak, aby se matka s dítětem dívali do očí. Probíhá též první přisátí. Pupečník se přetíná až ve chvíli, kdy dotepe. Léky při porodu jsou dovoleny, nicméně jejich aplikace je silně omezena. Analgezii odmítal, ovšem v malém množství doporučoval punč nebo šampaňské jako prostředek tlumící bolest. Michel Odent kladl důraz na prožitky ženy, ovšem byl zásadně proti ultrazvukovému vyšetření plodu, neboť to má podle něj negativní vliv na vývoj dítěte.
Tento typ porodu je alternativou domácího porodu. Vychází vstříc přání rodičů, kteří se chtějí z nějakých důvodů vyhnout pobytu v porodnici, ale přitom minimalizuje rizika pro matku a novorozence. Pojem ambulantní může být zavádějící, takový typ porodu zahrnuje brzké propuštění, avšak nejdříve za 12 hodin po porodu.
Už jste slyšely o programovaném porodu? Že ne? Jak už název napovídá, jedná se o uměle vyvolaný porod v řádném termínu ukončení těhotenství. Toto těhotenství se ukončuje většinou na přání ženy, aniž by k tomu byly zdravotní důvody. Často se tomuto typu porodu vytýká, že není zcela přirozený a že nejsou využity všechny biologické faktory, které vyvolávají porodní činnost.
U alternativních porodů není možno nezmínit domácí porod, který je tolik diskutovaný mezi veřejností. Kde je hranice nezodpovědnosti a možnosti svobodného rozhodnutí? To ať si odpoví každý sám za sebe. Evropskou zemí s nevyšším počtem domácích porodů je Nizozemí, kde takto rodí až 38 % žen.
A jak jste na tom vy? Máte představu, jak by měl váš porod probíhat?