Maminka.czMaminka v porodnici

VIDEO: Ambulantní porod maminkám nedoporučuji, říká rozhodně primář porodnice v Neratovicích

Tereza Víchová 22.  3.  2022
Je jednou z možných variant, kterou zvažuje početná skupina nastávajících maminek. Ve zkratce jde o to, že do porodnice přijedou „jen odrodit”, a pokud je vše v pořádku, za pár hodin si odnášejí domů miminko. Pro někoho na pohled lákavá varianta. Co si o ní myslí primář neratovické porodnice Daniel Driák, na to se podívejte ve videu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Seriál Maminka v porodnici vám nabízí i bonusové materiály z míst, kde natáčíme. Jedním z nich je i otevřený názor lékaře na možnost ambulantního porodu.

„Odbornými společnostmi je momentálně doporučováno, aby maminka s miminkem opustila porodnici po 72 hodinách po porodu. Když jsem v porodnictví začínal já, byly prvorodičky po porodu v nemocnici celý týden a přes to takzvaně nejel vlak,” říká Daniel Driák. 

Podle něj má předepsaná doba velký význam pro maminku i miminko. I po nekomplikovaném porodu, kdy se zdá být všechno v pořádku, totiž mohou nastat nenadálé komplikace.

„I po porodu placenty může žena začít silně krvácet, a to doma nevyřeší. Stejně tak se mohou objevit zánětlivé komplikace nebo horečky,” dodává lékař.

Jeho osobní názor na ambulantní porod je jasný: maminkám ho nedoporučuje. A uvádí i příklad ze své praxe:

„Při primářské vizitě jsem chtěl mamince jen pochválit miminko a při zběžném pohledu jsem zjistil, že divně dýchá. Museli jsme volat neonatologa, který mu věnoval péči."

Co všechno se v porodnici první hodiny a dny hlídá, a co tedy maminka po ambulantním porodu musí zajistit sama, pokud odejde domů? Podívejte se na bonusový rozhovor. A zde si můžete pomyslně projít celou porodnici, abyste věděla, co všechno je tu pro nastávající maminky nachystané.

V dubnové Mamince s Romanem a Petrou Vojtkovými na titulce najdete podrobnou reportáž z porodnice v Neratovicích. Časopis můžete zakoupit ve všech trafikách nebo na ikiosek.cz a rohlík.cz.

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Časopis Maminka, Maminka v porodnici, Rozhovor, Porodnice, Miminko, Nejlepší video, Ambulantní porod, Maminka, Neratov, Varianta, Lékař, Neratovice, Primář, Daniel Driák, Vid

Video