Maminka.czMaminka v porodnici

VIDEO: Ambulantní porod maminkám nedoporučuji, říká rozhodně primář porodnice v Neratovicích

Tereza Víchová 22.  3.  2022
VIDEO: Ambulantní porod maminkám nedoporučuji, říká rozhodně primář porodnice v Neratovicích
Je jednou z možných variant, kterou zvažuje početná skupina nastávajících maminek. Ve zkratce jde o to, že do porodnice přijedou „jen odrodit”, a pokud je vše v pořádku, za pár hodin si odnášejí domů miminko. Pro někoho na pohled lákavá varianta. Co si o ní myslí primář neratovické porodnice Daniel Driák, na to se podívejte ve videu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Seriál Maminka v porodnici vám nabízí i bonusové materiály z míst, kde natáčíme. Jedním z nich je i otevřený názor lékaře na možnost ambulantního porodu.

„Odbornými společnostmi je momentálně doporučováno, aby maminka s miminkem opustila porodnici po 72 hodinách po porodu. Když jsem v porodnictví začínal já, byly prvorodičky po porodu v nemocnici celý týden a přes to takzvaně nejel vlak,” říká Daniel Driák. 

Podle něj má předepsaná doba velký význam pro maminku i miminko. I po nekomplikovaném porodu, kdy se zdá být všechno v pořádku, totiž mohou nastat nenadálé komplikace.

„I po porodu placenty může žena začít silně krvácet, a to doma nevyřeší. Stejně tak se mohou objevit zánětlivé komplikace nebo horečky,” dodává lékař.

Jeho osobní názor na ambulantní porod je jasný: maminkám ho nedoporučuje. A uvádí i příklad ze své praxe:

„Při primářské vizitě jsem chtěl mamince jen pochválit miminko a při zběžném pohledu jsem zjistil, že divně dýchá. Museli jsme volat neonatologa, který mu věnoval péči."

Co všechno se v porodnici první hodiny a dny hlídá, a co tedy maminka po ambulantním porodu musí zajistit sama, pokud odejde domů? Podívejte se na bonusový rozhovor. A zde si můžete pomyslně projít celou porodnici, abyste věděla, co všechno je tu pro nastávající maminky nachystané.

V dubnové Mamince s Romanem a Petrou Vojtkovými na titulce najdete podrobnou reportáž z porodnice v Neratovicích. Časopis můžete zakoupit ve všech trafikách nebo na ikiosek.cz a rohlík.cz.

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. V tištěné Mamince najdete každý měsíc velkou reportáž, na webu spoustu videí s odborníky i maminkami, které zrovna porodily a celou řadu bonusů a tipů. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Časopis Maminka, Porod, Miminko, Maminka v porodnici, Porodnice, Rozhovor, Nejlepší video, Ambulantní porod, Maminka, Daniel Driák, Lékař, Primář, Neratovice, Varianta
Mohlo by vás zajímat
Sama s dětmi: Kde žádat o pomoc a na jaké příspěvky máte nárok? Poradíme vám
Procházková Simona
Časopis Maminka
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
20 nejbizarnějších záběrů z dovolené! Tyto povedené snímky jen tak něco nepřekoná
Formánková Simona
Galerie
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy