Maminka.czTěhotenství

Amniocentéza neboli odběr plodové vody: hlavně žádnou paniku!

Simona Procházková 21.  8.  2023
Jistě, jde o invazivní a nepříjemný zákrok, který má svá rizika, jakkoli jsou statisticky velmi malá. Odběru plodové vody se ale není potřeba přehnaně obávat. Je to důležité vyšetření, a když vám ho lékař doporučí, dobře ví, proč to dělá. Jak probíhá a co všechno umí odhalit? A víte, že dnes již existují i jiné, „šetrnější“ alternativy tohoto testu?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Amniocentéza nahání nastávajícím maminkám obvykle hrůzu. Jak moc to bude bolet? Nepotratím? A co udělám, když výsledek nevyjde dobře? Podobné myšlenky se honí hlavou každé těhotné, které lékař doporučí odběr plodové vody podstoupit. Důvodů pro takové doporučení je několik, například nejasné výsledky z rozboru krve v prvním trimestru, „podezřelý“ nález na ultrazvuku či dědičné onemocnění v rodině.

VIDEO: Podcast Maminka: Vyšetření při těhotenství

Se synem jsem otěhotněla v 37 letech. Z lékařského hlediska nejde samozřejmě o ideální věk. Těhotenství probíhalo bez komplikací, přesto jsem měla v sobě obrovskou pokoru a byla odhodlána poslechnout gynekologa ve všem, co mi poradí a doporučí. A pokud by mezi to patřil i odběr plodové vody, neváhala bych ani minutu, i když samozřejmě znám rizika. Pořád si ale myslím, že pozitiva převažují. Nakonec vše dopadlo tak, že jsem při genetickém vyšetření pomalu přesvědčovala pana doktora, zda mě na amniocentézu přece jen nechce poslat, že už „mám svůj věk“. Vysvětlil mi, jak výborně dopadly veškeré krevní testy a celý prvotrimestrální screening a přiklonil se k závěru, že není třeba. Do té doby jsem žila v tom, že jakmile překročíte pětatřicítku a troufnete si otěhotnět, amniocentéza vás prostě nemine. Mýlila jsem se.

A opravdu tam musím?

Nikdo vám samozřejmě nemůže přikázat, že vyšetření musíte absolvovat, k jakémukoli zásahu do vlastního těla musíte dát souhlas. Lékař vám zákrok doporučí, vysvětlí a zdůvodní, proč je potřeba. Konečné rozhodnutí je na vás. Vždy záleží na rozhodnutí lékaře na základě dostupných výsledků, věku matky nebo přání pacientky. Samotnému rozhodnutí by měla předcházet genetická konzultace u specialisty. "Odběr vzorku plodové vody provádíme po 15. týdnu gravidity a nejčastější indikace pro toto invazivní vyšetření jsou čtyři. V první řadě se jedná o pacientky, které mají výskyt vrozených vývojových vad v rodině. Ať už ve své nebo partnerově linii. Zde cíleně hledáme konkrétní genetickou vadu, například cystickou fibrózu nebo nejrůznější metabolické vady. Druhý případ jsou pacientky, které mají tzv. pozitivní nebo hraniční první screening – kombinovaný, tzv. triple test a odběr plodové vody může toto podezření na vrozenou vývojovou vadu potvrdit, nebo vyvrátit. Třetím důvodem je nejasný ultrazvukový nález, který přímo nezavdává podezření na,čistou‘ vrozenou vývojovou vadu, ale může se jednat například o mozaiku. Tady nám odběr plodové vody umožní lepší rozhodování, jak dále pokračovat. Čtvrtý případ je pak přání matky nebo obou rodičů,“ říká gynekolog MUDr. Petr Holba.

Co mě čeká a bolí to moc?

Na vyšetření se objednáte mezi 15. až 18. týdnem těhotenství. A žádný strach, zákrok sice není nic příjemného, ale není bolestivý. Samotný výkon probíhá vleže a pod nepřetržitou kontrolou ultrazvukem. Nejdříve si lékař ověří, v jaké části dělohy je plod uložen a jakou pozici zaujímá, zda má srdeční akci, jaké je množství plodové vody a kde je uložena placenta. Poté potře místo vpichu na břiše dezinfekcí a zavede tenkou punkční jehlu (v průměru má jen 0,9 mm) do děložní dutiny. Odsaje potřebné množství plodové vody (pro představu, jde o zhruba 20 ml, do tří hodin tělo toto množství nahradí) a jehlu opatrně vyjme.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Kdy je lékařem indikován odběr plodové vody?

Jaká rizika má odběr plodové vody a jak se chovat po zákroku?

Co všechno dokáže amniocentéza odhalit? Nejde jen o Downův syndrom

Co to je a kdy se používá neinvazivní genetická analýza?

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Zdraví, Těhotenství, Od těhotenství k porodu, Zdraví žen, Bolest, Premium, Ultrazvukové vyšetření, Plodová voda, Petr Holba, Vyšetření, Jehla, Jan Lacheta, Otvor, Odběr, Lékař, Plod, Skríning, Turné, Tomáš Fait, Zdraví na Heureka.cz