Maminka.czKojenec

Amniocentéza: Postrach rodiček?

, Časopis Maminka
4. 10. 2011
Amniocentéza: Postrach rodiček?
Doporučil vám lékař odběr plodové vody? Nemusíte se bát - jednak je to nejčastější a nejdéle používaný výkon v prenatální medicíně, jednak vůbec nebolí. Ovšem spousta žen z něj má doslova panický strach.

Bylo mi už hodně přes třicet a navíc výsledky triple testu, který se provádí v 16. týdnu, byly pozitivní. Lékařka mě sice uklidňovala, že většinou jde o falešnou pozitivitu, ale pro jistotu mi doporučila odběr plodové vody. Hodně jsem se bála, slyšela jsem o tom spoustu hrozivých věcí. Nakonec jsem ale amniocentézu absolvovala, všechno proběhlo v pořádku a díky ní jsem věděla, že čekáme zdravou dcerku,“ vypráví šestatřicetiletá Veronika.

Proč se jí vlastně těhotné tak moc bojí? Jak říká gynekoložka MUDr. Martina Hourová, amniocentézy se budoucí maminky obávají především proto, že mají strach z případných komplikací (tedy potratu), a také z toho, že výsledky nebudou stoprocentní. Přece jen, čekat na ně dva týdny je velmi stresující. „Myšlenky se mi honily v hlavě a pořád jsem si říkala, že musím být hlavně v klidu, že stres je špatný, ale prostě mi to nedalo. Není to příjemné čekání. Pak mi zavolali a řekli, že miminko je v pořádku. Ten kámen, který mi spadl ze srdce, to si nikdo ani neumí představit,“ říká třicetiletá Táňa.

Riziko potratu je v České republice 1 %, prenatální centra uvádějí riziko do 0,5 %. „Mezi komplikace, které mohou při amniocentéze vzniknout, patří předčasný odtok plodové vody, krvácení či poranění plodu,“ uvádí lékařka. Má tedy smysl ji vůbec provádět? Určitě ano. Podle MUDr. Hourové je vždy třeba zvážit profit versus riziko. „Například zdravá žena, které je právě 35 let, se rozhoduje pro amniocentézu méně často (pouze z důvodu věku) než zdravá žena, které je 39 let. Nebo zdravá 39letá žena s dobrými výsledky prenatálního screeningu v I. trimestru odmítne odběr plodové vody a 29letá žena s hraničními výsledky stejného screeningu amniocentézu podstoupí. Je tedy třeba zvažovat všechny okolnosti při rozhodování- věk, výsledky dosavadních vyšetření, rodinnou anamnézu, ultrazvukové nálezy. Někdy je potřeba ženě, která nemá žádnou indikaci, amniocentézu rozmluvit, a jinou naopak přemluvit,“ říká lékařka.

Jak se provádí?

Samotný odběr plodové vody je většinou zcela nebolestivý (nebo jen málo). Lze ho popsat spíše jako nepříjemný. Těhotná po něm zůstane 2-3 hodiny v klidu a pak odchází s doprovodem domů. Určitě si tedy neplánujte návrat do kanceláře městskou hromadnou dopravou! Pár dní byste měla zůstat doma a dodržovat klidový režim (nezvedat těžké předměty, negruntovat…), ale bez větších omezení v běžných úkonech. „Dnes je možno první výsledek dodat do 48 hodin, definitivní pak většinou do 2 týdnů. Výsledky jsou naprosto spolehlivé, pokud vyloučíme lidský faktor, tedy záměnu vzorku, což by se prostě stát nemělo a nestává se to!“ říká lékařka. Naprostá většina žen má nakonec dobré výsledky.

Co se z ní dá zjistit?

Zjistit se dá spousta věcí - pokud se pátrá po určité jasné nemoci, která má podklad v defektu chromozomální výbavy či se dá určit z biochemického vyšetření plodové vody. Typicky zjistitelné jsou všechny chromozomální vady a například rozštěpy nervové trubice, které chromozomální defekt nemají. Zda jde danou nemoc u plodu z amniocentézy detekovat, musí určit genetik, a to podle typu syndromu, kterých jsou stovky,“ dodává MUDr. Hourová.
Na rozdíl od ultrazvukových a krevních vyšetření, která jenom poukazují na možnou vadu, amniocentéza má stoprocentní výpovědní hodnotu.

ČTĚTE TAKÉ: Necháte se píchnout?

Proč se vlastně dělá?

  • Ženě je více než 35 let
  • Chromozomální vada u předchozího dítěte
  • Opakované potraty
  • Genetická vada u jednoho z rodičů
  • Špatné výsledky biochemického nebo ultrazvukového screeningu
  • Kontakt těhotné se škodlivými látkami

Spolupráce: MUDr. Martina Hourová, Odborná gynekoložka s dlouholetou praxí a specializací na ultrazvukovou diagnostiku

Speciál časopisu Maminka Back to school
Témata: Těhotenství, Děti, Porod, Novorozenec, Časopis Maminka, Kojenec, Rodiče, Předčasný odtok, Genetická vada, První vysledek, Běžný úkon, První výsledek, Zdravá žena

Mohlo by vás zajímat
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Mahulena Bočanová: Epileptický záchvat dcery přišel zničehonic, změnil mi život!
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
Meghan a Harry pokřtili syna Archieho. Chyběla královna a obřad byl soukromý
Matky jsou jak elitní vojáci ve výcviku, píše Marie Doležalová
Pozor! Dítě se topí tiše! Nekřičí, necáká a lidé si ho často nevšimnou
Lékařka mi řekla, že dcera je autistka. Ona ale špatně slyšela!
Kdyby chlapi chodili k porodům, nebyly by války, říká zpěvák Roman Tomeš
Bláznivá letní láska: Málem jsem utekla od dětí a muže. Doteď se stydím

Horoskopy

Vodnář Uspořádejte si svůj život, dokud na to máte sílu. Jste na tom lépe psychicky i fyzicky. To vše díky…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Luděk, Luďka, Ludiše

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu