Maminka.czŽivotní příběh

Anděl z mateřské školy: Učitelka daruje část svých jater, aby zachránila život svému žákovi

Vanda Stöckbauerová 5.  6.  2024
V dnešním světě, kde se často setkáváme s negativními zprávami, stále existují dojemné příběhy, které nám připomínají, že mezi námi žijí skuteční andělé. Jedním z nich je i Carissa Fisher, učitelka z mateřské školy. Její bývalý žák, pětiletý chlapec Ezra Toczek, od ní dostal ten nejcennější dar. Šanci na život.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ezru jeho maminka adoptovala, když mu bylo 6 měsíců. Už od narození trpěl poškozením jater, které mu způsobovalo řadu problémů. V lednu lékaři zjistili, že jeho onemocnění je v konečném stadiu, játra mu selhávají, a nutně potřebuje transplantaci. Pro rodiče to byl obrovský šok, ale nevzdávali se… Světýlko naděje svitlo v únoru, kdy byl chlapec zařazen na seznam čekatelů na transplantaci.  

Statečná učitelka neváhala

Když se Carissa Fisher, Ezrova bývalá učitelka v mateřské škole, dozvěděla o jeho stavu, rozhodla se, že se pokusí chlapci pomoct. Aniž by to rodina Toczekových věděla, podala žádost, aby se stala žijícím dárcem. Krátce nato odcestovala do New Yorku na potřebné testy a v pátek 24. května se dozvěděla, že byla schválena jako dárce části svých jater. Následující den Carissa připravila rodině malého chlapce nečekané překvapení. Vydala se k Ezrovi domů s plyšákem, balonky a  ručně vyrobeným nápisem „Ahoj Ezro, chtěl bys sdílet moje játra?“.

Klepněte pro větší obrázek

„S Ezrou jsem se seznámila díky své práci učitelky ve školce. Rozhodla jsem se, že mu část svých jater daruji. Prošla jsem všemi testy a nakonec jsem byla schválena lékařskou komisí, abych se stala Ezrovou dárkyní. Máme perfektní shodu,“ uvedla Carissa.

Nejúžasnější dar

Velkorysé gesto dojalo nejen Ezrovu rodinu, ale doslova celý svět. „Jsme naprosto ohromeni její laskavostí, štědrostí a obětavostí. Jsme nesmírně vděční,“ řekla Karen Toczek, Ezrova maminka, pro PEOPLE.

Na Facebooku Karen uvedla, že zpočátku zprávu nemohla zpracovat a nazvala ji nejúžasnějším darem. „Neustále pláču. I když jsem věděla, že budeme nakonec cítit úlevu, neměla jsem tušení, jak mě to zasáhne,“ popsala své pocity dojatá maminka.

Klepněte pro větší obrázek

V rozhovoru pro WKBW vyprávěla Carissa o emotivním oznámení. „Nikdy nevíte, čí život změníte. Udělalo mi to velkou radost, vidět je oba šťastné.“

Ezrova rodina doufá, že transplantace jater bude naplánována na konec tohoto léta.   „Máme velké štěstí, že ho schválili na seznam, než se jeho stav ještě víc zhoršil,“ řekla jeho maminka s tím, že už teď chlapce trápí únava a problémy se spánkem. Ale celkově je to bojovník, který každý den najde důvod, proč se smát.

Klepněte pro větší obrázek

Carissa momentálně pomocí sbírky shání finance na letenky, jídlo, ubytování a další cestovní výdaje spojené s transplantací. „V New Yorku budu pobývat asi měsíc, než lékařský tým posoudí, že jsem schopná návratu domů. Během této doby se budou moji pečovatelé (maminka a teta) střídat, aby mě hlídali. Pak mě čeká několik cest do New Yorku na několik kontrol, abych se ujistila, že mi játra správně dorůstají! Proto by mi pomohl jakýkoli druh daru.“ 

Příběh Carissy Fisher, která neváhá podstoupit náročnou operaci a dlouhou rekonvalescenci, aby zachránila život svého bývalého žáka, je dojemným svědectvím o nezištné lásce a obětavosti. Tahle statečná učitelka ze školky má zkrátka zlaté srdce a k dobročinnosti vyzývá i ostatní: „Vřele doporučuji i ostatním lidem, aby vystoupili ze své komfortní zóny a zapsali se na seznam žijících dárců. Jsou tisíce lidí, kteří potřebují játra a ledviny, a nikdy nevíte, komu změníte život.“ 

Zachránil tři lidi! Rodiče darovali orgány svého syna (†1). Topil se v bazénu, teď jeho srdíčko slyšeli znovu tlouct

Žijící dárci orgánů

Žijící dárce může darovat párový orgán, jako je například ledvina, nebo část orgánu regenerujícího, jako jsou játra. Podmínkou odběru je svobodné a dobrovolné rozhodnutí dárce. Nejčastěji darují ledviny rodiče dětem, sourozenci a manželé. Žijící dárce musí být zdravý a je vždy velice podrobně lékařsky vyšetřen, aby se minimalizovala rizika. 

Zdroj: Ikem.cz

VIDEO: Transplantace srdce – Adélka

 

Témata: Příběhy, Nemoc, Životní příběh, Mateřská škola, Chlapec, operace, osud, transplantace, učitelka, zákrok, Dar, People, Anděl, Žák, Karen, Ezrová, Játra, Facebook, Dárce, New York, Ezra