Maminka.czŠkolák

Angina nebo mononukleóza?

Infekční mononukleóza je záludná. Někdy se totiž ve svých příznacích „převlékne“ za angínu, na kterou ale antibiotika nezabírají. Maminka malé Andulky by o tom mohla vyprávět…
27. 12. 2016
Angina nebo mononukleóza?

Andulce je 6 let. Před půl rokem přišla ze školky velmi unavená a doma ihned usnula, což u ní není obvyklé. Andulka je živá a živelná holčička, a tak zkušená maminka třech dětí správně předpokládala, že se z únavy vyklube nějaká nemoc. A měla pravdu!

Andulka měla po probuzení vysokou horečku, takřka  40˚C! Byla malátná, stěžovala si na bolesti v krku. Noc se nesla ve znamení zábalů, sirupů na snížení horečky, přerývavého dechu a zpoceného pyžámka. Druhý den nemohla Andulka takřka polykat, měla horečku a bolelo ji celé tělo. Vše se zdálo jasné, a to i lékařce – dívenka dostala antibiotika na „angínu jak z učebnice“.

Jenže ani po 4 dnech léky nezabraly a vysílená Andulka musela opět k lékaři. Krevní testy nakonec prokázaly, že nejde o bakteriální angínu, ale o mononukleózu. Andulka nemusela být naštěstí hospitalizovaná, vše zvládla s laskavou péčí maminky a šikovné babičky, bývalé zdravotní sestry doma.

I nemocné dítě potřebuje zábavu

Léčba trvala 3 týdny. Andulka nejvíce oplakala, že nemůže na milované plavání a „tanečky“, protože má na 3 měsíce zakázaný sport a vzhledem k doporučené šetřící dietě i některé dobroty.

Proč antibiotika nefungují?

Dívence antibiotika nezabrala, protože infekční mononukleóza patří mezi virová onemocnění „Infekční mononukleóza je horečnaté onemocnění spojené s angínou, zduřením krčních uzlin a s postižením jater. Může být vyvoláno několika infekčními částicemi, v devadesáti procentech se jedná o virus Epsteina-Barrové.“ uvádí na svých stránkách například pediatrička Miroslava Habáňová.

Nejen bolavý krk, ale i zvětšená játra!

Takzvaný EB virus (EBV) patří – podobně jako opar na rtu, pásový opar či neštovice – mezi nejčastější herpetické viry. Mononukleózu lze vzhledem k projevům onemocnění v některých případech vcelku lehce zaměnit za angínu.

Pacient, nejčastěji dospívající a dospělí do 25 let, trpí silnou únavou (ta může být někdy dokonce jediným příznakem nemoci) a má zvětšené lymfatické uzliny. Časté jsou úporné bolestmi v krku (někdy je ale krk jen lehce podrážděný). Teplota může být dlouhodobě nepatrně zvýšená, nebo se v akutních případech objevují vysoké horečky a vyrážka.

Méně zjevným příznakem je zvětšení jater a sleziny. „Zvětšení jater a sleziny je častým příznakem, projeví se tak až tři čtvrtiny případů infekční mononukleózy. Játra jsou uložena pod pravým žeberním obloukem, v této oblasti pacienti udávají mnohdy citlivost až bolestivost. Postižení jater se projeví také zvýšením krevních jaterních testů …“ tvrdí Habáňová.

Nakazit vás může nemocný i „zdravý“! Jak se vyléčit?

Mononukleóza je nakažlivé onemocnění, nakažlivost je však velmi nízká. Zdrojem nákazy jsou sliny, proto se jí též říká nemoc z líbání nebo studentská nemoc (i kvůli nejčastějšímu věku propuknutí). Vzhledem ke svým nespecifickým příznakům je záludná nejen možností záměny za jiné onemocnění, ale také tím, že se jí lze nakazit i od zdravého člověka, který nákazu prodělal.

„Spící“ EBV zůstává totiž v organismu i po vyléčení. Mononukleóza, podobně jako mnoho jiných nemocí, nejčastěji propuká při psychické či fyzické zátěži a při oslabení imunity. Lék ani očkování výhradně proti mononukleóze neexistují. Hlavním léčebným prostředkem je klidový režim.

Co určitě nedělat, když je vaše dítě nemocné?

Nepříjemné průvodní znaky (bolesti v krku, vysoké horečky atd.) se léčí osvědčenými způsoby. „Jako u většiny virových onemocnění, speciální protivirová léčba se nepoužívá. Terapie se proto omezuje na léčbu příznaků choroby, nikoliv na odstranění její příčiny. Lehce probíhající mononukleózu lze zvládnout doma v klidu v posteli. Stavy s těžkou angínou s výrazným otokem hrdla je nutné léčit v nemocnici.“ uvádí na svém webu pediatrička. Někteří lékaři stále doporučují dodržování tzv. jaterní diety, moderní doporučení od ní však ustupují.

Fakta o mononukleóze

  • Mononukleóza se nejčastěji vyskytuje ve věkové kategorii od 15 až 25 let.
  • Do 5 let věku prodělá EBV 50 % dětí! Často naprosto bez příznaků, někdy pod rouškou virózy.
  • Více než 95 % dospělých jedinců má pozitivní protilátky, což znamená, že onemocnění prodělali v minulosti.
  • V některých případech však můžete i při potvrzené mononukleóze dostat antibiotika, občas se totiž stane, že oslabený organismus napadnou ještě bakterie.
  • Zvýšená únava může po prodělané nemoci přetrvávat i několik týdnů, ve výjimečných případech až měsíců.
Jak udržet nemocné dítě v posteli? Poradíme vám

Témata: Děti, Zdraví, Předškolák, Školák, Mononukleóza, Angína, Krevní test, Nakažlivost, Pásový opar, Zjevný příznak, Andulka, Klidový režim, Celé tělo, Oslabený organismus, Jaterní test, Zkušená maminka, Průvodní znak

Mohlo by vás zajímat
Přirozený porod: Rodičky nechtějí být pacientky, ale ženy, jimž se naslouchá...
Netrestejte! Podporujte vnitřní motivaci
Lucie Šilhánová: Jako máma jsem sice přecitlivělá, unavená, ale šťastná
Tyto knihy oživí vaši knihovničku aneb knižní tipy pro malé čtenáře

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu