Maminka.czZdraví

ANKETA: Jesle a školky mohou odmítnout neočkované děti! Souhlasíte?

2. 3. 2015
ANKETA: Jesle a školky mohou odmítnout neočkované děti! Souhlasíte?
Jesle a mateřské školy mají právo odmítnout neočkované děti. Rozhodl o tom Ústavní soud, který rozhodoval v pět let starém případu z Vysočiny, kdy dvě školky odmítly přijmout chlapce, u nějž rodiče zvolili individuální očkovací plán.

Kompletní očkování zůstává podmínkou k přijetí do předškolního zařízení. Tak zní verdikt Ústavního soudu, po kterém rodiče malého chlapce požadovali zrušení jednoho ustanovení ze Zákona o ochraně veřejného zdraví.  

„Zařízení poskytující péči o dítě do 3 let věku v denním režimu nebo předškolní zařízení mohou přijmout pouze dítě, které se podrobilo stanoveným pravidelným očkováním, má doklad, že je proti nákaze imunní nebo se nemůže očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci,“ tak zní nařízení, na jehož zakladě odmítla dvě předškolní zařízení chlapce přijmout do svých řad.

„Očkování dostatečné většiny populace zabraňuje šíření nákazy vybraných nemocí, čímž poskytuje ochranu nejen těm, kteří byli očkováni. Čím vyšší je podíl neočkovaného vůči očkovanému obyvatelstvu, tím vyšší je také riziko opětovného rozšíření nákazy,“ zdůvodnil rozhodnutí Ústavní soudu jeho soudce-zpravodaj Jaroslav Fenyk.

Případ se táhne už pět let

Oba rodiče mají vysokoškolské vzdělání v oboru biologie a jsou s problematikou očkování dobře obeznámeni. Po zvážení všech pro a proti zvolili trochu jiný plán, než ostatní rodiče. Syna nechali oočkovat proti nejzávažnějším nemocem – záškrtu, tetanu, černému kaši, obrně a homofilovým infekcím. Další očkování odložili na neurčito.

Případ se táhne už od roku 2010, kdy se rodiče poprvé odvolali ke Krajskému úřadu do Jihlavy proti rozhodnutí o nepřijetí do školky. Úřad odvolání zamítl. Rodiče podali žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Byla též zamítnutá. V březnu 2013 zamítl Nejvyšší správní soud kasační stížnost s tím, že neexistují žádné výjimečné důvody, proč nedat dítě očkovat a jen odlišný názor rodičů na systém očkování nestačí. Rodiče tedy podali ústavní stížnost, ve které požadovali zrušení sporného ustanovení v zákoně.  Shrnul případ zpravodajský web iDnes.cz.

Podporu našli rodiče jen u ombudsmanky Anny Šabatové. „Podmínka povinného očkování pro přístup dítěte do mateřské školy je nepřiměřená a diskriminační. Stát zneužívá opticky legitimního cíle a dítě si bere jako rukojmí a trestá ho odepřením přístupu ke vzdělání bez posouzení skutečného rizika ohrožení ostatních dětí,“ vyjádřila se Šabatová.

Debat kolem očkování přibývá. Má své zastánce, ale i odpůrce. Přečtěte si další zajímavé články na toto téma

 

Témata: Zdraví, Děti, Očkování, Mateřská škola, Souhlas, Odlišný názor, Jesle, Veřejné zdraví, Ostatní rodič, Vysokoškolské vzdělání

Mohlo by vás zajímat
Chci už konečně dítě! Ale partner má pořád důvody, proč ještě počkat
Lilia Khousnoutdinová: Synovu placentu jsem pohřbila pod ořech, na dceřině roste lípa
Klasické fotky mimin jsou nuda. Tenhle táta proto fotí děti jinak
Manžel mi pomohl, když jsem se dusila. Syn se ho od té doby bojí
Introvert bere sílu v samotě. Jak poznáte, že jednoho máte doma?
Už pěkně kope! Fanoušci zachytili pohyby miminka Meghan a Harryho
Tohle je přesné! Nejšílenější momenty, které zažíváme s dětmi na mateřské
Mámy jsou na sebe zlé, vyslechla jsem si tolik urážek, říká Gabriela Lašková
Takhle vypadá život s batoletem! Vtipná kreslířka skvěle zachytila mateřství

Horoskopy

Blíženci Úterý je pro Blížence vcelku klidné. Sice trpí změnami nálad, ale na to už by měli být oni i jejich…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Emil, Emanuela, Emilián

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu